Nie ulega wątpliwości, że branża budowalna odegra istotną rolę w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dane publikowane w raportach potwierdzają, że budownictwo odpowiada obecnie za niemal 40% światowej emisji gazów cieplarnianych (w tym CO2) i 40% zużycia energii.

 

 2023 06 06 1

Kampus Forest w Warszawie, projekt: HRA Architekci, szkło na fasadzie: COOL-LITE® SKN 176 II oraz COOL-LITE® XTREME 70/33 II, fot. Saint-Gobain Glass

 

Producenci nie ustają zatem w wysiłkach, by jak najlepiej zoptymalizować procesy wytwórcze, aby w sposób minimalny wpływały na kondycję środowiska. Właśnie w ten model działania wpisuje się strategia marki Saint-Gobain Glass, która we wrześniu 2022 r. zrewolucjonizowała rynek, prezentując szkło bazowe ORAÉ® o najniższym śladzie węglowym na świecie.

 

Popularność szkła fasadowego, zarówno pod kątem inwestycji komercyjnych, jak i prywatnych stale wzrasta. Nowoczesny design bryły, zmniejszenie obciążenia konstrukcji, możliwość aktywnego kreowania atmosfery we wnętrzach, trwałość – korzyści można wręcz mnożyć. Zastosowanie rozwiązań szklanych obserwujemy w coraz większej liczbie realizacji, pod niemal każdą szerokością geograficzną.

 

Z drugiej zaś strony nie jest tajemnicą, że fasady mogą generować nawet do 20% wbudowanego śladu węglowego obiektu, przy czym samo szklenie może odpowiadać za 12% tej emisji w całej elewacji.

 

Niezwykle istotną kwestią było zatem znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby zachować doskonałe właściwości użytkowe przeszkleń przekładające się na najwyższy komfort użytkowników, a jednocześnie minimalizować negatywny wpływ elewacji na przyrodę. Odpowiedzią jest szkło bazowe float od Saint-Gobain Glass, które zrewolucjonizuje nowoczesne budownictwo.

 

 2023 06 06 2

Habitat 7, projekt: Architect Krook & Tjäder, szkło na fasadzie: COOL-LITE® XTREME ORAÉ®, fot. Saint-Gobain Glass

 


ORAÉ® na ratunek środowisku!
Szkło bazowe ORAÉ® otwiera nowy rozdział w historii architektury przyjaznej środowisku. Jego zrównoważona produkcja łączy dwa niezwykle istotne czynniki: wykorzystanie zwiększonej ilości stłuczki szklanej oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii. – ORAÉ® wyznacza nowe standardy ograniczania emisji CO2 – zarówno w procesie wytwarzania, jak i eksploatacji.

 

Dla szkła o grubości 4 mm ślad węglowy to jedynie 6,64 kg CO2 na m2 w całym cyklu życia produktu (analiza cradle-to-grave, ang. od kołyski aż po grób), czyli o 42% mniej w porównaniu do wytwarzanych i stosowanych dotychczas rozwiązań – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

 

– Tak świadome podejście do tworzenia rozwiązań na miarę XXI wieku sprawiło, że ORAÉ® pozytywnie przeszło weryfikację deklaracji EPD i jest teraz oficjalnie uznane za szkło o najniższym śladzie węglowym na świecie. Otrzymało także prestiżowe, branżowe wyróżnienia, w tym nagrodę TOPBuilder 2023, co potwierdza jego wysoką pozycję na rynku – dodaje Monika Naczeńska.

 

Environmental Product Declaration (Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD) na podstawie analizy cyklu życia określa wpływ danego rozwiązania na środowisko od momentu pozyskania materiałów do jego produkcji, poprzez etap wytwórczy, transport, montaż, eksploatację, aż do utylizacji i recyklingu.

 

Im niższa wartość, tym mniejszy jest wpływ produktu na ocieplanie się klimatu, a procesy jego pozyskiwania są bardziej zrównoważone – od chwili wydobycia surowców, przez zmniejszoną energochłonność procesu produkcji, niższe zużycie wody, po wytwarzanie odpadów. Sektor budowlany otrzymuje narzędzie pozwalające zmniejszyć emisyjność obiektów, rozwinąć gospodarkę obiegu zamkniętego i w efekcie końcowym – skuteczniej walczyć ze zmianami klimatu.

 


Ochrona klimatu do potęgi – jak robią to najlepsi?
Współczesna produkcja szkła jest niemal całkowicie bezstratna – z tony stłuczki powstaje tona szkła, a to sprawia, że znacząco zmniejsza się zapotrzebowanie na tzw. surowce pierwotne, czyli piasek, wapień czy dolomit (dla porównania: do wyprodukowania 1 tony szkła z surowców naturalnych potrzeba 1200 kg mieszanki szklarskiej, w tym 750 kg piasku).

 

W zestawieniu z surowcami naturalnymi, stłuczka szklana pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii niezbędnej w procesie produkcji. Przekłada się to na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, bowiem każda tona stłuczki to oszczędność nawet 300 kg CO2, wynikająca m.in. z mniejszej ilości spalanego paliwa przez piece szklarskie.

 

Oprócz ograniczenia emisyjności produkcji materiałów budowlanych, niezwykle ważne w kontekście rozwoju zrównoważonej architektury jest zmniejszenie operacyjnego śladu węglowego związanego z użytkowaniem budynków.

 

– W pierwszej kolejności szkło ORAÉ® znalazło zastosowanie w linii szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® XTREME, które wyróżnia się najlepszymi parametrami technicznymi (g=0.33, Lt=70% dla wariantu COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ®), w tym doskonałą selektywnością S=2,12, czyli stosunkiem ilości światła widzialnego, przechodzącego przez szkło, do ilości promieniowania podczerwonego odbijanego na zewnątrz. Im wyższa jest wartość tego parametru, tym jaśniejsze wnętrza i lepsza ich ochrona przed przegrzewaniem.

 

A to przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku na chłodzenie pomieszczeń latem, gwarantując użytkownikom komfort termiczny i dostęp naturalnego światła dziennego, które pozytywnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie – tłumaczy Monika Naczeńska.

 

Jednym z ostatnich przykładów realizacji z zastosowaniem szkła ORAÉ® jest szwedzka inwestycja Habitat 7 w Göteborgu, w której innowacyjny produkt Saint-Gobain Glass już odgrywa kluczową rolę w rozwoju odpowiedzialnego budownictwa oraz niskoemisyjnej gospodarki cyrkularnej.

 


Odpowiednio zaprojektowana fasada to sekret nowoczesnego budynku
Technologia wytwarzania ORAÉ® bez wątpienia wpisuje się w zrównoważoną architekturę. Unikalne cechy tego rozwiązania doceniają inwestorzy mający na uwadze zmniejszanie negatywnego wpływu budownictwa na kondycję planety, a także wymogi formalne, wśród nich pakiet regulacji Fit for 55, zgodnie z którym państwa UE zobowiązały się obniżyć emisję dwutlenku węgla o 55% do 2030 roku.

 

Odpowiedzialna architektura, wrażliwa na zmiany klimatu, to drogowskaz dla rozwoju nowoczesnych materiałów budowlanych. Ograniczenie efektu cieplarnianego, ochrona zasobów naturalnych czy rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w połączeniu z najwyższą jakością czasu spędzonego we wnętrzach nadają kierunek innowacyjnym rozwiązaniom i narzędziom wprowadzanym do architektury świadomej zmian. ORAÉ® stanowi wspólny mianownik dla budownictwa dbającego w równym stopniu o środowisko naturalne, co o klimat wewnątrz pomieszczeń.

 

 2023 06 06 3

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.