Ciepła ramka Super Spacer® podnosi efektywność energetyczną oszkleń przeciwsłonecznych

Po roku 1973 kryzys naftowy zapewnił technologii powłok gwałtowne ożywienie. Pięćdziesiąt lat później, z powodu wzrastających temperatur spowodowanych zmianami klimatycznymi i wysokich cen energii, oszklenia termoizolacyjne i przeciwsłoneczne, redukujące emisje gazów cieplarnianych, mają większe znaczenie niż kiedykolwiek.

 

 

 

Poprzez znaczne zmniejszenie strat energii na zespoleniu krawędzi, systemy ciepłej ramki dystansowej takiej, jak Super Spacer® przyczyniają się dodatkowo do efektywności energetycznej szklanych elewacji.

 

Duże firmy specjalizujące się w szkleniu odnoszą korzyści wynikające z wyższej produktywności przy zautomatyzowanym wytwarzaniu jednokomorowych i dwukomorowych szyb zespolonych, a w szczególności z równoległości ramki dystansowej również w zakresie szyb zespolonych o dużych wymiarach.

 

Wieżowce „FOUR Frankfurt” i „Nowe Podium” zespołu budynków Pressehaus przy Alexanderplatz w Berlinie to dwa aktualne projekty, w których producent oszklenia AGC Interpane, od dziesięcioleci uznany lider branży technologii powłok, zastosował elastyczną ramkę dystansową.

 

 

 

Wysokie wymagania fizyki budowli dla FOUR Frankfurt
W 1982 roku firma Interpane wprowadziła na rynek iplus neutral, pierwsze szkło termoizolacyjne powleczone srebrem, a tym samym neutralne kolorystycznie.

 

Na początku lat 1990-tych wprowadzono szkło przeciwsłoneczne ipasol 66/34, które poprzez podwójną powłokę srebra osiągnęło przepuszczalność światła o wartości 66% i całkowity stopień przenikania energii na poziomie tylko 34%. Norman Foster wybrał je na oszklenie wieżowca Commerzbank we frankfurckiej dzielnicy bankowej, przekazanego do użytku w roku 1997.

 

 

Jak wszystkie centra finansowe, tak i dzielnica bankowa we Frankfurcie przeżywa transformację w kierunku „mixed-use”, gdzie ludzie nie tylko pracują, ale także mieszkają.

 

Do powierzchni biurowych dołączają oferty mieszkaniowe, gastronomia, hotelarstwo, opieka nad dziećmi i handel detaliczny.

 

Symbolem tego procesu przemian jest jeden z najbardziej spektakularnych projektów  budowlanych ostatnich lat w Niemczech: FOUR Frankfurt – budowany od roku 2018 przez projektodawcę Groß & Partner.

 

2023 09 06 3

 

Na dotychczasowym trójkącie Deutsche Bank, pomiędzy ulicami Junghofstrasse, Große Gallusstrasse i Neue Schlesingergasse, powstają cztery wieże o wysokości od 100 do 233 metrów, które są połączone wspólną sześciokondygnacyjną podstawą z publicznie dostępnym, zazielenionym tarasem.

 

Biuro architektoniczne UNStudio z Amsterdamu, kierowane przez architekta Bena Berkela, chciało swoim projektem stworzyć „miasto dla wszystkich”. Przejścia, pasaże i wolne powierzchnie łączą teren projektu o powierzchni 1,6 hektara z centrum miasta. Także integracja zabytkowej fasady z lat 1950-tych wzdłuż Junghofstrasse podporządkowuje się temu urbanistycznemu projektowi. Zostanie ona otwarta w dwóch miejscach i jednocześnie będzie wizytówką nowego pięciogwiazdkowego hotelu.

 

2023 09 06 3

 

Pośród licznych wieżowców w Frankfurcie będących obecnie na etapie budowy lub projektowania, zespół ten odgrywa szczególną rolę. Pomimo ekstremalnego zagęszczenia wieżowce te sprawiają dynamiczne i eleganckie wrażenie i z wielu stanowisk oferują użytkownikom tych budynków szerokie pole widzenia, jak również wysoki dopływ naturalnego światła.

 

Sześciokątne zarysy są każdorazowo obrócone o 90 stopni wokół osi podłużnej. Pionowe ramy na wysokość budynku, fałdowania oraz gra rozmaitymi materiałami w obrębie elewacji nadają FOUR niepowtarzalny efekt wizualny.

 

2023 09 06 3

 

Jednoczesną budowę czterech wież należało wcześniej zaplanować i skoordynować prace zarówno pod względem technicznym, harmonogramu realizacji, jak i logistycznym, tym bardziej, że budowa odbywała się na niewielkiej przestrzeni – 200 000 m2 powierzchni brutto.

 

Zakres projektowania konsorcjum UNS + HPP oraz firmy-córki GP CON, która między innymi jest odpowiedzialna za budynki w stanie surowym i logistykę budowlaną, jest wyjątkowy.

 

Modelowanie informacji o budynku, możliwie największa modułowość i wysoki stopień prefabrykacji zapewniają postęp budowy, który jest imponujący pomimo panującej wówczas pandemii i wynikających z niej problemów z łańcuchami dostaw. W 2018 roku rozpoczęła się rozbiórka certyfikowana przez DGNB, a ostatnia wieża ma zostać oddana do użytku pod koniec roku 2024.

 

2023 09 06 3

 

FOUR Frankfurt to pierwszy projekt budowlany, który będzie certyfikowany, zgodnie z profilem użytkowania „Vertical Cities“ Niemieckiego Certyfikatu Budownictwa Zrównoważonego (DGNB). Wewnętrzne dwukomorowe oszklenie spełnia wysokie wymagania odnośnie izolacji akustycznej i efektywności energetycznej i dlatego jest ważnym elementem docelowego platynowego certyfikatu. Na uwagę zasługuje również geotermiczna aktywacja pali fundamentowych. W połączeniu z pompami ciepła będą one dostarczały rocznie energię w ilości około 1700 megawatogodzin.

 

Wieżowce T1 i T4 są w całości budynkami biurowymi, w których może przebywać / pracować maksymalnie 4000 pracowników. Z kolei wysoki na 173 metry wieżowiec T2, jak również wysoki na 120 metrów T3 oferują w około 600 mieszkaniach przestrzeń dla blisko 1000 osób.

 

Zlecenia na wykonanie elewacji dla T2 i T3 oraz podium zapewniła sobie specjalistyczna firma Gartner z Gundelfingen, natomiast AGC Interpane dostarcza około 24 000 m2 jednokomorowego oszklenia dla elementów elewacji o powierzchni 40 000 m2, która w wielu miejscach jest przerwana loggiami, oraz dla podium. Części podium są wykonane w większości jako fasada słupowo-ryglowa, w obszarze podstawy wieżowca T3 zostanie zintegrowana zabytkowa fasada.

 

2023 09 06 3

 

Odpowiedzialni za doradztwo wyboru elewacji i jej projektowanie są Emmer Pfenninger Partner i Priedemann Fassadenberatung. Heidi Starré, kierowniczka projektu w zespole Emmer Pfenninger Partner w fazie planowania, tak mówi o wymaganiach odnośnie elewacji: – Ze względu na różnorodne materiały oraz fałdowania i załamania w elewacjach, realizacja elementów elewacji była bardzo złożona. Ponadto wpływające wzajemnie na siebie lub też nawet sprzeczne ze sobą parametry projektowe, takie jak dopływ naturalnego światła, termoizolacja, redukcja obciążenia chłodem i ciepłem, stawiały wysokie wymagania odnośnie fizyki budowli.

 

Dla termicznej powłoki budynków wszystkich wież, pomimo ich zróżnicowanego wykorzystania, miała zostać opracowana jedna wspólna, wysokowydajna koncepcja. Aby osiągnąć wartości Ucw znacznie poniżej 1 W/(m²K), wyznaczono dla oszklenia przeciwsłonecznego wartości współczynnika g rzędu około 0,34. – W przypadku takich projektów ciepła ramka to już dziś praktycznie standard, w przeciwnym wypadku wymagane właściwości fizyki budowlanej są nie do osiągnięcia – kontynuuje pani Starré.

 

2023 09 06 3

 

Dwukomorowe szyby zespolone dla obydwu wieżowców mieszkaniowych mają od wewnątrz do zewnątrz następującą strukturę: neutralne szkło przeciwsłoneczne ipasol 70/37, szkło termoizolacyjne iplus 1.1 i szkło przeciwsłoneczne Stopray Vision 60 z ulepszoną termoizolacją.

 

Dla podium zlecono jednokomorowe szyby zespolone ze szkła iplus 1.1 i Stopray 62. W obydwu przypadkach jako ciepłą ramkę dystansową użyto Super Spacer® SG. Joachim Stoss, Vice President International Sales w firmie Edgetech Europe/Quanex Inc., wyjaśnia: – Aplikacja ramki dystansowej ze zwoju przy pomocy robotów umożliwia dochowanie minimalnych tolerancji i zapewnia równoległość także dla dużych wymiarów szyb.

 

 

2023 09 06 3

 

Wysoce selektywne oszklenie ograniczające nasłonecznienie dla „Nowego Podium” przy budynku wydawnictwa Berliner Verlag
Pod względem urbanistycznym równie znaczący, aczkolwiek z innych względów, jest berliński Alexanderplatz. Położony na jego północnych obrzeżach, wzniesiony w latach 1970 do 1973 budynek wydawnictwa „Haus des Berliner Verlages” – dzisiejszy „Pressehaus am Alexanderplatz” – uchodził przez długi czas za kandydata do rozbiórki, aby ustąpić miejsca projektowanemu od lat 1990-tych pierścieniowi wysokościowców.

 


W 2015 roku ten zaprojektowany przez kolektyw Karla-Ernsta Swory budynek został jednak objęty ochroną zabytków, a w latach od 2017 do 2021 poddany starannej renowacji i poszerzony o nowy przeszklony budynek. Do tego zespołu obiektów zalicza się także dwukondygnacyjny dawny Pressecafé z naściennym fryzem „Die Presse als Organisator” (Prasa jako organizator) autorstwa Willego Neuberta, który po przełomie 1989 roku został ukryty pod panelem reklamowym i odsłonięty podczasbrenowacji.

 

Za istniejącym budynkiem został wzniesiony nowoczesny, siedmiokondygnacyjny przeszklony budynek „Nowe Podium”, wykonany zgodnie z planem odpowiedzialnego za projekt biura bmp – Gerkan, Marg und Partner. Podwójnie nachylone powierzchnie dachowe i szpiczasty dach powyżej wysokości okapu nawiązują do architektury sąsiadującej dzielnicy Scheunenviertel, pionowe lizeny tworzą połączenie ze starym budownictwem.

 

2023 09 06 3

 

Także dla tego obiektu firma Interpane dostarczyła wysoko selektywne oszklenie przeciwsłoneczne, natomiast wykonanie elewacji powierzono specjalistycznej firmie seele z Gersthofen. Ilość oszklenia wynosiła łącznie około 7000 m2 jednokomorowych szyb zespolonych, wykonanych z tafli o grubości 10 względnie 12 mm, potrójnie pokrytych srebrem ESG ipasol ultraselect 62/29 jako szkło zewnętrzne i VSG jako szkło wewnętrzne z ciepłą ramką Super Spacer® T-Spacer SG.

 

Daniel Bruckelt, Kierownik Produkcji szyb zespolonych w AGC Interpane w Plattling wyjaśnia: „To oszklenie oferuje wysoką przepuszczalność światła naturalnego przy niskim stopniu całkowitego przechodzenia energii, jak również szczególnie neutralną pod względem koloru przejrzystość pod każdym kątem.

 

Ilość wzorów szkła dla tego budynku była stosunkowo wysoka i także logistyka przedstawiała prawdziwe wyzwanie z uwagi na cykliczne dostawy na miejsce budowy. Korzystając z elastycznej ramki Super Spacer mogliśmy ekonomicznie i terminowo produkować szyby zespolone do wymiarów 2,80 x 7,70 m i ciężarze 1600 kg na linii automatycznej także przy małych wielkościach partii.

 

2023 09 06 3

 


Ciepła ramka Super Spacer® dla termicznie zoptymalizowanych elewacji
Cały zespół budowli ma certyfikat LEED Gold (na poziomie złotym). „Przy konfigurowaniu portfela nieruchomości kryteria ESG odgrywają coraz większą rolę – a zwłaszcza w odniesieniu do pierwszej litery E, reprezentującej „Environment” (środowisko), wyjaśnia pan Stoss i kontynuuje:

 


„Ciepła ramka dystansowa, taka jak Super Spacer jest najprostszym narzędziem, aby termicznie zoptymalizować szybę zespoloną, ponieważ przewodność ramki dystansowej w zespoleniu krawędzi współdecyduje o parametrach izolacji termicznej okna.

 

2023 09 06 3

 

Zgodnie z ogólną zasadą, różnica 0,04 W/mK liniowego współczynnika przenikania ciepła Psi jest równoznaczna z poprawą wartości Uw o 0,1 W/m2K. Super Spacer Premium osiąga wartość Psi do 0,028 W/mK, a tym samym zalicza się do najbardziej efektywnych energetycznie ramek dystansowych na rynku.”

 

 2023 09 06 3

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.