Roto Fenster- und Türtechnologie (FTT) podsumowało obecną sytuację na rynkach międzynarodowych oraz przewidywane wzrosty sprzedaży w 2022 roku. Wśród czynników pozwalających zachować firmie wysoką odporność na wahania koniunktury wymieniono ciągłość dostaw i dostępność towaru, a także strategie: cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju.

 

 2022 11 08 1

Dzięki innowacyjnej technologii okuć np. superszczelnemu systemowi przesuwnemu Roto Patio Inowa, firma Roto zdobywa nowych klientów na całym świecie. Zdjęcie: Roto / stock.adobe.com

 

– W 2022 roku musieliśmy sprostać licznym wyzwaniom. Roto FTT, producent okuć do okien i drzwi, zdołało się rozwinąć i wzmocnić pozycję na globalnym rynku. Jesteśmy dumni, że w niepewnych czasach nasi partnerzy biznesowi odczuwają korzyści ze współpracy z nami – mówił Marcus Sander na 17. Międzynarodowej Konferencji Prasowej Roto w listopadzie w niemieckim Rottach-Egern.

 

W ostatnich trzech latach firma utrzymała trend wzrostowy, mimo coraz trudniejszych warunków na rynkach zaopatrzenia. Sander zwracał uwagę na parametry, które w nadchodzącym roku mogą mieć znaczenie dla sprzedaży w branży komponentów w skali międzynarodowej.

 

2022 11 08 2

W magazynie małych elementów Roto, roboty zapewniają wysoką niezawodność procesów - przemieszczają pojemniki w określone miejsce lub pobierają z magazynu materiały potrzebne w montażu albo wysyłają je bezpośrednio do klientów.
Tylko w fabryce Roto w Kalsdorfie w Austrii roboty obsługują 7500 pojemników. W pełni zautomatyzowane zarządzanie magazynem oszczędza czas w fabrykach i skraca termin dostawy. Zdjęcie: Roto


Korzyść: dostępność i dokładność dostaw
Niezawodne dostawy: terminowe i kompletne, są najważniejszym aspektem z punktu widzenia korzyści klientów Roto. Przemyślane zarządzanie łańcuchem dostaw i wdrożenie strategii digitalizacji pozwoliło Roto FTT utrzymać dostawy na wysokim poziomie. Firma jest obecnie doskonale przygotowana do elastycznego działania, dzięki solidnym fundamentom -rozważnym decyzjom handlowym, udanym przejęciom strategicznym i inwestycjom w fabryki.

 


Projekt: digitalizacja
Roto FTT zapowiedziało kontynuację strategii cyfryzacji kluczowych obszarów. Kolejne projekty mają na celu zwiększenie wydajności maszyn, narzędzi i pojazdów w produkcji. – Innowacje, takie jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w sterowaniu urządzeniami, zapewniają wysoką jakość produktu i ciągłość dostaw, nawet w sytuacji ewentualnych wahań przepływu materiałów czy energii – mówił Marcus Sander, opisując korzyści dla klientów wynikające z realizowanych inwestycji.

 

2022 11 08 3

Zrównoważona produkcja to m.in. zapobieganie marnotrawstwu surowców. W procesie produkcji odlewów cynkowych powstają łupki i żużel, które można ponownie wykorzystać. Roto FTT wykorzystuje nowoczesne instalacje przetapiania, z których cynk wraca do odlewni. Zdjęcie: Roto

 

Cyfrowa platforma doradcza „Roto City” rozwinęła komunikację i współpracę międzynarodową. Doradcy techniczni Roto otrzymali nowoczesne narzędzie do prezentacji rozwiązań w konkretnym zastosowaniu obiektowym. Klienci zyskali wygodny dostęp online do danych o produktach, konfiguracjach sprzętowych, zamówieniach i terminach dostaw.

 

Elektroniczna wymiana danych (EDI), umożliwiająca składanie zamówień, powiadamiania o dostawach i fakturowanie ma stać się integralną częścią portalu dla klientów Roto. – Rozwiązania cyfrowe to krótszy czas przetwarzania danych, a tym samym szybsze dostawy – podkreślał Marcus Sander.

 


Asortyment: szeroka oferta
Roto FTT zapowiedziało dalszy rozwój oferty produktowej w 2023 roku. Systemy przesuwne, ale też szeroka gama komponentów do drzwi wejściowych i okien otwieranych na zewnątrz mają znaczący udział w całkowitych obrotach Grupy.

 

Sukcesy w segmentach Door i Sliding także wpływają na dobre wyniki. Nowoczesne okucie rozwierno-uchylne Roto NX wspiera producentów w elastycznym dopasowaniu się do wymagań rynku i rentownej produkcji.

 

Z kolei system przesuwny Roto Patio Inowa czy zawias do drzwi ukrytych Roto Solid C to przykłady komponentów do okien i drzwi klasy premium. – Wysoka jakość i dostępność produktów pozwoliła nam w ostatnich latach pozyskać nowych prestiżowych klientów, nawet na bardzo konkurencyjnych rynkach – mówił Sander. – Zapewniamy im maksymalne wsparcie techniczne i organizacyjne.

 


Innowacje: docenione w Ameryce
Takim przykładem w Ameryce Północnej jest wsparcie producentów w realizacji superszczelnych przesuwnych drzwi tarasowych w dużych rozmiarach, w projektach mieszkaniowych klasy premium. Efektem są rozbudowywane zdolności produkcyjne Roto w regionie i rosnący udział w rynku.

 

Również w Ameryce Południowej wzmocnienie pozycji Roto nastąpiło dzięki systemom przesuwnym, które spełniają wymagania wysokiej szczelności i najlepszej ochrony przed korozją. Przejęcie brazylijskiego producenta okuć Fermax i jego udana ekspansja stworzyły solidne podstawy do dalszego rozwoju na tym kontynencie.

 


Perspektywy: zmiany w Azji
Po latach rozkwitu rynku nowego budownictwa w Chinach i na innych rynkach azjatyckich Roto odczuwa obecnie skutki spowolnienia w tym regionie. W perspektywie średnioterminowej spowolnienie rynku nowego budownictwa ma szansę zostać zrekompensowane przez udaną ofertę dla rynku renowacji. Byłby to czas na rozwiązania Roto oferujące dodatkowe korzyści: szczelność, komfort obsługi, niezawodność również w tej części świata.

 


Cel: dalszy wzrost i kontynuacja wsparcia
– Roto FTT zaopatruje i wspiera producentów okien i drzwi oraz wyspecjalizowanych dilerów w ponad 100 krajach świata – mówił Marcus Sander. Dalszy wzrost wymaga opanowania wysokiego poziomu złożoności i elastycznego działania w obliczu różnych warunków politycznych i gospodarczych na rynkach.

 

– W obu aspektach Roto FTT czuje się dobrze przygotowane. Zakładamy, że to, co sprawdziło się w ostatnich trzech latach sprawdzi się również w nadchodzącym roku: Roto FTT rozwija się zwykle szybciej niż cały rynek. Naszą ambicją jest utrzymanie tego stanu i kontynuacja wsparcia dla producentów – niezależnie od sytuacji na rynkach zaopatrzenia.

 

2022 11 08 4

Rośnie liczba producentów, którzy korzystają z elektronicznej wymiany danych (EDI) w Roto. Dla klientów z Europy cyfrowy dostęp do informacji związanych z zamówieniem zintegrowany będzie z portalem klienta Roto. Zdjęcie: Roto


W kierunku zrównoważonego rozwoju
Prezes Roto FTT zapowiedział, że w 2023 r. założenia zrównoważonej produkcji będą silnie wpływać na decyzje biznesowe grupy. W wielu lokalizacjach już promowane jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Ograniczenie śladu węglowego w produktach Roto FTT może przyczynić się do starań producentów elementów budowlanych o neutralność pod względem emisji CO2.

 

– Cieszymy się z możliwości kształtowania, razem z naszymi klientami, cyfrowej i zrównoważonej przyszłości branży – podsumował Sander. – Klienci na całym świecie cenią Roto jako niezawodnego partnera. Dołożymy wszelkich starań, by potwierdzić ich dobre doświadczenia w kolejnych latach.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 11/2022  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.