Nie wiesz, gdzie i jak zastosować szkło samoczyszczące? Zapoznaj się z poniższym przewodnikiem po zaletach tego rodzaju szkła i nauce kryjącej się za tym produktem.

 

2022 04 10 1

 

Szkło jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w nowoczesnych obiektach komercyjnych i mieszkaniowych. Jego wszechobecność jest wynikiem szeregu nowych technologii, które sprawiają, że może być ono używane nie tylko do okien i ogrodów zimowych.

 

Innowacje zastosowane w powłokach powodują, że szkło uzyskuje szereg korzystnych właściwości, takich jak izolacja termiczna czy ochrona przed słońcem i hałasem. Inną wartością dodaną jest funkcja samooczyszczenia szkła. To jedne z najpopularniejszych rozwiązań, choć często nie do końca jeszcze zrozumiałych.

 

Odkąd szkło o takich właściwościach trafiło na rynek, jest powszechnie stosowane w projektach budynków,
zwłaszcza że technologia ta zapewnia nieskazitelny wygląd budynków bez obciążania właścicieli wysokim kosztem ich utrzymania.

 

2022 04 10 2

 

Biorąc pod uwagę długą historię szkła float, szkło samoczyszczące jest wciąż stosunkowo nowym produktem na rynku. Jednak jego funkcjonalność została dokładnie przebadana. Zanieczyszczenia organiczne i brud, które normalnie gromadzą się na szybie i sprawiają, że szkło wygląda na nieczyste, są usuwane przez deszcz oraz światło dzienne w zwykłych warunkach pogodowych.

 

Chociaż szkło z funkcją samooczyszczenia jest często uwzględniane w projektach budynków, warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, aby w pełni wykorzystać możliwości tej technologii. Pierwsza dotyczy tego, iż nie wszystkie produkty na rynku są takie same. W produktach bardziej zaawansowanych technologicznie proces czyszczenia przebiega dwuetapowo.

 

2022 04 10 3

 

Etap pierwszy wykorzystuje reakcję fotokatalityczną – „rozkładającą brud”. Podczas tego procesu osady organiczne rozkładane są na mniejsze cząstki, które można łatwiej usunąć.

 

Drugi etap obejmuje powłokę hydrofilową „wodolubną”. Kiedy woda deszczowa uderza w szkło, rozprowadza się równomiernie po powierzchni, tworząc cienką warstwę zamiast kropelek. Zmywa to brud i ogranicza powstawanie plam i smug na powierzchni szkła.

 

2022 04 10 4

 

Jeśli chodzi o samą instalację, należy pamiętać o wielu czynnikach. Najważniejszym z nich jest minimalny zalecany kąt nachylenia dla przeszkleń z funkcją samoczyszczącą. Nachylenie mniejsze niż 10° od poziomu spowoduje, że woda deszczowa nie będzie spływać, co uniemożliwi skutecznie zmywanie brudu.

 

Po drugie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę lokalne środowisko. W niektórych częściach świata szkło nie wymaga częstego mycia ręcznego – częstotliwość zależy od ilości opadów oraz stopnia zabrudzenia szkła.

 

Na przykład w przypadku długich okresów suszy może być konieczne przepłukanie przeszkleń wodą z węża ogrodowego lub przetarcie miękką szmatką z wodą i mydłem.

 

Słona bryza na obszarach przybrzeżnych może powodować przyleganie kryształków soli do powierzchni szkła samoczyszczącego. Ponieważ sól jest zanieczyszczeniem nieorganicznym, nie można jej rozbić w wyniku fotokatalitycznego działania samego szkła. Z tego powodu szkło samoczyszczące nie zawsze sprawdzi się w pobliżu akwenów z wodą morską.

 

2022 04 10 5

 

Po zamontowaniu szyby samoczyszczącej w budynku, podczas dalszych prac budowlanych, należy zachować ostrożność, aby uniknąć zaplamienia lub uszkodzenia powłoki. W miejscach, w których prowadzonych jest kilka etapów realizacji lub gdy realizowanych jest kilka projektów jednocześnie, architekci powinni przypominać deweloperom i wykonawcom, że produkty tynkarskie lub kleje, a w szczególności silikony mogą negatywnie wpływać na powłokę. W przypadku silikonów należy stosować tylko produkty kompatybilne z powłoką samoczyszczącą.

 

Co najważniejsze, architekci powinni zawsze wykorzystywać szkło samoczyszczące, które zostało przetestowane pod kątem wymaganych norm. Wprowadzona nowa norma europejska EN 1096-5* ocenia właściwości samoczyszczące szkła. Ten standard definiuje szkło, które wykorzystuje właściwości hydrofilowe lub fotokatalityczne do samoczyszczenia.

 

Pilkington Activ™, pierwsze na świecie szkło samoczyszczące, zostało poddane niezależnej weryfikacji i oficjalnie spełnia nową europejską normę EN 1096-5 dotyczącą szkła samoczyszczącego.

 

Powłoki samoczyszczące to jedna z wielu technologii, które pomogły zwiększyć liczbę potencjalnych zastosowań szkła w projektowaniu budynków. Dzięki zrozumieniu stojącej za tym nauki, a także optymalnych zastosowań, szyby samoczyszczące mogą wyglądać nieskazitelnie przez dłuższy czas.

 

 

* PN-EN 1096-5:2016-03 Szkło w budownictwie -- Szkło powlekane -- Część 5: Metoda badania i klasyfikacja właściwości samoczyszczących powierzchni szkieł powlekanych

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.