Od pierwszego stycznia tego roku obowiązują nowe taryfy dla indywidualnych odbiorców prądu oraz gazu. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w 2022 roku konsumenci zapłacą za prąd o 24% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem .

 

W przypadku gazu rachunki będą wyższe o ponad połowę . Smart home może pomóc radzić sobie z nagłym wzrostem cen i ograniczyć związane z tym wydatki.

 

20220109Netatmo Thermostat App

 

Smart home to większa kontrola

Podczas gdy ceny energii szybują w górę, wielu konsumentów bacznie przygląda się rachunkom i analizuje jak zużywa pobieraną energię. W prowadzeniu takiej kontroli na bieżąco mogą pomóc rozwiązania inteligentnego domu. Pozwalają one spojrzeć na ekosystem domowych sprzętów elektronicznych i bardziej świadomie korzystać z urządzeń, które mogą generować niepotrzebne koszty – komentuje Audrey Vaudo, Product Manager w firmie Netatmo, jednego z liderów rynku smart home.

 

Przykładem mogą być inteligentne gniazdka pozwalające zaplanować, w których godzinach lub porach dnia do podpiętych urządzeń będzie dostarczany prąd. Dzięki opcji sterowania gniazdkiem z poziomu aplikacji można kontrolować np. czy oświetlenie jest na pewno wyłączone, kiedy nie ma nikogo w domu.

 

 

Oszczędność i wygoda

Największy wzrost rachunków, zwłaszcza zimą, zauważą konsumenci, którzy korzystają z ogrzewania gazowego, kotłów elektrycznych, pompy ciepła czy bojlerów. W ich przypadku ograniczenie zużycia energii oraz jej przemyślane użytkowanie może być szczególnie istotne.

 

Skorzystanie z inteligentnego termostatu to jedno z rozwiązań optymalizujących sposób ogrzewania domu czy mieszkania. Urządzenie pozwala na ułożenie harmonogramów uruchamiania kotła, pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego. Gdy domownik wychodzi do pracy, źródło ciepła zostaje automatycznie wyłączone lub zmniejszone, dzięki czemu oszczędzamy energię.

 

Inteligentny termostat włączy ogrzewanie przed powrotem do domu, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. W zależności od przyzwyczajeń domowników, urządzenie może np. obniżać temperaturę, kiedy kładą się spać i podnosić ją chwilę przed pobudką.

 

Dzięki połączonym zaworom można też ustawić dla każdego pomieszczenia inne wartości. Zaleca się spanie w chłodniejszym otoczeniu, przy temperaturze około 16-17°, jednak prysznic przyjemniej brać w cieplejszej łazience – podkreśla Vaudo.

 

W przypadku ogrzewania elektrycznego również można stworzyć własny harmonogram pracy kotła, dopasowany na przykład do taryf energetycznych. Zdalne sterowanie inteligentnym termostatem pozwala też wyłączyć ogrzewanie, jeśli użytkownikowi zmienią się plany w ciągu dnia.

 

Dodatkowe szanse daje połączenie inteligentnego termostatu z czujnikami otwarcia okien. Pozwala to uniknąć sporej straty energii, kiedy domownicy wietrzą mieszkanie, ale zapomną na ten czas wyłączyć kaloryferów. Urządzenie samo wyłączy ogrzewanie gdy wykryje, że okna są otwarte.

 

Inteligentny termostat dostarcza też raporty dotyczące zużycia i oszczędności energii oraz powiadamia o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy grzejników. Dzięki temu każdy domownik może śledzić zużycie energii w domu.

 

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9963,Od-stycznia-za-prad-zaplacimy-o-21-zl-wiecej.html

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9964,Od-stycznia-ok-9-zlotych-wiecej-na-rachunkach-kuchenkowiczow.html

 

O Netatmo
Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący inteligentne i proste w użyciu urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo domu.
Od chwili utworzenia w 2012 r. Netatmo opracowuje i oddaje w ręce użytkowników kompletne produkty.
- 100% kosztów zawiera się w cenie zakupu urządzenia: bez abonamentu i ukrytych opłat
- 100% bezpieczne: gwarantują ochronę danych i prywatność użytkowników,
- 100% aktualne: zapewniają regularne aktualizacje i bezpłatne dodawanie nowych funkcji.
Netatmo oferuje obecnie 13 inteligentnych produktów i akcesoriów. Przydatne i łatwe w użyciu urządzenia poprawiają samopoczucie i codzienną jakość życia w domu.
Firma współpracuje również z liderami z branży budowlanej w ramach programu „with Netatmo”, tworząc wspólnie inteligentne rozwiązania zintegrowane z infrastrukturą domową.

Od 2018 roku Netatmo należy do grupy Legrand, która jest światowym ekspertem w branży instalacji elektrycznych i infrastruktur cyfrowej budynków.
Netatmo – prosty sposób na inteligentny dom.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.