W 1987 r. Republika Federalna Niemiec i władze Berlina podpisały porozumienie o budowie Niemieckiego Muzeum Historii. Miała to być zachodnioniemiecka wersja Muzeum Niemieckiej Historii, które istniało w ówczesnym Berlinie Wschodnim od 1952 r.

 

Faza planowania zajęła wiele lat i cały czas się zmieniała. Gdy nastąpiło zjednoczenie się Niemiec, ówczesny rząd zdecydował ulokować nowe Niemieckie Muzeum Historii w miejscu wschodnioniemieckiego, w budynku starej zbrojowni.

 

2003 12 08 1

 

 

Zbrojownia, której początki datuje się na epokę baroku, stoi dokładnie między dwoma znanymi budynkami: Schinkel i Starego Muzeum. W tym drugim planowano umieścić stałą wystawę. Wystawy ruchome natomiast miałyby się mieścić w nowozaprojektowanym, wolnostojącym budynku.

 

Problemem dla projektanta mogło być tylko zachodnie skrzydło zbrojowni, gdzie w latach pięćdziesiątych zostało wybudowane centrum handlowe. 

 

 

 

2003 12 08 2


Wiele znanych budynków zostało wykonanych ze szkła giętego Tambestu, np. Niemieckie Muzeum Historyczne w Berlinie autorstwa I.M.Pei (zdjęcie), czy londyńskie budynki Albion Riverside pracowni Foster&Partners lub budynki Swiss Re.


Zakres produktów Tambestu obejmuje szkło cylindryczne, stożkowe, sferyczne i asferyczne, warstwowe, utwardzane i hartowane. Największy rozmiar szkła warstwowego jaki może wyprodukować, to tak zwany rozmiar jumbo (3,26x6 metra)


Wysoka jakość optyczna i minimalne koszty produkcji sa wizytówka wyrobów firmy, która zostanie przedstawiona w Polsce podczas nadchodzących targów Budma, 20-23 stycznia 2004 w Poznaniu.

 

2003 12 08 3

 

Rząd federalny wybrał do zaprojektowania nowego budynku muzeum chińskiego architekta Iach Ming Pei, rezydującego w Nowym Jorku. Miał on stworzyć projekt, który łączyłby w sobie wygład sąsiednich budynków.

 

Problemy urbanistyczne połączone z powaga architektoniczna, zdawały sie być nie lada wyzwaniem. Ten nowy budynek do ruchomych ekspozycji miał być pierwszym projektem I.M. Pei w Niemczech. Pei był znany w świecie dzięki swojemu projektowi szklanej piramidy na terenie Luwru. Przezroczystość i ruch były motywem przewodnim jego projektów.

 

We wczesnym stadium planowania, w 1993 r., biuro I.M. Pei skontaktowało sie z Tambest Oy, fińska firma formująca szkło, która jest wiodącym w świecie producentem szkła giętego. Pei dobrał szkła o niskiej zawartości tlenków żelaza w celu osiągnięcia szczególnej jasności i przeźroczystości, najbliższej jego wizji o szklanej wieży – trójwymiarowej konstrukcji ze szkła i stali.

 

Tambest był w stanie wyprodukować szkło do tego projektu, o szczególnie wspaniałych krzywiznach. Fasada różniła sie miedzy piretrami, a zwłaszcza na parterze, gdzie przybrała formę ściętego stożka.

 

Ten „Röckchen” mający prostokątne osie i pochylający sie do przodu o 10 stopni był nie lada wyzwaniem nie tylko dla wykonawców szkła ale także dla producentów ram. Każde okno w tej sekcji było innego kształtu i wymagało oddzielnej formy ze stali wytrzymałej na wysoka temperaturę. Zgodnie z planami prefabrykaty zostały umieszczone w formach horyzontalnie i parami.

 

Pomiędzy nimi została umieszczona specjalna, podobna do proszku forma, po- wstrzymująca tafle szklane przed zlepieniem w trakcie gięcia, kiedy to sa podgrzewane do 600oC i powoli dostosowują sie do formy. Nie jest możliwe sprawdzenie, czy proces przebiega prawidłowo przed całkowitym ochłodzenie tafli i laminowaniem w autoklawie.

 

Szkło zespolone na klatce schodowej posiada zewnętrzna powlokę wykonana szkła bezpiecznego zawierającego 2x6 mm szkło dużej przejrzystości – i wewnętrzna złożona z 1x6 mm szkła Eko+ oraz 1x6 mm szkła dużej przejrzystości. Pomiędzy taflami każdej powłoki umieszczono folie gr. 0,76 mm, a w każdym zespoleniu komora wypełniona jest argonem.

 

Największe tafle mierza 2800x4300 mm i waza 720 kg. Promień zewnętrznej ściany wieży wynosi 5 m, a ściany wewnętrznej 3 m. Ręcznie wykonana balustrada z matowo wykończonej stali nierdzewnej dodatkowo uzupełnia te niespotykana linie architektoniczna.

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2003
  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.