Wydawać by się mogło, że przetwórstwo szkła jest „czystą” branżą, skoro głównym odpadem jest nieszkodliwa dla środowiska stłuczka szklana, która do tego może być ponownie przetworzona....
Nagle jednak jej odbiorcy każą płacić za to, co do tej pory było nieodpłatne.
Aktualna sytuacja z tym związna skłoniła do podjęcie tego tematu na tegorocznej Konferencji Stowarzyszenia Producentów Szkła Budowlanego.
Sama stłuczka to największy problem, drugim jest materiał pozostawiany po obróbce szkła (szlam szklany, ścier), a kolejnymi – resztki mas uszczelniających powstałe przy produkcji szyb zespolonych oraz resztki folii po laminowaniu szkła.
W niektórych zakładach dodatkowym kłopotem jest odpad ze szkła stosowanego w kominkach, lub szyby samochodowe.
Już szukając możliwości, przedstawienia aktualnego stanu prawnego w tym zakresie i adekwatnych rozwiązań, organizatorzy wydarzenia natrafili na duży problem. Brakuje bowiem informacji i osób, które potrafiły by ten temat omówić.
Ostatecznie zaproszono do udziału w Konferencji firmę BOHLE, która produkuje i dostarcza systemy do oczyszczania wody produkcyjnej, tzw. sedymentatory, przystosowane do obsługi jednej lub kliku maszyn.
Julia Escher w prezentacji Technologia BOHLE dla czystej wody, ochrony środowiska i poprawy wydajności przedstawiła te systemy i przez cały czas trwania konferencji była do dyspozycji osób zainteresowanych.
Dodatkowo Jacek Ślęzak z firmy ProZero (dawniej Tonsmeier) zarysował sytuację dotyczącą odbioru i przekazywania stłuczki szklanej.
W bloku poświęconym zarządzaniu firmą pierwszego i drugiego dnia konferencji wystąpienia mieli:
- Krzysztof Dobrowolski (LeanQ Team): Doskonałość operacyjna w drodze po wynik.
- Dorota Mejri i Joanna Czerska w formie wykładu oraz zajęć praktycznych przedstawiły temat: Mapa drogowa doskonałości operacyjnej.
- Maciej Kanert: Japoński system zarządzania AMEBA – idea, skuteczność, korzyści.
Oraz
- Paweł Musiał (Controling System) przedstawił program, który umożliwia firmom praktycznie „on-line” kontrolowanie, analizowanie i korygowanie kosztów w firmach.
W części prezentacji firm i produktów:
- Adam Krzemiński (Saint-Gobain): Korzyści z zastosowanie ciepłej ramki SWISSPACER.
- Marek Ślązakowski (Alu-Pro) zaprezentował firmę i produkt: ciepła ramka CHROMATECH ULTRA
- Łukasz Pajdak (EnduroShield Poland): Nanopowłoki do zabezpieczania szkła.
- Piotr Plata (Kryształ): Utrzymanie szkła w czystości, impregnaty i środki czyszczące – produkt firmy Invisible Shield.
Wnioski z konferencji nie są budujące: będzie trudniej i drożej, a zadaniem Stowarzyszenia Producentów Szkła Budowlanego będzie znalezienie w tym roku jak najkorzystniejszych rozwiązań problemów odpadów.
SPSB przedstawiło również autorską, mobilną aplikację do nadzorowania produkcji szyb zespolonych, a ponieważ nastąpiły zmiany w normach dotyczących szyb zespolonych, aplikacja i dokumentacja będą dostosowywane do aktualnych wymogów.
Dwa wieczory, które przygotowane były tak, żeby można było się zrelaksować, porozmawiać, ale i pożartować upłynęły wesoło i – niestety – szybko.
Udało się też ustalić już termin naszej przyszłorocznej Konferencji: 15-17 maj 2020.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2019