W branży budowlanej coraz częściej spotykamy się z pojęciem „indoor generation”. Tym sformułowaniem naukowcy określają pokolenie, które spędza aż 90% czasu w ciągu doby w pomieszczeniach. Statystyki te skłaniają do refleksji nad komfortem życia w budynkach zarówno samych użytkowników, jak i architektów oraz producentów rozwiązań budowlanych.

 

2022 10 08 1

 

W podnoszeniu jakości naszego funkcjonowania pośród czterech ścian niebagatelne znaczenie ma szkło do wnętrz, które pozwala inwestorom realizować różnorodne wizje aranżacyjne i kreować przyjazną przestrzeń.

 

I choć o jego zaletach powiedziano już niejedno, tym razem chcemy przybliżyć korzyści, jakie niesie ze sobą niecno bardziej niestandardowe, lecz zyskujące coraz większe uznanie rozwiązanie. Mowa o szkle z efektem lustrzanym.

 

Szkło pod każdą postacią stało się już niemal nieodłączną częścią wnętrz. Nic tak ,jak ono nie pozwala na szybką i efektowną metamorfozę pomieszczeń. Oprócz przezroczystych tafli lub tych z subtelnym wzornictwem, szczególnym zainteresowaniem cieszą się lustra, które goszczą już nie tylko w łazienkach, ale odważnie wchodzą na salony.

 

O ile jednak ich rola sprowadza się głównie do kwestii estetyki, o tyle szkło z efektem lustra ma do zaoferowania znacznie więcej – niezrównaną funkcjonalność, trwałość i design. Spełnia tym samym rosnące oczekiwania użytkowników budynków i odpowiada na wyzwania współczesności.

 

Wyjątkowość szkła powlekanego z efektem lustra wynika między innymi z precyzyjnie dobranych parametrów, mających wpływ na kreowanie wysoce praktycznych i designerskich przestrzeni – zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych.

 

Poza oczywistą rolą dekoracyjną szkło refleksyjne korzystnie wpływa na jakość naszego codziennego życia – rozświetla wnętrza i optycznie je powiększa, a uzyskany z jego pomocą efekt głębi daje nam poczucie większej swobody i wytchnienia.

 

Odpowiednio zastosowane, stwarza możliwość wizualnego korygowania proporcji pomieszczeń, za sprawą której są one odbierane jako jaśniejsze, bardziej bezpieczne i przytulne. Dzięki różnorodnym możliwościom obróbki – laminowaniu, hartowaniu, obróbce krawędzi i cięciu do pożądanych wymiarów, szkło powlekane z efektem lustrzanym pozwala architektom pójść o krok dalej w swoich odważnych koncepcjach i stosować powierzchnie refleksyjne w miejscach, gdzie dotąd nie było to możliwe.

 

Ścianki działowe à la lustro weneckie, monolityczne tafle od podłogi aż po sufit, zwierciadła nieskończoności, lustrzane panele nad blatem kuchennym, drzwi przesuwne będące lustrem dwustronnym – oto sposoby na przyciągający uwagę podział pomieszczenia i jednocześnie jego ozdobę. Nowatorskie aranżacje mają szansę powstawać za sprawą wyjątkowych produktów z gamy szkła MIRASTAR.

 

Szkła powlekane z efektem lustrzanym MIRASTAR i MIRASTAR REFLECT marki Saint-Gobain Glass to rozwiązania, które poprzez swoje nietypowe właściwości otwierają zupełnie nowe horyzonty w zakresie kreowania efektownych, a zarazem bardziej funkcjonalnych wnętrz.

 

Choć nie są to tradycyjne lustra, mogą pełnić ich rolę, gdyż charakteryzuje je nadzwyczaj wysoka refleksyjność tafli. Nie straszna im wilgoć ani wysokie temperatury, więc poza przedpokojem, garderobą, salonem czy sypialnią mogą być z powodzeniem wykorzystywane w łazience, kuchni, a nawet jako element fasady budynku.

 


MIRASTAR – gra światła i lustra rodem z filmów
Nietypowe parametry refleksyjności szkła MIRASTAR przekładają się na niezwykły efekt wizualny, który zależy od warunków oświetleniowych panujących we wnętrzu. To aspekt, który czyni je produktem jedynym w swoim rodzaju i wyróżnia na tle standardowych luster. W zależności od natężenia światła po obu stronach tafli może odbijać otoczenie lub pozostawać przejrzysty niczym szyba.

 

Ten sposób działania przywodzi na myśl lustro weneckie i rzeczywiście – MIRASTAR wykorzystany do konstrukcji drzwi, ścianek lub innych elementów dzielących przestrzeń, pozwala nadawać jej nowe funkcje, bowiem obraz widoczny jest przez szkło wyłącznie przy obserwacji z jednej strony.

 

Wyodrębnione za jego pomocą strefy można więc na życzenie „zasłaniać” lub „odsłaniać” – niemal tak, jak na filmach, zyskując niczym niezakłócony widok na to, co po drugiej stronie lub pełną prywatność skrytą za lustrzaną taflą. Rozwiązanie to zda egzamin zarówno podczas projektowania domowej przestrzeni, jak i w przypadku hotelowych pokoi, sal konferencyjnych czy biur.

 

To jednak nie koniec zalet tego produktu. – Dzięki odpornej na wilgoć, korozję i temperaturę powłoce chromowej, szkło MIRASTAR znajduje swoje zastosowanie w łazienkach i pokojach kąpielowych, gdzie sprawdza się między innymi w postaci ścian kabiny prysznicowej, optycznie powiększającej pomieszczenie za sprawą efektu lustra, a jednocześnie zapewniającej prywatność użytkownikom – mówi Magda Lipińska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

 

– Produkt ten będzie także doskonałym uzupełnieniem mebli z efektem podświetlenia, np. szafek, biblioteczek czy gablot. Miejsce dla szkła z efektem lustrzanym MIRASTAR znajdzie się także na fasadzie budynku oraz w zespoleniach szklanych, w przypadku których wymagany jest wysoki poziom odbicia. Dzięki temu, że szkło można laminować i hartować, nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo.

 

2022 10 08 2

 


MIRASTAR REFLECT – niezrównany efekt lustra
Nowość w ofercie Saint-Gobain Glass, MIRASTAR REFLECT, to najbardziej nieprzezierne szkło w swojej rodzinie, które charakteryzuje się bardzo niską transparentnością, a przy tym intensywnym efektem lustrzanym. Wysoki stopień krycia pozwala ukryć nieestetyczne warstwy kleju montażowego czy taśmy samoprzylepne w przypadku aplikacji na ścianach czy innego rodzaju nieprzezroczystych powierzchniach.

 

Brak spotykanego w standardowych lustrach podlewu sprawia, że szkło MIRASTAR REFLECT znajduje zastosowanie jako samodzielny element mebli, ścianek działowych, drzwi przesuwnych itp., optycznie powiększając przestrzeń i tworząc wrażenie głębi wizualnie powiązanej z resztą pomieszczenia.

 

– Niezaprzeczalną zaletą szkła MIRASTAR REFLECT jest jego bardzo niska przepuszczalność światła Lt na poziomie 0,1%, dzięki której staje się doskonałym narzędziem w rękach projektantów i inwestorów, funkcjonalnie dzielącym przestrzeń, a przy tym harmonijnie łączącym poszczególne jej strefy – tłumaczy Magda Lipińska. – Efekt lustra dwustronnego możliwy do uzyskania za pomocną tego produktu zapewnia optyczne powiększenie wnętrza po obu stronach szkła, bez utraty prywatności.

 

To czyni ze szkła MIRASTAR REFLECT idealną bazę dla ścianek działowych znajdujących się między sypialnią a łazienką czy garderobą a sypialnią. W zakresie wykorzystania komercyjnego MIRASTAR REFLECT sprawdzi się w roli spandreli – z uwagi na wspomniany niski stopień transparentności, a także wskaźnik odbicia światła na poziomie 55% (strona niepowlekana) i 52% (strona powlekana). Wykonane w ten sposób fasady nie będą miały sobie równych pod kątem wizualnym.

 

Szkło powlekane MIRASTAR REFLECT to także doskonały wybór do kuchni, np. w postaci popularnych paneli typu backsplash. I choć montaż rozwiązań szklanych w pobliżu palników czy rozgrzanych piekarników może rodzić pewne obawy, szkło z rodziny MIRASTAR cieszy się zwiększoną odpornością na wysoką temperaturę, uzyskiwaną dzięki procesom hartowania.

 

Produkty te zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający ich dowolną modyfikację i personalizację. Można poddawać je laminowaniu w celu uzyskania produktów bezpiecznych, przeznaczonych do szczególnego typu zastosowań, procesom obróbki krawędzi oraz cięcia, co pozwala na tworzenie tafli o dowolnych wymiarach czy kształtach.

 


Wellbeing i ekologia
MIRASTAR to seria produktów „czuwających” nie tylko nad funkcjonalnością i estetyką wnętrz, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale także nad kondycją planety. Zarówno MIRASTAR, jak i MIRASTAR REFLECT mają Deklarację Środowiskową Produktu EPD, świadczącą o ich zrównoważonej produkcji oraz neutralnym wpływie na klimat na każdym etapie cyklu życia.

 

Proekologiczne podejście do procesów wytwórczych to wynik długofalowej strategii marki Saint-Gobain Glass, która zgodnie z celem nadrzędnym „Making the World A Better Home” dba o to, by oferowane rozwiązania szklane były produktami najwyższej jakości, zapewniającymi wysoki komfort życia w budynkach, a także by powstawały z poszanowaniem koncepcji zrównoważonego rozwoju. Wszystkie te aspekty bowiem przenikają się wzajemnie – odpowiednio zaprojektowane wnętrza to szczęśliwsi ludzie i bardziej przyjazna im planeta.

 

 

 2022 10 08 3

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.