Po raz pierwszy w historii europejscy producenci opakowań szklanych jednoczą siły, aby zbudować prekursorski szklarski piec hybrydowy przeznaczony do produkcji na masową skalę, który będzie korzystać w 80% z zielonej energii elektrycznej.

 

20200303 feve krople szkła

 

„Piec przyszłości” jest kamieniem milowym dla całej branży szklarskiej. Umożliwi on dekarbonizację w produkcji opakowań szklanych.

 

Będzie to pierwszy na świecie, hybrydowy piec tlenowo-paliwowy do produkcji na masową skalę, wykorzystujący w 80 proc. odnawialną energię elektryczną. Zastąpi ona obecne źródła energii z paliw kopalnych, co w efekcie zmniejszy aż o połowę emisję CO2.

 

Po raz pierwszy w historii tego sektora przemysłu dwudziestu producentów opakowań szklanych podjęło współpracę nad wspólnym projektem i zadeklarowało sfinansowanie jego pilotażowej wersji.

 

„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy poinformować o tej przełomowej inicjatywie” – mówi Michel Giannuzzi, prezes FEVE.

 

„Technologia hybrydowa to ogromna zmiana w dotychczasowym sposobie produkcji, która pozwoli na znaczne zmniejszenie śladu węglowego w procesie wytwarzania opakowań szklanych. Ten projekt jest też kamieniem milowym dla całego sektora opakowań szklanych, dzięki możliwości wdrożenia technologii dekarbonizacji ”.

 

Przemysł pracuje już na piecach elektrycznych w kilku ze 150 fabryk produkujących szkło opakowaniowe w całej Europie. Skala produkcji jest jednak niewielka, a ponadto piece te są wykorzystywane wyłącznie do produkcji szkła bezbarwnego, wytwarzanego z surowców pierwotnych.

 

Dlatego też zużywają one bardzo mało, lub wcale, stłuczki szklanej. Dzięki nowej technologii możliwe będzie wyprodukowanie ponad 300 ton dziennie szkła o dowolnym kolorze, wykorzystując w tym celu również duży procent stłuczki szklanej.

 

Firma Ardagh Group – drugi co do wielkości producent opakowań szklanych na świecie – zadeklarowała budowę innowacyjnego pieca w Niemczech. Ma on być gotowy w 2022 r., a pierwsza ocena produkcji planowana jest na rok 2023.

 

„Dzięki nowej technologii wyruszamy w podróż do neutralnych dla klimatu opakowań szklanych i zapewniamy długoterminową stabilność produkcji” – mówi Martin Petersson, dyrektor generalny Ardagh Group – Glass Europe.

 

„Naszym celem jest wykazanie opłacalności topienia elektrycznego na skalę komercyjną, co zrewolucjonizuje rynek opakowań szklanych”.

 

Realizacja „pieca przyszłości” to niezwykle ambitny projekt, wymagający znacznych zasobów, nie tylko finansowych, ale i szerokiego zakresu specjalistycznej wiedzy.

 

Przyjmując podejście sektorowe, branża się zjednoczyła i zamierza uzyskać wsparcie Komisji Europejskiej w ramach programu ETS (Emission Trading System – System Handlu Emisjami) Finance for Innovation Fund (Fundusz Innowacji Komisji Europejskiej).

 

Pomimo kluczowego znaczenia, ten projekt nie jest jedynym, nad którym pracuje przemysł szklarski. Wdrożono już inne rozwiązania mające na celu wykorzystanie ekologicznych i neutralnych dla klimatu technologii produkcji opakowań ze szkła, a kolejne propozycje są jeszcze w fazie testów i badań.

 


Kluczowe informacje o projekcie

Dlaczego projekt „piec przyszłości” jest tak ważny?:

 

- Obecnie wykorzystanie energii elektrycznej jako głównego źródła energii w przemyśle szkła opakowaniowego jest ograniczone do niewielkich pieców szklarskich przeznaczonych do produkcji dla szkła bezbarwnego. Jednak piece te nie wykorzystują stłuczki szklanej. Nowa technologia to zmieni.

 

- Dzięki zastąpieniu w 80% gazu ziemnego zieloną energią elektryczną, emisja CO2 pochodząca z pieca zmniejszy się o 60%, natomiast huta szkła zmniejszy całkowitą emisję CO2 o 50%. Po raz pierwszy w historii projekt gromadzi najlepszych inżynierów z 20 firm produkujących opakowania szklane, aby jak najlepiej i najszybciej zrealizować jego założenia.

 

- Technologia pozwoli przemysłowi na stosowanie dużej ilości stłuczki szklanej, co obecnie nie jest możliwe w przypadku pieców elektrycznych. To ważne, ponieważ każde dodatkowe 10% stłuczki szklanej w piecu powoduje redukcję emisji CO2 o 5%, a zużycie energii o 3%.

 

Elastyczność technologii hybrydowej pozwala także przełączyć się na inne źródła energii w przypadku problemów z dostawami prądu. Zagwarantuje to brak zakłóceń w produkcji. Szacuje się, że dodatkowy koszt (nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne) pieca hybrydowego w porównaniu z piecem konwencjonalnym wynosi około 40 mln euro w ciągu 10 lat eksploatacji pieca. Wynika to głównie z kosztów energii elektrycznej w porównaniu z gazem ziemnym (trzy razy wyższych za MWh).

 

 

Oś czasu

Piec demonstracyjny zostanie zbudowany w 2022 r., a produkcja ruszy w 2023 r.
Kolejnym krokiem projektu będzie wybór dostawcy pieca, złożenie wniosku o dotację do Funduszu Innowacji Komisji Europejskiej i utworzenie nowego podmiotu prawnego do zarządzania projektem.

 

 

1. Lista 20 producentów biorących udział w projekcie (stan na 16 marca 2020 r.)

Allied Glass www.alliedglass.com 

Ardagh Group www.ardaghgroup.com 

BA Glass www.baglass.com 

Beatson Clark www.beatsonclark.co.uk 

Bormioli Luigi www.bormioliluigi.com 

Gerresheimer www.gerresheimer.com 

GCA Gürallar Cam Ambalaj www.gca.com 

O-I Europe www.o-i.com 

Pochet www.groupe-pochet.fr 

Saverglass www.saverglass.com 

SGD www.sgd-pharma.com 

Steklarna Hrastnik www.hrastnik1860.com 

Stoelzle www.stoelzle.com 

Verallia www.verallia.com 

Verescence www.verescence.com 

Vetreria Etrusca www.vetreriaetrusca.it 

Vetropack www.vetropack.com 

Vidrala www.vidrala.com 

Wiegand- Glashüttenwerke GmbH www.wiegand-glas.de 

Zignago Vetro www.zignagovetro.com 

 


O FEVE

FEVE jest Federacją europejskich producentów szklanych pojemników na żywność i napoje oraz flakonów do perfum, kosmetyków i farmacji. Jej członkowie produkują ponad 80 miliardów szklanych pojemników rocznie. Stowarzyszenie ma około 60 członków korporacyjnych należących do około 20 niezależnych grup, które posiadają 160 zakładów produkcyjnych znajdujących się w 23 państwach europejskich i utrzymują 125 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw. Więcej na www.feve.org 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.