Słuch w aż 65% odpowiada za nastrój człowieka. Okazuje się, że docierające do uszu dźwięki mają ogromny wpływ nie tylko na poczucie zrelaksowania lub jego brak, ale także na odczuwanie różnego typu emocji – szczęścia, złości, smutku. Tym samym odbierane decybele mogą mieć znaczenie dla podejmowanych decyzji i zaważyć na ich efektach.

Dbanie o komfort akustyczny jest więc niezbędnym działaniem w każdego rodzaju przestrzeni. W jaki sposób zapewnić harmonię w projektowanych wnętrzach? Z pomocą przychodzą dźwiękoszczelne szyby zespolone.

 

 

 Pomieszczenie narażone na hałas
Hałas to aktualnie nowe zanieczyszczenie, drugie po smogu, które jest niezwykle szkodliwe dla ludzi. Badania potwierdzają, że ciągła ekspozycja na zbyt wysokie dźwięki nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie czy choroby serca. Z tego powodu zarządzanie akustyką w bezpośrednim otoczeniu człowieka, zwłaszcza w miejscach zamieszkania, nauki i pracy, staje się kluczowe dla zachowania równowagi oraz dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego.

 

Decybele (dB) określają intensywność dźwięku oraz wskazują, czy jest on słaby, czy też silny. Częstotliwość, która określa charakter hałasu, wyrażana jest z kolei w hercach (Hz) i weryfikuje, czy dany dźwięk jest niski, czy wysoki.

 

Częstotliwość to nic innego jak liczba drgań na sekundę, a im liczniejsze drgania, tym wyższe dźwięki. Dla akustyki budownictwa najważniejsze częstotliwości mieszczą się między 100 a 4000 Hz i to właśnie w tym zakresie odpowiednią izolacyjnością akustyczną muszą odznaczyć się ściany zewnętrzne i wewnętrzne obiektów mieszkalnych oraz niemieszkalnych wraz ze współtworzącymi je przeszkleniami.

 

– Poziom hałasu w zatłoczonym, ruchliwym otoczeniu wynosi około 80 dB, dlatego nie dziwi fakt, że na jakość codziennego życia bardzo mocno wpływają dźwięki środowiskowe, których źródła odnajdziemy nie tylko w ruchu ulicznym, pracy czy głośnej muzyce – wyjaśnia Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska.

 

– Wysoka wydajność szyb akustycznych z linii CLIMATOP® PRIME STADIP® SILENCE w zakresie dźwiękoizolacyjności znacząco zwiększa komfort przebywania w danym pomieszczeniu, a to za sprawą niwelowania poziomu hałasu docierającego z zewnątrz nawet o 50 dB (Rw).

 

Prawo masy potwierdza, że im grubsza szyba, tym mniej hałasu przez nią przechodzi. Okazuje się bowiem, że hałas przedostający się przez szyby o jednakowej grubości jest tym mniejszy, im wyższa jest częstotliwość dźwięków i może dojść do tzw. częstotliwości krytycznej.

 

2024 03 08 1

 

W takiej sytuacji szkło tłumi nadmierne decybele w ograniczonym zakresie, dlatego uzyskujemy w pomieszczeniu tzw. szczyt dźwięku. Remedium to szkło laminowane z folią akustyczną – nowoczesny „amortyzator” tłumiący szkodliwą i uciążliwą dla ludzkiego ucha kakofonię – oraz zastosowanie tzw. asymetrii, czyli szkieł o różnych grubościach.

 

Cisza na piedestale komfortów
W hierarchii potrzeb Maslowa jedną z najważniejszych jest bezpieczeństwo, które definiuje się m.in. jako wygodę, spokój i wolność od strachu. Bycie chronionym to zagadnienie priorytetowe nie tylko w perspektywie zaspokojenia potrzeb człowieka, ale także w zakresie spełnienia obowiązujących norm i przepisów budowlanych.

 

Bezpieczne szkło laminowane to połączenie przynajmniej dwóch tafli szkła jedną lub kilkoma warstwami folii z tworzywa sztucznego PVB. Zróżnicowane parametry zespolenia uzyskuje się w zależności od rodzaju, liczby i grubości tafli oraz zastosowanej folii, jak również od oczekiwań użytkowników przestrzeni czy wymagań projektowych.

 

W przypadku szkła laminowanego z powłoką akustyczną, takiego jak STADIP® SILENCE, zastosowano folię PVB Silence®, która pozwala niemal w całości wytłumić szczyt dźwięku w pobliżu częstotliwości krytycznej, podczas gdy przy szkle laminowanym pozbawionym folii akustycznej szczyt dźwięku jest wciąż słyszalny i uciążliwy.

 

Własności akustyczne okien związane są także z rodzajem ramy i mocowanym w niej zespoleniem, ewentualnym założeniem okiennic oraz montażem stolarki. Szyba akustyczna musi być osadzona w ramie o odpowiednich charakterystykach i dobrze zamontowana.

 

Co równie ważne – na parametry izolacyjności akustycznej przeszklenia nie wpływają: wypełnienie szyby zespolonej argonem w celu poprawy izolacji termicznej, nałożenie powłoki przeciwsłonecznej lub termoizolacyjnej, hartowanie szkła czy też kierunek – tj. umiejscowienie szkła laminowanego po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie szyby zespolonej.

 

– Okna z pakietem szybowym CLIMATOP® STADIP® SILENCE wyróżniają zarówno optymalne parametry akustyczne, jak i wytrzymałościowe – szkło STADIP® SILENCE posiada bowiem tę samą klasę bezpieczeństwa (P4A) według normy PN-EN 356, co klasyczne szkło laminowane STADIP® PROTECT. Właśnie dlatego będzie odpowiednim wyborem wszędzie tam, gdzie znaczenie ma zarówno izolacja od hałasu, jak i odporność na uderzenia – stwierdza Maciej Mańko.

 

– Atrybuty szyby zespolonej ze szkłem akustycznym gwarantują spokój i dobre samopoczucie w przestrzeniach o różnym przeznaczeniu – rozwiązanie sprawdzi się m.in. w budynkach położonych w centrum miasta, w pobliżu lotniska, torów kolejowych czy autostrad.

 

Dzięki temu, że pakiety szybowe CLIMATOP® STADIP® SILENCE spełniają określone wymogi bezpieczeństwa, są chętnie montowane m.in. w połaciach dachowych. Wszystko za sprawą szyby laminowanej, która w momencie, gdy przedmiot uderzy w przeszklony dach, zapobiega wpadnięciu do środka zarówno samego przedmiotu, jak i odłamków szkła.

 

Tym samym zyskujemy gwarancję ochrony przebywających w pomieszczeniach osób. Dodatkowo folia PVB Silence® umożliwia znaczne wytłumienie dźwięków deszczu i gradu padających na okna dachowe, co oferuje spokój i komfort akustyczny w całym obiekcie.

 


Pakiety akustyczne a obniżony ślad węglowy
Szyba zespolona to kluczowy element nowoczesnej stolarki okiennej i często ma decydujące znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni, a przy tym może cechować się również zminimalizowanym wpływem na środowisko.

 

Pakiety szybowe CLIMATOP® STADIP® SILENCE mogą być obecnie wykonywane na bazie szkła o obniżonym śladzie węglowym ORAÉ®. Tym samym możemy zapewnić upragnioną ciszę w projektowanych przestrzeniach oraz zadbać o niskoemisyjność budynków.

 

2024 03 08 1

 

– Szkło float ORAÉ® powstaje z udziałem aż 64% stłuczki szklanej i energii odnawialnej. Jest pierwszym na świecie szkłem bazowym o obniżonym śladzie węglowym (6,64 eq. CO₂/m2), posiadającym Deklarację Środowiskową Produktu EPD oraz certyfikat Cradle to Cradle Certified® (C2C Certified®) V4.0 na poziomie Brązowym i na poziomie Platinum w kryterium „Obieg zamknięty produktu”. To prawdziwy przełom technologiczny w branży budowlanej, który pozwala znacząco zmniejszać ślad węglowy budynków, a także przyczynia się do przyspieszenia rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego – zapewnia Maciej Mańko.

 

Szkło bazowe ORAÉ® to unikatowy produkt dla zrównoważonego budownictwa. Producent nie poprzestał jednak wyłącznie na szkle fasadowym, rozszerzając ofertę dedykowaną branży okiennej – CLIMATOP® ORAÉ®. Wykonane na jego bazie pakiety szybowe CLIMATOP® STADIP® SILENCE mogą być stosowane w stolarce okiennej zarówno w nowym budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach poddawanych termomodernizacji. Rozwiązanie to stanowić będzie gwarancję koniecznej dziś redukcji wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego budynków.

 

Ślad węglowy CLIMATOP® ORAÉ® jest o 40% niższy niż w przypadku standardowych okien. To sprawia, że CLIMATOP® STADIP® SILENCE na szkle bazowym ORAÉ® (przy zachowaniu tych samych właściwości akustycznych) gwarantuje spokój ducha, zarówno pod kątem odgrodzenia się od niechcianych dźwięków, jak i podejmowania odpowiedzialnych decyzji projektowych w trosce o klimat.

 

Stosowanie materiałów o niezrównanych parametrach akustycznych i bezpieczeństwa, a przy tym o obniżonym śladzie węglowym, pozwala architektom działać w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a użytkownikom oferuje nieoceniony komfort połączony z korzyścią dla przyszłości planety. Inwestowanie w innowacyjne pakiety szybowe w nowopowstałych lub modernizowanych obiektach budowlanych jest pierwszym – i być może najważniejszym – krokiem prowadzącym do lepszej jakości życia człowieka i zdrowszego środowiska.

  

 2024 03 08 1

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.