Codziennie z nich korzystamy. Zamykają i otwierają dostęp do pomieszczeń, uchylają się lub przesuwają - po prostu funkcjonują. Okucia DORMA zapewniają bezpieczne i wygodne otwieranie drzwi, których całą powierzchnię wypełnia tafla szklana. Dzięki temu drzwi przeobrażają się z powszedniego produktu w piękne wejścia do pomieszczeń.
Okucia są tak zaprojektowane aby obróbka i przygotowanie szkła było jak najprostsze, a ich montaż nieskomplikowany.
Bogaty wybór wzorów okuć, najwyższa jakość stosowanych materiałów, najnowocześniejsza myśl techniczna dają praktycznie nieograniczone możliwości w projektowaniu wnętrz. To nieskończona ilość sposobów kreowania formy i zastosowania konstrukcji ze szkła hartowanego w budownictwie. Dzięki temu mogą być spełnione nawet bardzo specyficzne żądania użytkowników.
Konstrukcje całoszklane są obecne w budynkach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych rezydencjach oraz, coraz częściej, stają się popularne w zwykłych domach i mieszkaniach prywatnych.
Szkło bezpieczne
Do drzwi szklanych stosuje się jedynie szkło hartowane, w zależności od wymiarów tafli o grubości 8 mm lub 10 mm. Szkło hartowane ma większą wytrzymałość mechaniczną od zwykłego szkła float, a w przypadku stłuczenia rozpada się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach, które nie kaleczą.
Szkło bezbarwne i kolorowe. Najczęściej wykorzystywane jest szkło bezbarwne całkowicie przezroczyste, ale dostępne jest również szkło kolorowe, uzyskiwane ze szkła barwionego w masie. Najbardziej popularne kolory to: brąz, grafit, zieleń.
Szkło ornamentowe. Oferowane jest również szkło z naniesionym w wyniku walcowania wzorem (ornamentem). Szkło to lekko zniekształca obraz, co sprzyja zapewnieniu poczucia intymności. Standardowe ornamenty to: master carre, master point, master rey, master lens, master ligne, sylvit.
Szkło matowe. Szkło z powierzchnią mleczną matowioną chemicznie lub w wyniku piaskowania też ma swoich zwolenników. Technologia piaskowania może być zastosowana do matowienia całej powierzchni lub wykorzystywana do nanoszenia wzorów na szkle przezroczystym (bezbarwnym lub kolorowym). Możliwe jest też wykonywanie w tej technologii głęboko rzeźbionych wzorów, tzw. piaskowanie strukturalne. Szkło z matową całą powierzchnia jest nieprzejrzyste i również może być stosowane w miejscach mających zapewnić intymność np. w łazienkach.
Szkło z aplikacjami. Wygląd drzwi zależy od wyboru technologii zdobienia szkła. Jedną z nich jest naklejanie różnobarwnych aplikacji szklanych na taflę szklaną. Aplikacje te (tzw. bewele) mogą mieć różne formy, kształty i kolory.
Szkło malowane. Inną metodą, w których wzór i kolor uzyskuje się za pomocą nakładanej farby jest technika sitodruku *. Jej trwałość i odporność na ścieranie uzyskiwana jest poprzez utwardzanie farby w trakcie hartowania szyb.
Szkło grawerowane. Innowacyjną metodą zdobienia szkła do drzwi całoszkla-nych jest grawerowanie szkła. Dobranie odpowiedniego frezu, jego szerokości i głębokości umożliwia stworzenie wielu motywów i form oraz w jeszcze większym stopniu wpływa na estetykę wnętrza.
Aldona Czuba, DORMA
więcej informacji: Świat Szkla 4/2005
*) patrz artykuł Techniki zdobienia szkła. Sitodruk pośredni w kolejnym numerze "Świata Szkła".