Wystawcy i profesjonaliści spragnieni spotkań i aktualnych trendów w branży stolarki otworowej z niecierpliwością odliczają dni do targów BUDMA i WINDOOR-TECH 2023. To tutaj, w Poznaniu przez 4 dni – od 31 stycznia do 3 lutego – będzie można zobaczyć nie tylko kompleksową ekspozycję nowoczesnych okien i drzwi, ale także ocenić innowacyjne technologie, narzędzia i komponenty niezbędne do ich produkcji. Tak Grupa MTP, wykorzystując synergię dwóch imprez targowych, tworzy klimat sprzyjający międzynarodowemu biznesowi.

 

2022 12 04 1

 


Stolarka otworowa „made in Poland” od lat jest jednym z najbardziej konkurencyjnych sektorów krajowej gospodarki. Ostatnie lata okazały się pełne wyzwań dla przedsiębiorców. Jednak choć firmom przyszło się mierzyć z zakłóconymi łańcuchami dostaw oraz poszukiwaniem nowych rynków, to w branży stolarki budowlanej wśród krajów UE, Polska jest nadal liderem w eksporcie.

 

Utrzymuje 1 miejsce, nieprzerwanie od 2015 roku. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w I poł. 2022 roku Polska wyeksportowała okna i drzwi za 1892,4 mln EUR, to o 34,7% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

 

2022 12 04 2

 

Pojawiają się kolejne zagrożenia, ale też nowe szanse i możliwe kierunki działań. Najbliższa edycja targów BUDMA i WINDOOR-TECH będzie okazją do rozmów na temat przyszłości branży oraz sposobów na dalszy rozwój mimo geopolitycznych i gospodarczych uwarunkowań, takich jak: pandemia, wojna, inflacja czy ograniczony dostęp do surowców energetycznych.

 

Międzynarodowy wymiar
– Jak oceniają eksperci, w kolejnych latach bez wątpienia można spodziewać się rosnącego znaczenia eksportu dla branży stolarki budowlanej, po latach hossy bowiem rynek deweloperski w Polsce wyhamowuje. Śledząc te trendy, umożliwiamy polskim firmom ekspansję na rynki międzynarodowe.

 

Wystawcy targów BUDMA – wiodący producenci okien i drzwi będą mogli nie tylko pokazać polską jakość, ale też znaleźć nowych kontrahentów z innych krajów. Temu służyć będzie nasz nowy projekt: Międzynarodowa Strefa Spotkań. To specjalna przestrzeń, którą uruchomimy na targach BUDMA, pozwalająca budować naszym wystawcom globalny biznes. Połączymy wiedzę i networking z technologią.

 

2022 12 04 3

 

Aby upewnić się, że zweryfikowani uczestnicy maksymalnie wykorzystają możliwości budowania sieci kontaktów – przygotujemy aplikację mobilną, podpowiadającą możliwe kontakty, tworzącą kalendarz i mapę spotkań.

 

Swoje wizyty handlowe na BUDMIE 2023 w ramach programu Hosted Buyers potwierdzili już przedstawiciele firm wykonawczych i sieci dystrybucji m.in. z Czech, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Izraela, Litwy, Luksemburga, Mongolii, Norwegii, Rumunii, Szwecji, Turcji, Uzbekistanu i Włoch – informuje Marta Szydłowska, dyrektor targów BUDMA.

 

Otwarci na ekspansję rynków międzynarodowych są też liderzy technologii wdrażanych w polskich fabrykach, prezentujący swoją ofertę na targach WINDOOR-TECH. Korzystają na tym obecni na BUDMIE producenci okien i drzwi stawiający na automatyzację, robotyzację czy niższą emisję gazów cieplarnianych.

 

2022 12 04 4

 

Beneficjentem jest końcowy klient, który otrzymuje nowoczesny produkt mający kluczowy wpływ na energooszczędność jego inwestycji. Ten trend wspierany jest programami termomodernizacji napędzającymi renowacje i remonty budynków, ułatwiającymi m.in. wymianę stolarki.

 

– Wystawcy, prezentujący maszyny, roboty, narzędzia i nowe technologie na targach WINDOOR-TECH to firmy przyszłości, które wspierają producentów okien i drzwi w automatyzacji wszystkich procesów. Ich końcowym efektem jest towar najwyższej jakości. To firmy, które są współtwórcami sukcesu polskiej stolarki na rynkach międzynarodowych.

 

Podczas najbliższej edycji targów Wystawcy WINDOOR--TECH z pewnością zaskoczą rozwiązaniami jutra, które jednak można wdrożyć już teraz zostawiając konkurencję w tyle. Dziś liczy się nie tylko optymalizacja i zarządzanie zmianą produkcji, ale też aspekt ekologiczny, cykl życia produktu. Dzięki technologii, otwartości i aktywnej postawie firmy mogą w dużej mierze przejść przez kryzys suchą stopą.

 

Spodziewamy się wielu zwiedzających z zagranicy, którzy wiedzeni dobrą polską marką szukają na targach solidnych partnerów. Tacy są nasi wystawcy: transparentni i wiarygodni. W obecnych czasach taki partner to podstawa udanego biznesu – przekonuje Mateusz Szymczak, dyrektor targów WINDOOR-TECH.

 

2022 12 04 5

 

Przenikające się światy
Targi BUDMA i WINDOOR-TECH nie bez przyczyny organizowane są w tym samym czasie i miejscu. To światy, które się przenikają. Tworzą jedyną taką okazję dla branży umożliwiającą jednoczesne obejrzenie maszyny czy technologii oraz gotowego produktu, który dzięki nim powstaje.

 

Już dziś wystawcy zapowiadają, że targi BUDMA i WINDOOR-TECH będą dla nich kluczowym wydarzeniem biznesowym w nadchodzącym roku. To właśnie tutaj zaprezentują swoje premiery. Nie zabraknie też Złotych Medali Grupy MTP – produktów wyznaczających trendy w najbliższej przyszłości.

 

2022 12 04 6

 

– Poprzednie edycje targów pokazały, że nagrodzone Złotym Medalem rozwiązania stały się w kolejnych miesiącach pożądanym standardem w branży stolarki budowlanej. Już wkrótce będziemy przedstawiać produkty nagrodzone tą prestiżową nagrodą.

 

Z naszych rozmów z wystawcami wynika, że będą to prawdziwe „perełki”. Takie zjawisko nie dziwi, ponieważ w najbliższej edycji WINDOOR-TECH swój udział zapowiedzieli liderzy, którzy zaprezentują światowe premiery swoich rozwiązań i maszyn dla branży stolarki otworowej. Ich oferta to jakość i nowoczesność.

 

Już dziś zachęcam do odwiedzin stoisk choćby takich firm, jak: CAD PLAN, FIMTEC, ELUMATEC, WEGOMA, PERTICI INDUSTRIES, URBAN, HEGLA POLSKA, HOMAG, R&D TECH, SCHMALZ, SCHTEC, STÜRTZ POLSKA, SZKŁOMAL, KLAES POLSKA, ORGADATA, IMAC, INFOTEC, NESTRO – zapowiada Mateusz Szymczak.

 

Nie lada gratkę dla uczestników obu wydarzeń stanowi MONTERIADA 2023 – czyli organizowane przez Związek POiD prezentacje na żywo montażu nowoczesnych wyrobów stolarki budowlanej.

 

W ramach przedsięwzięcia, skierowanego do inwestorów szukających najlepszych rozwiązań do swojego domu, monterów i przedstawicieli branży stolarki budowlanej, zaplanowano praktyczne pokazy, jak krok po kroku, z użyciem najlepszych systemów, montowane są m.in. okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz brama garażowa.

 

2022 12 04 7

 

Trendy i szanse na rozwój
Trendy w branży okiennej i drzwiowej to efekt wieloletnich działań i rozwoju produktów, a także wzrostu świadomości inwestorów w zakresie wybierania rozwiązań nowoczesnych, przyjaznych naturze i funkcjonalnych.

 

Obecne tendencje w budownictwie i architekturze przekładające się na stolarkę budowlaną skupiają się wokół kilku istotnych aspektów, które można zaobserwować u wystawców targów BUDMA, a są to: smart home, energooszczędność, stosowanie dużych przeszkleń, komfort użytkowania, niebanalny design, estetyka wykonania, ciekawa kolorystyka oraz produkty „szyte na miarę”.

 

Takie rozwiązania mają do zaoferowania m.in. firmy: FAKRO, BUDVAR, KOMSTA, MARIOLA okna, UMAKOV, Gdańska Fabryka Okien, MOL, SAINT GOBAIN (Swisspacer), RX Polska, SUN WINNER, NERLIGRUPPEN POLSKA, Z-HOME, O.B.A., LEON WITAS, METALCLOUR, POL-SOFT, EKO-OKNA, INTERNORM (IFTM GROUP), PPH OKSAN (TERMO PROFI) czy Sesamo Srl.

 

– Sytuacja w sektorze budowlanym stawia przed uczestnikami rynku nowe wyzwania. Do tej pory polskie produkty z branży stolarki okienno-drzwiowej wygrywały dzięki strategii know-how oraz oferowanej bardzo dobrej cenie w stosunku do ciągle poprawiającej się jakości, nie raz będącej na dużo wyższym poziomie niż u zagranicznych konkurentów.

 

Rosnące ceny surowców, coraz wyższe opłaty za media, brak wykwalifikowanych pracowników, postępująca inflacja – to czynniki, które mogą zagrozić pozycji lidera  w produkcji i eksporcie stolarki budowlanej. Aby temu zaradzić, należy szukać rozwiązań, które staną się impulsem do generowania wzrostów sprzedaży okien i drzwi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pozytywnym aspektem jest fakt, że każde zagrożenie zauważone i zdefiniowane w odpowiednim czasie, można również przekłuć w szansę – podkreśla Marta Szydłowska.

 

Targi od zawsze były miejscem prezentacji najnowszej oferty produktowej i co ważne – dalej są głównym ośrodkiem nawiązywania i utrzymywania doskonałych relacji biznesowych.

 

Podczas czterech dni BUDMĘ i WINDOOR-TECH odwiedzają dziesiątki tysięcy osób bezpośrednio związanych z budownictwem, architekturą i automatyką. Sporą grupę z nich stanowią kontrahenci z kilkudziesięciu krajów, z pięciu kontynentów. To potencjał, obok którego trudno przejść obojętnie. Obecność najważniejszych graczy na rynku: firm produkcyjnych, usługowych, dystrybutorów i projektantów to świetna okazja, aby wymienić się doświadczeniem i kontaktami.

 

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH potrwają od 31 stycznia do 3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Więcej na:
www.windoortech.pl
www.budma.pl

 

2022 12 50 1

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 12/2022  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.