Szkło zawsze zachwycało artystów i poetów osobliwymi cechami. Ponieważ było synonimem czystości i kruchości, z czasem zyskało szczególne miejsce w sercu tych, którzy chcieli być otoczeni „fragmentami” delikatnego piękna. Od samego początku Wenecja była tętniącym życiem centrum handlu morskiego. Dzięki typowemu weneckiemu smakowi i niezwykłej intuicji w związku z tą inwestycją Wenecja stworzyła Murano pod koniec 1200 roku - który stał się centrum produkcji szkła na całym świecie.

 

201909123 murano vitrum 1

 

VITRUM 2019 z dumą świętuje kreatywność i umiejętności mistrzów szkła Murano prezentując wystawę dzieł sztuki, które przypominają historię hipotetycznego „Gabinetu osobliwości” od tradycyjnej produkcji po projektowanie wnętrz.
Artyści, projektanci, perlere i impiraresse (twórcy szklanych koralików i sznurów ze szklanych koralików) - którzy są obecnie zainspirowani starożytną sztuką Murano - zamierzają pokazać ewolucję i szlachetność tego materiału: jeden z najbardziej wszechstronnych i fascynujących elementów do odkrycia i interpretowane przez międzynarodową opinię publiczną.

 

Freak Andò, znana na całym świecie marka antyków, reprezentuje mądrość sztuki szklanej z początku XX wieku.
Założony w 1987 roku przez antykwariusza i kolekcjonera Maurizio Marzadori, dziś jest ważnym punktem odniesienia dla muzeów, galerii sztuki, domów aukcyjnych, artystów, reżyserów, scenografów, stylistów i fotografów.
http://www.freakando.com

 

Chronologicznie idąc w czasie znajdziemy dzieła z Katedry Szkła - Santa Chiara - spektakularne miejsce na Murano. Niedawno odnowiony, jest to oszałamiająca przestrzeń imprezowa z piecem do obróbki szkła w Wenecji.

Przesiąkniety historią kościół Santa Chiara jest jednym z najstarszych budynków na wyspie Murano, który wyróżniał sie, wśród różnych osad religijnych - gościły wcześniej w nim zakonnice franciszkańskie z Santa Chiara, stąd nazwa.
http://www.santachiaramurano.com/#guVHvi4L44Xgp4py.97

 

Idealna kombinacja przeszłości i teraźniejszości została zbadana przez projektantkę szkła Silvię Finiels. Urodzona w Paryżu, przybyła do Wenecji w 1987 roku, gdzie poznała artystę Giorgio Miona i dzięki temu zakochała się w starożytnych weneckich perłach. W tamtych latach rozpoczęła się współpraca z Johnem Picardem i Fratelli Morettim.
Zakochana w szkle Murano, w 2007 roku otworzyła swój atelier / galerię poświęconą perłom i naszyjnikom, znajdowaniu kolekcjonerskich szkieł Murano i tworzeniu świetnych lamp.
Te lampy, zrodziły się z wyboru starożytnych elementów mistrzów szkła Murano (1950–1980), które ponownie wykorzystuje i interpretuje, aby skomponować swoją cenną i ekskluzywną rzeźbioną serię lamp.
https://aventurinadesign.com

 

„Gdy sztuka spotyka się z dizajnem” to motyw przewodni artysty Antonii Trevisan. Urodzona w Vicenzy, mieszka i pracuje w Vicenzy i Wenecji. Od 1970 roku brała udział w serii wieczornych spotkań z architektami, takimi jak Carlo Scarpa, Arrigo Rudi, Giorgio Bellavitis, Federico Motterle, Umberto Tubini i Domenico Sandri, ceramik Pompeo Pianezzola, rzeźbiarz ze szkła Luciano Vistosi oraz tkaczka i projektant Renata Bonfanti .
W tym okresie Antonia Trevisan zaczęła projektować i produkować swoje pierwsze okna z kolorowych dmuchanych tafli szkła, które złożyła za pomocą przezroczystego kleju i wstawiła w nietłukące się szklane panele. W 1988 roku stworzyła markę „Antonia Trevisan idee colore”. Teraz jej prestiżowe artystyczne szklane okna są dystrybuowane w Veneto i Lombardii.
http://www.antoniatrevisan.it

 

Fulvia Notari mieszka w pobliżu Wenecji, niedaleko drogi od pracowni, w której produkuje biżuterię ze szkła Murano. W 1989 r. Ukończyła projektowanie w Mediolanie. Odkryła swoją pasję do projektowania, gdy studiowała na wydziale architektury w Mediolanie. Miała szczęście uczyć się u mistrzów projektowania z międzynarodową sławą, takich jak Achille Castiglioni, Tomàs Maldonado i Arturo Dell’Acqua Bellavitis.
Współpracując z architektem Alessandro Lenarda, który projektuje ozdobne szklane przedmioty, miała dostęp do pieców Murano.
Gdy tylko zobaczyła wszystkie szkło, to była miłość od pierwszego wejrzenia. Natychmiast zabrała się do pracy nad opanowaniem obróbki szkła; poszła zobaczyć kolekcje i muzea oraz wszystkie wystawy poświęcone sztuce obróbki szkła.
Tymczasem w Padwie czerpała ogromną inspirację, którą mogła czerpać ze starej szkoły złotnictwa - szkoły tak bogatej w kosmopolityczne wpływy i kamienia węgielnego dla artystów wykwalifikowanych w pracy z wszelkiego rodzaju materiałami. Następnie w 1995 r. Założyła Antares Venezia.
Przyciągnęła ją myśl o tworzeniu ozdób ze szkła Murano - to taki niezwykły materiał, pełen osobowości i koloru. Podobała jej się też idea pomocy w utrzymaniu przy życiu starożytnej sztuki dmuchaczy szkła na wyspie - jest to sztuka na skraju wyginięcia.
https://www.antaresvenezia.it

 

Lucia Santini urodziła się w Murano w rodzinie, która produkuje szkło od 600 lat.
Nauczyła się malować na szkle od swojej matki i babci, a karierę rozpoczęła w hucie szkła w warsztatach w Murano.
Mieszka teraz w Wenecji i lubi współpracować z Luciem Bubacco i jej bratem Emilio Santini.
Prace Santini są wystawiane w Galerii Litvak w Tel Awiwie, Galerii Habatat na Florydzie i Galerii CFM w Nowym Jorku.
Mówi o sobie: „To mój wieloletni projekt badawczy, który walczy między technicznymi możliwościami realizacji celów twórczych. Poszukuję nowych ścieżek, wracam, czasem do tyłu, do starych, poprzez kolory, folie i możliwości, które szkło może mi przekazać. Używam tradycyjnej techniki malowania na szkle, badając inne możliwości ”.
https://www.instagram.com/santini4717/
https://m.facebook.com/santinilucia

 

Alessia Fuga jest twórcą lsmp I paciorków bazującą na dziedzictwie z Murano we Włoszech.
Otworzyła swoje studio szkła w 2007 roku, zaledwie rok po swojej pierwszej lekcji tworzenia lamp, kiedy odkryła wielką pasję i nieoczekiwany talent.
Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości koralików o urzekających i oryginalnych wzorach. Dzięki pasji i dbałości o każdy szczegół, jej praca jest dobrze rozpoznawalna i doceniana przez kolekcjonerów i miłośników koralików z całego świata.
Dziś w pracowni tworzy unikalne koraliki i limitowane serie, ale uczy też tej antycznej, cennej i pięknej sztuki.
http://www.alessiafuga.com

 

„Impiraressa” jako sztuka wytwarzania sznurów szklanych koralików była bardzo popularną działalnością kobiet w Wenecji w XIX i XX wieku.
Marisa Convento ożywiła te starożytne techniki nawlekania, aby tworzyć ozdoby i biżuteria.
Jej „Venetian Dreams” są przeznaczone dla kobiet i poświęcone Wenecji, miastu, w którym mieszka, pracuje i marzy.
http://www.marisaconvento.it

 

„Szklany jedwab” to projekt wymyślony przez trzy siostry - Giovannę, Carlottę i Orsolę Moretti - których pasja do szkła stanowi rodzinną tradycję.
W rzeczywistości to ich ojciec - Vincenzo Moretti (1835–1901) - produkował szkło murrine. Jego działalność zainspirowała tworzenie dzieł sztuki, które są obecne w kilku muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Całą produkcję szkła murrine można podziwiać w 102 kafelkach kolekcji próbek Vincenzo Morettiego.
Pomysł „transponowania” typowych kolorów murrine, ich przezroczystości i cennych niedoskonałości drukowanych na jedwabiu pochodzi właśnie z kolekcji próbek ich ojca.
Ponieważ szkło jest wszechstronne, delikatne i magiczne, nieustannie inspiruje dzieła sztuki, oświetlenie i przedmioty projektowe, meble i wytwarzane przedmioty.
Trzy siostry, poruszone ojcowską radością życia, postanowiły przekazać marzenie rodzicowi, który wciąż żyje w swoich sercach i dziełach.
https://vitadivetro.wixsite.com/andreamoretti

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.