Strategiczna współpraca między grupami 

W ramach strategicznej współpracy Grupa Selena nabędzie 50% udziałów w projekcie produkcji wełny szklanej w węgierskim mieście Szerencs, co zostało wspólnie ogłoszone przez strony. W ramach węgiersko-polskiej współpracy firmy wspólnie uruchomią fabrykę wełny szklanej w Szerencs.

 

Utworzenie zakładu produkcyjnego izolacji termicznej na bazie mineralnej zostało wcześniej zainicjowane przez Masterplast poprzez przejęcie PIMCO Kft., węgierskiej spółki produkującej wełnę szklaną. W ramach trwającego projektu rozwoju produkcji Selena przeprowadzi podwyższenie kapitału o 10 mln euro, nabywając 50% udziałów i wspólnie z Masterplast będzie kontynuować inwestycję.

 

20230707selena Tibor Dávid prezes Masterplast po lewej i Krzysztof Ościłowicz CFO i Członek Zarządu Grupy Selena

 Tibor Dávid, prezes Masterplast (po lewej) i Krzysztof Ościłowicz, CFO i Członek Zarządu Grupy Selena

 

Aspekty zrównoważonego rozwoju odgrywają kluczową rolę w projekcie. Wełna szklana, która należy do rodziny mineralnych materiałów termoizolacyjnych, ma szerokie zastosowanie zarówno w nowych projektach budowlanych, jak i modernizacyjnych mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Rynek mineralnych materiałów izolacyjnych rozwija się wraz z rosnącymi oczekiwaniami związanymi ze zużyciem energii w budynkach, a w poprzednich latach operacje łańcucha dostaw charakteryzowały się niedoborami i wolniejszą wydajnością.

 

Jednym z głównych surowców dla tego produktu jest szkło odpadowe, które jest poddawane recyklingowi podczas procesu produkcyjnego, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Zakład będzie wyposażony w przyjazną dla środowiska, nowoczesną technologię pieca elektrycznego, częściowo zasilanego z odnawialnych źródeł energii.

 

20230707selena Krzysztof Domarecki główny akcjonariusz Grupy Selena

 Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena

 

PIMCO Kft. posiada 4,3-hektarowy teren przemysłowy w Szerencs na Węgrzech, przygotowany pod budowę fabryki, wspierany przez bezzwrotną dotację inwestycyjną HIPA (Hungarian Investment Promotion Agency) w wysokości 5,645 mld HUF oraz zaawansowany projekt inwestycyjny. Spółka realizująca projekt posiada niezbędne pozwolenia budowlane i środowiskowe, a dostawcy technologii produkcyjnych zostali już wybrani.

 

Nowy zakład, zajmujący powierzchnię 11 500 metrów kwadratowych i wymagający inwestycji w wysokości 47,5 mln euro, będzie miał roczną zdolność produkcyjną około 19 000 ton materiału izolacyjnego z wełny szklanej. Rozpoczęcie produkcji na pełną skalę planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku. Po zakończeniu inwestycji prawa zarządcze związane ze wspólnym przedsięwzięciem będą wykonywane przez Masterplast, a wyniki spółki zostaną uwzględnione w skonsolidowanych wynikach przedsiębiorstwa.

 

20230707selena Tibor Dávid prezes Masterplast

Tibor Dávid, prezes Masterplast

 

- Projekt Pimco wzmocni polsko-węgierskie relacje biznesowe i jest częścią naszego wkładu w zrównoważone budownictwo. Cieszę się, że Selena może realizować ten projekt wspólnie z Masterplast, który jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie materiałów izolacyjnych. Od wielu lat nasze produkty nie tylko ułatwiają i przyspieszają pracę profesjonalnych wykonawców, ale także przyczyniają się do tego, że budownictwo jest bardziej zrównoważone – powiedział Krzysztof Domarecki, założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena.

 

– Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z Grupą Selena, uznanym na całym świecie profesjonalnym partnerem produkcyjnym, w zakresie realizacji strategicznego rozwoju izolacji z wełny mineralnej. Jest to kluczowy krok, który daje możliwość wykorzystania synergii między firmami i dalszego wspólnego rozwoju. Po udanej produkcji wełny mineralnej możemy teraz realizować oba projekty z profesjonalnymi partnerami – powiedział Tibor Dávid, prezes Masterplast.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.