Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jeszcze kilkanaście lat temu pojęcie „termomodernizacja” funkcjonowało nieco na uboczu – nie tylko języka, ale i branży budowlanej. Od dłuższego czasu jednak działania mające na celu poprawę izolacyjności obiektów stały się powszechne.

 

2022 12 16 1

 

A to dlatego, że architektura (podobnie jak język), wciąż ewoluuje i konieczne stało się dostosowywanie budynków powstałych w przeszłości do wymagań teraźniejszości, czy wręcz – przyszłości. Niebagatelną rolę w tych procesach odgrywa wysokiej jakości energooszczędne szkło okienne.

 

Akcja termomodernizacja!
Niedostatecznie ocieplone lub nieocieplone w ogóle domy muszą mierzyć się z problemem nadmiernej ucieczki ciepła, która jest bardzo kosztowna i w dodatku szkodliwa dla klimatu. Jeśli przegrody budynku nie są dostatecznie zaizolowanie, mimo szczerych chęci próby dostatecznego ogrzania pomieszczeń kończą się fiaskiem, a spalając więcej paliw dokładamy swoją cegiełkę do globalnego ocieplenia.

 

Termomodernizacja nieefektywnych obiektów jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ich zapotrzebowania na energię pierwotną EP. To daje korzyści w skali mikro, w makro natomiast pozwala redukować negatywny wpływ naszych domów na środowisko.

 

Mając w pamięci, że sektor budowlany odpowiada dziś za niemal 40% światowej emisji COdo atmosfery, podstawowym celem przedstawicieli tej branży – w tym także producentów szkła – stało się zmniejszanie śladu węglowego budynków, zarówno tych nowo powstających, jak i już istniejących.

 

Potencjał zmian środowiskowych wynikających z modernizacji cieplnej domów jest nie do przecenienia. Według szacunków BPIE1 (Buildings Perfomance Institute Europe) może ona ograniczyć emisję gazów cieplarnianych od 8 do nawet 59% do roku 2030 (w stosunku do roku 2010).

 

Jak zatem przeprowadzić skuteczną termomodernizację?
Podniesienie standardu energetycznego obiektu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych, których parametry izolacyjne zostały ściśle określone w najnowszych Warunkach Technicznych.

 

Na zatrzymywanie cennego ciepła wewnątrz budynku wpływ mają zarówno ściany, stropy i podłogi, jak i stolarka okienna, w tym szkło. I tu na pierwszy plan wysuwają się szyby niskoemisyjne.

 

Gdzie tracimy najwięcej?
Okna mogą być odpowiedzialne za ucieczkę nawet 15-25% ciepła z budynku mieszkalnego, a o poziomie energooszczędności całej stolarki decyduje w dużej mierze szyba, która stanowi prawie 90% całej powierzchni konstrukcji. Wysokowydajne szkło, dzięki powłoce niskoemisyjnej zatrzymuje w środku ciepło promieni słonecznych przepuszczonych do wnętrza, ale i nie pozwala uciec temu, które zostało wygenerowane przez grzejniki.

 

Na drodze do podniesienia efektywności energetycznej domu szyby z warstwą niskoemisyjną nie mają sobie równych. Pozwalają obniżyć operacyjny ślad węglowy obiektu, zatem pośrednio przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy na co dzień. Współczesne pakiety szybowe tworzone w sposób zrównoważony, czyli w oparciu o wykorzystanie stłuczki szklanej z recyclingu, znacząco zmniejszają również wbudowany ślad węglowy budynku, ponieważ same wyróżniają się niskim śladem węglowym. Korzyści są więc podwójne.

 

Stosowanie szkła niskoemisyjnego jest obecnie warunkiem niezbędnym skutecznej termomodernizacji, ukierunkowanej zarówno na dobrostan człowieka, jak i środowiska naturalnego. Efektem postawienia na najwyższej klasy, wysokowydajne przeszklenia są oszczędności wynikające z redukcji energii niezbędnej do ogrzania wnętrz, a także ich doświetlenia.

 

2022 12 16 2

 


Nowatorskie rozwiązania w służbie człowieka i planety
Nowoczesne pakiety trzyszybowe wykazują się tak dobrymi parametrami technicznymi, że już teraz zapewniają użytkownikom budynków komfort termiczny i ekonomiczny na najwyższym poziomie. Jednak fakt, że coś jest dobre nie oznacza wcale, że nie może być lepsze.

 

Standardowym pakietom trzyszybowym nie można nic zarzucić pod względem właściwości termoizolacyjnych i wizualnych, lecz sporym obciążeniem dla środowiska może być… ich niemała waga. W standardowych zespoleniach stosowane jest bowiem szkło o grubości 4 mm, co w oczywisty sposób skutkuje większą ilością surowców potrzebnych do ich wytworzenia.

 

Podążając w kierunku ochrony zasobów naturalnych planety, innowacyjne technologie wytwórcze umożliwiają zmniejszenie grubości tafli szkła używanego do produkcji szyb zespolonych – bez strat na ich parametrach czy funkcjonalności.

 

– Zespolenie trzech szyb absolutnie nie musi wiązać się z dużym ciężarem takiego rozwiązania – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska. – Dobrym przykładem są pakiety trzyszybowe CLIMATOP XN LIGHT, w których zastosowaliśmy dwie 3-milimetrowe tafle szkła, co pozwoliło obniżyć wagę całego pakietu dwukomorowego o 25%, przy zachowaniu doskonałych właściwości izolacyjnych (Ug=0,5W/m2K, g=53%), przepuszczalności światła (Lt=74%) i porównywalnej dźwiękoszczelności.

 

Powłoka niskoemisyjna PLANITHERM XN pokrywająca taflę wewnętrzną i zewnętrzną odbija długie fale promieniowania cieplnego do środka budynku i zapewnia jego mieszkańcom zwiększony komfort termiczny. Jest to zatem doskonały wybór, jeśli chcemy przeprowadzić termomodernizację domu.

 

By w pełni korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych pakietów szybowych, dobrze jest zwrócić uwagę na ich konstrukcję. W ciepłej ramce SWISSPACER osadzone są trzy szyby: wewnętrzna, o grubości 3 mm pokryta powłoką niskoemisyjną PLANITHERM XN, środkowa – także trzymilimetrowa, ze szkła typu float, oraz zewnętrzna, o milimetr grubsza, również z powłoką PLANITHERM XN. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi szybami wypełniona jest argonem – gazem szlachetnym o niskiej przewodności, który podnosi właściwości izolacyjne pakietu.

 

Trwałość, przyjazność środowisku i doskonałe parametry takiego rozwiązania czynią je inwestycją długofalową – zarówno w nasz własny komfort, jak i przyszłość planety. Bycie odpowiedzialnym konsumentem, stawiającym na proekologiczne szyby opłaci nam się także finansowo i z czasem zwróci się (i to z nawiązką!) w postaci niższych kosztów za ogrzewanie, co ma niebagatelne znaczenie w obliczu rosnących cen energii. Lekkie pakiety szybowe są zatem doskonałym rozwiązaniem na ciężkie czasy i problemów dużej wagi!

 

https://renowacja2050.pl/?a=korzysci

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 12/2022  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.