Powstający właśnie kompleks Varso swoją wysokością niedługo przebije Pałac Kultury i Nauki, stając się najwyższym budynkiem Polski i Unii Europejskiej. Kompleks przyciąga uwagę nie tylko wysokością, ale także jakością wykonania i dbałością o środowisko.

 

20201217sgg 22a

 

Coraz więcej i wyżej
Od ponad stu lat wieżowce stanowią wyróżnik biznesowych centrów świata. Gdy w 1885 roku w Chicago powstał The Home Insurance Building, czterdziestodwumetrowy budynek uznawany przez historyków za pierwszy drapacz chmur, nikt chyba nie myślał, że niebotyki, jak kiedyś nazywano wielokondygnacyjne budowle, zdominują krajobrazy największych miast świata.

 

Pierwotnie kojarzone z architekturą Stanów Zjednoczonych, drapacze chmur szybko pojawiły się w innych miejscach świata. Obecnie, najwięcej wieżowców powstaje w Azji, głównie w Chinach, Japonii i na Bliskim Wschodzie – w Azji znajduje się 116 spośród 144 istniejących w 2019 roku budynków powyżej 300 metrów wysokości; 22 mieszczą się w Dubaju[1].

 

Z każdym rokiem buduje się coraz więcej coraz wyższych wieżowców, nawet pomimo pandemicznych trudności sektor budowalny nie zwalnia. W samym 2019 roku do użytku oddano 26 wież z wysokością przekraczającą 300 metrów; raporty pokazują też, że z roku na rok rośnie liczba realizacji o wysokości co najmniej 200 metrów[2].
[1] www.urban-hub.com/buildings/rising-in-the-east-asia-leads

-the-way-in-supertall-skyscraper-construction/

[2] www.skyscrapercenter.com/year-in-review/2019/

 

20201217sgg 22b

 

 

Zielone oblicze Chmielnej
Kompleks biurowo-usługowy Varso Place mieści się przy ulicy Chmielnej w centrum Warszawy i składa się z trzech budynków: niższych Varso 1 i Varso 2 oraz ponad pięćdziesięciopiętrowej Varso Tower. Wieżę zaprojektował zespół Foster + Partners, za Varso 1 i Varso 2 odpowiada pracownia HRA Architekci. Oprócz samych budynków, zadbano także o okalającą je przestrzeń publiczną – zrewitalizowano ulicę Chmielną, m.in. przez nasadzenie prawie osiemdziesiąt drzew, a parter kompleksu będzie otwarty dla wszystkich.

 

20201217sgg 22

 

Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2016 roku, zakończą się w 2021 roku. Varso oferować będzie nie tylko dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych, ale również pomieści w sobie restaurację i hotel. Dostępne będą również dwa tarasy widokowe; pierwszy na 49 kondygnacji, drugi na 53. Roztaczać będzie się z nich widok na całą Warszawę i jej okolice.

 

Efektywność energetyczna budynków Varso 1 i Varso 2 w połączeniu z dbałością o komfort i zdrowie użytkowników przełożyły się na najwyższą z możliwych ocenę „Outstanding” w certyfikacji BREEAM. Kompleks uzyskał również precertyfikat WELL Core & Shell. W obiektach Varso 1 i Varso 2 przewidziano m.in. stacje do ładowania aut elektrycznych, oświetlenie stref wspólnych kontrolowane czujnikami ruchu czy system kontroli dostępu i klimatyzacji zarządzany przez BMS.

 

20201217sgg 22c

 

Na dachach kompleksu przewidziano zielone tarasy dostępne dla pracowników. W wieży Varso zaproponowano parking dla 250 rowerów wraz z odpowiednią infrastrukturą dla rowerzystów oraz podobne rozwiązania instalacyjne jak w niższych budynkach. Rodzaj i zakres rozwiązań proekologicznych były analizowane na wczesnym etapie projektu w celu wybrania najkorzystniejszych.

 

20201217sgg 22g

 

Varso 1 i Varso 2 to budynki o szklanych fasadach wpuszczających maksimum światła dziennego, mają odpowiednio 19 i 21 kondygnacji i są połączone przeszklonym łącznikiem. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania zmniejszające wpływ budynku na środowisko naturalne oraz zredukowano jego emisję gazów cieplarnianych. Na fasadzie zainstalowano szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE SKN 176II, produkowane przez firmę Saint-Gobain Building Glass Polska. W kompleksie użyto uchylne zespolenia dwukomorowych, zapewniając stały dostęp świeżego powietrza.

 

20201217sgg 22d

 

Dbałość o środowisko nie musi oznaczać redukcji komfortu przebywających we wnętrzu budynku ludzi. Zastosowane w Varso wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne z jednej strony zapewniło odpowiednią ilość światła dziennego, z drugiej strony ograniczyło ciepło, które przedostaje się przez szkło z energii słonecznej. Pozwoliło to na stworzenie przestrzeni, która wpływa pozytywnie na efektywną pracę. – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska

 

20201217sgg 22e

 

 

Architektura oraz zastosowane w kompleksie rozwiązania przyczyniły się do uznania Varso Place za jeden z piętnastu najlepszych i najciekawszych powstających polskich biurowców przez redakcję Property Design[3]. Kompleks stanie się też żywym elementem tkanki miejskiej poprzez wprowadzenie w przyziemie budynku funkcji usługowe i handlowych, przez co obiekt otworzy się na okolicznych mieszkańców i będzie tętnił życiem także w godzinach popołudniowych.

 

Zespół budynków VARSO pozwoli przywrócić tej części Warszawy jej przedwojennego ducha wyrażonego w nowoczesnej formie.
[3] www.propertydesign.pl/architektura/104/top_15_bryly_biurowe

_ktore_odmienily_krajobraz_polskich_miast_w_2020_roku,32195_4.html

 

20201217sgg 22f

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.