VETREX dostarczył okien do pierwszego w Europie Centralnej montażu w warstwie izolacji z wykorzystaniem nowatorskich materiałów firmy TREMCO ILLBRUCK.

W dniach 20-21 listopada w Tczewie odbył się prekursorski montaż okien VETREX metodą MOWO w prywatnym domu jednorodzinnym. Zainstalowane zostały  energooszczędne okna V90+, których parametr izolacyjności termicznej wynosi Uw=0,76 W/m2·K.

 

44-fot1


MOWO jest kompleksowym systemem umożliwiającym osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej w warstwie izolacji budynku. Montaż w tej technologii wykonuje się bez użycia dodatkowych konsoli nośnych, wsporników, kotew i pianek PU. Elementy wchodzące w skład zestawu do MOWO (profile instalacyjne PR007, PR009 stanowiące element nośny, klin izolacyjny PR008 stanowiący element docieplający, klej szybkowiążący SP340, taśmy rozprężne Trio+ i Eco stanowiące uszczelnienie termiczne i przeciwwilgociowe oraz podkład gruntujący) zapewniają kompletne i prawidłowe wykonanie zarówno mechanicznego montażu jak i uszczelnienia.

 

Okno wstawia się do ramy wykonanej z elementów pakietu i zamocowanej do muru za pomocą łączników 1 Dla okna referencyjnego jednoskrzydłowego o wym. 1230x1480 mocujących (wkręty, dyble) dobranych w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest ściana budynku. Stolarka osadzana w konstrukcji MOWO praktycznie nie podlega poziomowaniu, ponieważ to elementy systemu MOWO instalowane są z zachowaniem odpowiednich poziomów i geometrii. Okna wystarczy umieścić na profilu instalacyjnym, ustawić pion i zamocować za pomocą systemowych wkrętów. Odpowiednią szczelność zapewnia taśma ILLBRUCK Trio+, posiadająca 3 funkcje uszczelniające: paroizolację, izolację termiczną oraz wodoszczelność.

 


Wykonania montażu podjęła się ekipa z Autoryzowanego Salonu Sprzedaży VETREX – WINDMAR. Firma od ponad 8 lat jest zaufanym Partnerem Handlowym producenta, dlatego bez obaw powierzono jej pracownikom pionierskie zadanie.

 


„Najbardziej obawialiśmy się o pogodę – wyjaśnia Pan Wojciech Żelechowski z WINDMAR. – Aby przeprowadzić montaż metodą MOWO temperatura powietrza, a właściwie powierzchni ściany musi wynosić minimum +5˚C, ponieważ takie warunki zapewniają odpowiednie  związanie z murem podkładu gruntującego, który nanosi się na klejone ze sobą elementy.” Na szczęście pogoda dopisała i ekipa mogła wykonać prace. Łącznie wstawiono 17 okien, w tym duże przeszklenie w systemie przesuwnym VETREX SLIDE o wymiarach szer. 2980 mm i wys. 2420 mm oraz wadze 320 kg. Instalacja zajęła łącznie 3 dni (ok. 25 godzin pracy).

 

44-fot2


Montaż metodą MOWO trwa nieco dłużej niż np. standardowy montaż trójwarstwowy w warstwie konstrukcyjnej budynku. Wynika to z większej liczby elementów, które są w nim wykorzystywane. Najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnym etapem montażu jest prawidłowe wykonanie ram z elementów MOWO, do których zostanie wstawiona stolarka. Bezbłędne wykonanie tego zakresu prac zdecydowanie ułatwia kolejne czynności montażowe, ograniczając czas potrzebny na pozycjonowanie okien w otworze oraz montaż trójwarstwowego uszczelnienia.

 


Dodatkowy wysiłek zainwestowany w montaż szybko przynosi profity, ponieważ stolarka osadzona w warstwie izolacji, z wykorzystaniem MOWO, istotnie ogranicza występowanie mostków termicznych, poprawia akustykę połączenia i zapewnia prawidłową izolację przeciwwilgociową, co łącznie gwarantuje osiągnięcie maksymalnej wydajności energetycznej budynku. Zwłaszcza, jeśli w ten sposób zainstaluje się wysoce energooszczędne okna, takie jak Vetrex V90+. Wówczas innowacyjna metoda montażu pozwali w pełni wykorzystać termoizolacyjne właściwości stolarki.


Natalia Różańska

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2012

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.