Co czwarty Polak przynajmniej raz w tygodniu oddycha w domu powietrzem o zbyt wysokim stężeniu dwutlenku węgla – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Netatmo. Jednocześnie, według danych WHO , aż 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach. Warto więc pomyśleć o kontroli jakości powietrza w domu i wyrobieniu nawyków, które pomogą zadbać o zdrowsze otoczenie.

 

Zgodnie z pomiarami stacji pogodowych firmy Netatmo, w blisko 26% polskich mieszkań, co najmniej raz w tygodniu zostaje przekroczony próg stężenia CO2 wynoszący 1000 cząstek na milion (ppm). Oznacza to, że mieszkania nie są odpowiednio wentylowane. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla w powietrzu powoduje spadek samopoczucia i obniża zdolność koncentracji. Częściowo za niewystarczającą wymianę powietrza w pomieszczeniach odpowiadają złe nawyki. Co drugi Polak nie wietrzy mieszkania co najmniej dwa razy dziennie , jak zalecają organizacje zdrowia publicznego.

 

20191022netatmo 1

 

1) Światowa Organizacja Zdrowia. Combined or multiple exposure to health stressors in indoor built environments.
http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/air-quality/
publications/2014/combined-or-multiple-exposure-to-health-stressors-in-indoor-built-environments

2) Healthy Home Barometer 2016, European Survey na zlecenie Velux Group

 

Różnice w jakości powietrza o różnych porach roku
Jakość powietrza w mieszkaniach Polaków różni się w zależności od pory roku. Zimą aż 30% polskich mieszkań ma z problem z wysokim stężeniem CO2 – to ponad dwa razy więcej niż latem, gdy liczba ta spada do 19%. Można powiedzieć, że w miesiącach zimowych stawiamy komfort ponad zdrowiem – połowa Europejczyków nie otwiera okien z powodu chłodu3. Tymczasem pięciominutowe przewietrzenie mieszkania od dwóch do czterech razy dziennie pozwala na wymianę powietrza bez utraty ciepła.

 

20191022netatmo 2

 

Powietrze w polskich mieszkaniach jednym z najmniej zanieczyszczonych CO2 w Europie
Pomimo że zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla jest w Polsce problemem, to i tak sytuacja jest u nas lepsza niż za granicą. W Europie w średnio 36% mieszkań przynajmniej raz w tygodniu przekraczane są normy stężenia CO2 w powietrzu. Jednak nadal jest u nas o wiele więcej nieprzewietrzonych mieszkań niż w Danii, której mieszkańcy oddychają w domach najczystszym powietrzem w Europie.Rozbieżności pomiędzy krajami można częściowo wyjaśnić różnicami w nawykach dotyczących wietrzenia, ale też niejednolitymi normami i mechanizmami wentylacji stosowanymi w różnych państwach. Na przykład we Francji 75% domów jednorodzinnych wybudowanych przed rokiem 1990 posiada tzw. wentylację naturalną, czyli za pośrednictwem okien lub kratek wentylacyjnych, a 25% wyposażonych jest w wentylację mechaniczną – specjalne urządzenia zapewniające ciągłą wymianę powietrza . W Szwecji natomiast wentylacja naturalna stosowana jest w zaledwie 40% domów, natomiast pozostałe 60% posiada system wentylacji mechanicznej .

 

20191022netatmo 3

 

 

Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?
Z uwagi na fakt, że w wielu polskich mieszkaniach przynajmniej raz w tygodniu panują niezdrowe warunki, powinniśmy zwrócić większą uwagę na monitorowanie jakości powietrza w domu.
Pierwszym, kluczowym krokiem powinno być wietrzenie mieszkania dwa razy dziennie. Istotne jest także określenie właściwego momentu wietrzenia oraz tego, ile czasu potrzeba, aby obniżyć poziom CO2. Pomóc w tym mogą inteligentne czujniki jakości powietrza oraz stacje pogodowe.


Przykładowym urządzeniem tego typu jest Stacja Pogodowa Netatmo, która pomaga dbać o poprawę warunków otoczenia na co dzień. W momencie, gdy próg stężenia dwutlenku węgla w powietrzu osiągnie 1000 ppm, użytkownik otrzyma alert zalecający wietrzenie. Za pośrednictwem smartfona użytkownik może w czasie rzeczywistym kontrolować jakość powietrza w mieszkaniu, śledzić zachodzące zmiany oraz obserwować pozytywne skutki swoich starań o lepsze powietrze w domu.

 

20191022netatmo 4

(kliknij na zdjęcie aby powiekszyć)

 

3) Wentylacja naturalna nie wymaga żadnych mechanizmów: przepływ powietrza odbywa się dzięki otwartym oknom i kratkom wentylacyjnym. Wentylacja mechaniczna polega na wykorzystaniu urządzenia, które zapewnia ciągłą wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń.
4) Bâtimétiers nr 41 – 2015 | RAPORT. Badanie przeprowadzone w 2014 r. przez instytucję Costic oraz biuro Strategic Scout w ramach branżowego programu badawczo-rozwojowego Francuskiej Federacji Budownictwa.

 

 

O badaniu
Badanie Netatmo przeprowadzono w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. na podstawie danych z minimum 1000 Stacjach Pogodowych Netatmo we Francji, w Norwegii, Szwecji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Anglii, Czechach, Polsce i Belgii.

 

O Netatmo
Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący proste, estetyczne oraz inteligentne rozwiązania dla bezpieczniejszego i wygodniejszego domu. Misją firmy jest wprowadzenie użytecznej technologii do miejsca najbliższego ludziom – ich własnego domu. Aby tego dokonać, Netatmo przestrzega czterech zasad, które są wpisane w DNA firmy:

- Solidne wykonanie: bez planowanego postarzania produktu;
- Prywatność: gwarancja ochrony danych już na etapie koncepcji produktu;
- Niezawodność i użyteczność: ułatwianie codziennego życia;
- Przemyślane powiadomienia: tylko ważne informacje.

Od 2012 roku Netatmo wprowadziło na rynek trzynaście urządzeń i akcesoriów w celu zaspokojenia głównych potrzeb branży inteligentnego domu. Firma udostępnia wachlarz rozwiązań do automatyzacji domowej i ułatwiania codziennego życia. W uzupełnieniu do swojej głównej linii produktowej, Netatmo współpracuje z branżowymi liderami w ramach programu „with Netatmo”. Program pozwala firmie rozwijać się strategicznie w nowych obszarach dzięki zintegrowanym, inteligentnym rozwiązaniom, które wpasowują się w infrastrukturę domu. Netatmo sprawia, że codzienność w domu staje się lepsza, prostsza i łatwiejsza.

W listopadzie 2018 roku Netatmo dołączyło do Grupy Legrand – jednego z globalnych liderów w branży elektroinstalacyjnej oraz infrastruktury cyfrowej budynków.

Netatmo, prosty sposób na inteligentny dom.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.