Odpowiednio dobrane drzwi tarasowe lub balkonowe harmonijnie łączą wnętrze domu z otoczeniem i zapewniają wygodę użytkowania. Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę poszukując rozwiązań najlepiej dopasowanych do indywidualnych potrzeb i projektu budynku.

 

20220808 1 Drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex

 

Planując wyjście na taras lub balkon możemy wybierać spośród kilku rodzajów systemów. Cechują się one różnymi możliwościami konstrukcyjnymi i funkcjonalnościami.

 

20220808 2 Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex SLIDE. Fot. Vetrex

 

„Dostępne systemy pozwalają na wykonanie wyjścia na taras lub balkon w rozmaitych rozmiarach i układzie. Są to m.in. wielkoformatowe konstrukcje z jednolitymi taflami szkła, drzwi w układzie symetrycznym i niesymetrycznym oraz przeszklenia narożne. Klienci mogą wybrać dogodny dla siebie sposób otwierania oraz dodatkowe rozwiązania zwiększające wygodę obsługi.

 

20220808 3 Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex SLIDE. Fot. Vetrex

 

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak termoizolacyjność, klasa przepuszczalności powietrza, wodoszczelność oraz odporność na obciążenie wiatrem. Systemy o najlepszych właściwościach zapewniają wysoki komfort cieplny we wnętrzach” – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

 

20220808 4 Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion max. Fot. Vetrex

 

Sposób otwierania

Obecnie szczególną popularnością cieszą się drzwi przesuwne. Prezentują się one nowocześnie, a jednocześnie pozwalają na dowolne zaaranżowanie przestrzeni we wnętrzach. Ruchome skrzydło przesuwa się równolegle do przeszklenia stałego, dzięki czemu po otwarciu nie zajmuje miejsca w pomieszczeniach.

 

20220808 5 Przesuwne drzwi tarasowe Vetrex SLIDEUP. Fot. Vetrex

 

Jest kilka typów systemów przesuwnych, które różnią się sposobem działania. W modelach podnoszono-przesuwnych i przesuwnych ruchomy element porusza się po szynie umieszczonej w części progowej. By otworzyć drzwi, wystarczy przesunąć skrzydło. Nieco inną konstrukcję mają systemy uchylno-przesuwne i odstawno-przesuwne. Szyna jezdna znajduje się tutaj w prowadnicy, która jest zamontowana w dolnej części ościeżnicy. Otwierając drzwi trzeba najpierw uchylić lub odsunąć skrzydło od ościeżnicy, a dopiero później je przesunąć.

 

Dostępne są również systemy rozwierne i rozwierno-uchylne. Mają one tę zaletę, że po otwarciu uzyskujemy przejście na całą szerokość drzwi.

 

20220808 6 Drzwi tarasowe odstawno-przesuwne Vetrex Patio Air i przeszklenie narożne Glass Corner. Fot Vetrex

 

 

Rozmiar przeszklenia

Największą swobodę projektową zapewniają drzwi podnoszono-przesuwne. Umożliwiają one przeszklenie ścian na całej długości tarasu lub balkonu przy zastosowaniu niewielkiej liczby widocznych elementów konstrukcyjnych. Dla przykładu modele vetrexMotion i Vetrex SLIDE mogą mieć do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. W zależności od typu budynku i indywidualnego zapotrzebowania klientów wykonuje się je z 2, 3 lub 4 kwater. Osoby chcące uzyskać bardzo szerokie przejście, mają do dyspozycji drzwi 4-kwaterowe z dwoma środkowymi skrzydłami rozsuwanymi na boki. Systemy te można również zamontować w układzie narożnym.

 

20220808 7 System rozwierno-uchylny Vetrex LUMUP. Fot. Vetrex

 

Drzwi przesuwne, takie jak np. Vetrex SLIDE’UP, pozwalają na tworzenie konstrukcji o wymiarach 4 m x 2,5 m. System ten, podobnie jak drzwi podnoszono-przesuwne vetrexMotion max, mają większą powierzchnię przeszklenia w części stałej. Sprawia to, że do wnętrz wpada jeszcze większa ilość naturalnego światła. W obu modelach można zastosować zarówno podział symetryczny, jak i niesymetryczny. W pierwszym przypadku część przesuwna i stała mają taką samą szerokość. Przy podziale niesymetrycznym stały element jest szerszy niż skrzydło ruchome.

 

20220808 8 Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion. Fot. Vetrex

 

Systemy odstawno-przesuwne i uchylno-przesuwne przeznaczone są do nieco mniejszych konstrukcji. Np. drzwi Vetrex Patio Air i Vetrex Patio Automatic mogą mieć do 3 m szerokości i 2,5 m wysokości. Z kolei w modelach rozwiernych i rozwierno-uchylnych maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 1 m x 2,5 m, a w wykonaniu specjalnym nawet do 1,2 m x 2,5 m.

 

Wszystkie te systemy można zestawić ze stałym przeszkleniem narożnym, tzw. Glass Corner. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt wizualny i większą powierzchnię szyb. Niektóre modele rozwierne i rozwierno-uchylne dostępne są ponadto w wersji z węższymi profilami. W efekcie do wnętrz wpada więcej światła, nawet przy stolarce o mniejszych rozmiarach. Przykładowo Vetrex LUM’UP, który ma skrzydło o wysokości zaledwie 68 mm i wąski słupek ruchomy, wpuszcza do pomieszczeń do 27% więcej naturalnego światła niż standardowe modele.

 


Wygoda użytkowania

Elementem zwiększającym komfort i bezpieczeństwo użytkowania jest niski próg. Zmniejsza on ryzyko potknięcia oraz tworzy efekt optycznego zlicowania podłogi wnętrza domu i tarasu. W drzwiach podnoszono-przesuwnych rozwiązanie to wchodzi w skład standardowego wyposażenia. Dodatkowo niektóre modele, np. vetrexMotion, vetrexMotion max i Vetrex SLIDE 82, mają specjalną nakładkę „bez barier”. Sprawia ona, że przejście jest niemal bezprogowe. W przypadku innych rodzajów drzwi tarasowych niższy próg uzyskuje się poprzez odpowiedni montaż.

 

Systemy podnoszono-przesuwne mogą zostać dodatkowo wyposażone w elektryczny mechanizm otwierania i zamykania. Pozwala to na zdalne sterowanie za pomocą smartfona lub pilota. Inną przydatną opcją jest funkcja łagodnego domykania skrzydła (Softclose). Podczas zamykania wyhamowuje ona skrzydło ruchome i przyciąga je do ościeżnicy. Chroni to przed przytrzaśnięciem rąk, co bywa przydatne zwłaszcza przy dużych konstrukcjach. Takie rozwiązanie dostępne jest np. w modelu Vetrex SLIDE 82.

 

Drzwi rozwierne i rozwierno-uchylne można doposażyć w hamulec sterowany klamką oraz zatrzask balkonowy. Dzięki temu pierwszemu zablokujemy skrzydło po otwarciu na dowolną szerokość. Zapobiega to niekontrolowanemu zatrzaśnięciu drzwi, np. na skutek silnego podmuchu wiatru. Z kolei zatrzask balkonowy pozwala na wygodne przymknięcie drzwi od zewnątrz.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.