Ceny energii systematycznie rosną, a Polacy szukają sposobów na oszczędności. Jednak wysiłki te może utrudniać nieefektywność energetyczna domów, w tym brak odpowiedniej izolacji.

 

Następstwem jest bezpowrotna utrata energii i zwiększona degradacja środowiska. Jaka jest skala zjawiska?

 

20211209netatmo-energia

 

Raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii” przygotowany na potrzeby kampanii społecznej „Szóste Paliwo”, rzuca światło na stan polskiego budownictwa mieszkalnego. Spośród 5 milionów domów jednorodzinnych aż 70% nie spełnia standardów dotyczących efektywności energetycznej.

 

Wśród nich prawie co trzeci budynek nie posiada żadnej izolacji . W efekcie, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny podczas sezonu zimowego należy wygenerować więcej energii, a co za tym idzie – ponieść wyższe opłaty.

 

Według wyliczeń, koszty ocieplenia domu o powierzchni 118 m2, wyposażonego w kocioł węglowy wynoszą średnio 6500 zł rocznie i odpowiadają zużyciu 8,5 tony węgla. Inwestycja w izolację budynku oraz wymianę okien i drzwi pozwala na redukcję tych kosztów nawet o 72%.

 

Osoby zainteresowane unowocześnieniem swojego domu i wyposażeniem go w rozwiązania smart home również powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią izolację swojego domu.

 

Nawet najbardziej nowoczesne rozwiązania nie będą mogły być odpowiednio efektywne jeśli budynek będzie tracił ciepło w wyniku kiepskiej izolacji. Inteligentne głowice termostatyczne czy termostaty mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii i zwiększenia komfortu, ale tylko w przypadku szczelnych domów i mieszkań – komentuje Audrey Vaudo, Product Manager w Netatmo.

 

Bardziej efektywna izolacja budynku zapewnia dużo więcej korzyści niż jedynie mniejsze koszty ogrzewania. Szczelny dom jest również bardziej ekologiczny.

 

Zmniejszenie wydatków na energię to tylko jeden z powodów, dla których warto zadbać o lepszą izolację swojego domu. Równie ważnym aspektem jest wpływ na środowisko, zwłaszcza w kontekście unijnych rozporządzeń mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

 

Szczególnie szkodliwe są piece na drewno. Badanie przeprowadzone przez SW Research dla Netatmo pokazuje, że aż co czwarty Polak posiada w swoim domu lub mieszkaniu właśnie takie rozwiązanie . Paliwa kopalne także są na cenzurowanym – podsumowuje Vaudo.

1 Źródło: Kampania społeczna „Szóste Paliwo” – raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”


O Netatmo
Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący inteligentne i proste w użyciu urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo domu.
Od chwili utworzenia w 2012 r. Netatmo opracowuje i oddaje w ręce użytkowników kompletne produkty.
- 100% kosztów zawiera się w cenie zakupu urządzenia: bez abonamentu i ukrytych opłat
- 100% bezpieczne: gwarantują ochronę danych i prywatność użytkowników,
- 100% aktualne: zapewniają regularne aktualizacje i bezpłatne dodawanie nowych funkcji.
Netatmo oferuje obecnie 13 inteligentnych produktów i akcesoriów. Przydatne i łatwe w użyciu urządzenia poprawiają samopoczucie i codzienną jakość życia w domu.
Firma współpracuje również z liderami z branży budowlanej w ramach programu „with Netatmo”, tworząc wspólnie inteligentne rozwiązania zintegrowane z infrastrukturą domową.

Od 2018 roku Netatmo należy do grupy Legrand, która jest światowym ekspertem w branży instalacji elektrycznych i infrastruktur cyfrowej budynków.
Netatmo – prosty sposób na inteligentny dom.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.