Zakrzywione szyby zespolone, formowane przez gięcie na gorąco szkła float (odpuszczonego) i hartowanie lub gięcie metodą „slump” (opadanie ogrzanego szkła w formie i dostosowywanie się do jej zakrzywionego kształtu), oferują odważny wyraz architektury, przejrzystość i efektywność energetyczną.
Ponieważ buduje się coraz więcej fasad o złożonej geometrii, zespoły projektowe muszą zaangażować konsultantów i międzynarodowych ekspertów branżowych w celu zdefiniowania właściwości i ograniczeń zakrzywionych szyb zespolonych zgodnie z odpowiednimi normami i najnowszą wiedzą.
Wprowadzenie
Niniejszy artykuł opisuje tradycyjne możliwości produkcyjne i procesy technologiczne oraz określa zalety i właściwości konstrukcyjne tych wyrobów szklanych. Sztywność wynikająca z krzywizny stwarza realną okazję do zmniejszenia wizualnej szerokości profili słupów metalowych, ustawianych wzdłuż prostych krawędzi.
Szczegółowym razważaniom poddano także redystrybucję obciążeń, możliwość zwichrowania (wyboczenia) profili konstrukcyjnych i zwiększony wpływ obciążeń klimatycznych na uszczelnioną przestrzeń międzyszybową z elastycznymi przekładkami i elastycznymi mocowaniami.
Właściwości konstrukcyjne i spełnienie wymagań projektowych są porównywane dla szyb zespolonych o powierzchni płaskiej oraz o małej (płytkiej) i dużej (głębokiej) krzywiźnie przy użyciu analizy metodą elementów skończonych uwzględniając współpracę tafli szkła, gazu wewnątrz szyby zespolonej i silikonu (masy uszczelniająco-klejącej). Na podstawie tego badania przedstawiono sugestie dotyczące specyfikacji i analizy zakrzywionych szyb zespolonych.
Zastosowanie fasad z szybami zespolonymi z cylindryczną krzywizną stało się nowatorskim rozwiązaniem spełniającym zarówno wymagania estetyczne, jak i efektywności energetycznej. Sztywność oszklenia wynikająca z nadanej krzywizny uznana została za szczególną zaletę w stosunku do płaskiego szkła, zmniejszając wymagania dotyczące mocowania i poprawiając estetykę lub zwiększając rozpiętość.
W wyniku poprawy sztywności zakrzywione szyby zespolone (IGU) mają zmniejszoną zdolność do kompensowania zmian ciśnienia wewnętrznego i atmosferycznego przez wygięcie tafli szkła (kształt tzw. poduszki) w porównaniu z szybami płaskimi.
Znajomość możliwości wytwarzania i zachowania konstrukcyjnego ma kluczowe znaczenie dla projektowania zakrzywionych szklanych elementów. W tym artykule zbadano parametry, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu zakrzywionej szyby zespolonej i analizie wpływu zmian ciśnienia na szyby wygięte cylindryczne, porównując płaską szybę zespoloną z wyrobami o małej i dużej krzywiźnie (rys. 1) przy użyciu metody analizy elementów skończonych uwzględniając współpracę tafli szkła, powietrza i silikonu.
Rys. 1. Porównanie krzywizny szyby zespolonej IGU wybranej do badań numerycznymch
Wytwarzanie zakrzywionego szkła
Cylindrycznie zakrzywione szkło do zastosowań architektonicznych powstaje przez:
1) termiczne gięcie z hartowaniem – kontrolowane szybkie chłodzenie (hartowane szkło gięte),
2) opadanie ogrzanej tafli szkła na zakrzywioną formę, a następnie odpuszczanie zwane też odprężaniem (wolne chłodzenie) w celu złagodzenia naprężeń wstępnych (szkło gięte z formy).
Wymiary giętego szkła hartowanego są ograniczone promieniem krzywizny i rozmiarem pieców dostępnych w przemyśle. Szkło gięte z formy może osiągnąć szerszy zakres geometrii, a co do zasady może zapewnić najwyższą jakość optyczną, jeśli spełnia wymagania dotyczące wytrzymałości.
Projektując zakrzywioną szybę zespoloną, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
1. Powłoki. Gdy wymagane jest nałożenie powłoki na szyby w celu uzyskania właściwości przeciwsłonecznych, termoizolacyjnych lub estetycznych, należy zwrócić uwagę na rodzaj powłoki i jej położenie w szybie zespolonej. Podczas gdy powłoki pirolityczne („twarde”) mogą być stosowane zarówno na wklęsłych, jak i wypukłych powierzchniach, to powłoki magnetronowe („miękkie”), powstałe w wyniku napylania w magnetronach, mogą być obecnie stosowane tylko na wklęsłej powierzchni bez ryzyka uszkodzeń powodowanych przez wałki znajdujące się w piecach do hartowania i gięcia po stronie wypukłej powierzchni szyby. Producenci pieców do gięcia szkła nadal pracują nad nowymi technikami nakładania miękkich powłok na każdej powierzchni szkła giętego.
2. Rodzaj szkła. Szczególnie w hartowanym szkle giętym niedoskonałości mogą być bardziej widoczne, gdy użyte jest zwykłe szkło przezroczyste zamiast szkła o niskiej zawartości żelaza. Szkło hartowane jest bardziej podatne na zniekształcenia: falistości od wałków, szczególnie widoczne przy powłokach refleksyjnych i opalizowanie (anizotropie) z powodu nierównomiernego chłodzenia. Wobec tego zamiast szkła hartowanego może być wybrane laminowane szkło wzmacniane termicznie, jeśli jest zgodne z wyamaganiami projektowymi, które daje lepszą jakość wizualną.
3. Grubość szkła. Zniekształcenia i tolerancje wykonania będą się zmieniać w zależności od rodzaju obróbki cieplnej i grubości tafli szklanej. Tolerancje zwykle brane pod uwagę przy giętej tafli szkła obejmują: lokalną falistość (krzywiznę), odkształcenia skrętne i dokładność całkowitej krzywizny lub odchylenia od grubości szkła.
4. Promień gięcia. Każdy piec do gięcia szkła ma określone ograniczenia produkcyjne dotyczące promieni gięcia, długości i wysokości łuku. Wskazane jest potwierdzenie wymagań z dostawcami szkła giętego na wczesnych etapach wykonywania projektu architektonicznego, aby wybrać odpowiednią metodę gięcia.
5. Liczba warstw szkła. Jako alternatywa dla hartowanych paneli monolitycznych w niektórych przypadkach może być również brane pod uwagę laminowane szkło wzmacniane termicznie. Tu jednak należy omówić z producentem szkła giętego wymagania dotyczące tolerancji (odchyłek) od projektu, aby ocenić, czy folia laminująca (tzw. międzywarstwa) będzie w stanie wypełnić szczeliny między wieloma warstwami szkła wykonanymi z różnymi tolerancjami, które się kumulują.
6. Estetyka. W celu zweryfikowania estetyki szyby zespolonej zrobionej na zamówienie zaleca się przegląd materiałów i wykonywanie kolejnych makiet do oceny wizualnej na każdym etapie projektowania. Próbkę należy zbadać w świetle rozproszonym (tak wychwytywany jest m.in. efekt anizotropii), a nie w bezpośrednim świetle słonecznym, z odległości większej niż 1,5 m.
7. Ryzyko szoku termicznego. Podczas gdy odprężone produkty gięte ze szkła przezroczystego i niepowlekanego wykazują wiele zalet, to gdy stosuje się szkło odprężone (float) barwione lub powlekane, wykazuje ono podwyższone ryzyko pęknięcia na skutek szoku termicznego.
8. Zniszczenie w miejscu montażu. Montaż giętych paneli należy szczegółowo zbadać pod kątem zgodności z tolerancjami i możliwymi deformacjami systemu oszklenia. Ma to na celu ograniczenie dodatkowych naprężeń spowodowanych niezamierzonym zginaniem na zimno wymuszonym dopasowaniem oszklenia do kształtu konstrukcji metalowej tak, aby krawędź tafli szklanej była zgodna z tolerancjami systemu profili fasady.
9. Wyrównanie ciśnienia w komorach szyby zespolonej. Szyby zespolone są produkowane z hermetycznie zamkniętymi komorami międzyszybowymi wypełnionymi gazem (np. argonem), które są wrażliwe na zmiany ciśnienia wynikające z różnicy położenia nad poziomem morza między miejscem produkcji a miejscem montażu, sezonowych wahań klimatycznych (zmiany ciśnienia atmosferycznego) i zmiany temperatury gazu w przestrzeni międzyszybowej (rys. 2).
Zdolność szyby zespolonej (IGU) do wyrównania wewnętrznych ciśnień poprzez wyginanie tafli szkła (tzw. poduszki) jest ograniczona w szybach zakrzywionych przez większą sztywność spowodowaną przez krzywiznę wygiętych tafli szkła. Zwiększona sztywność ogranicza wyrównywanie ciśnienia, może wytworzyć ekstremalne ciśnienie wewnętrzne i wywołać naprężenie w szkle i uszczelkach, powodując w warunkach skrajnych zetknięcie się tafli szklanych, co prowadzi do przedwczesnego uszkodzenia uszczelek lub rozbicia szkła.
Autorzy zauważyli, że zakrzywione szyby zespolone są często określane na podstawie nośności konstrukcyjnej szyby płaskiej, bez uwzględnienia zwiększonej sztywności krzywizny lub zmniejszonej kompensacji zmian ciśnienia. W tym artykule efekty krzywizny porównano z równoważną szybą płaską, aby ocenić nośność zakrzywionej szyby zespolonej (IGU) w celu zwiększenia wiedzy projektantów.
Rys. 2. Kombinacja obciążeń zewnętrznych i wewnętrznych w zakrzywionej szybie zespolonej (IGU)
(...)
Podziękowanie
Dziękujemy całemu zespołowi Strand7, Anne Delvaux z Beaufort Analysis oraz producentom szkła: Cricursa, Cristacurva, Sedak i Sunglass.
Artykuł został oparty na wykładzie zaprezentowanym na Konferencji GLASS PERFORMANCE DAYS 2019, która odbyła się w dniach 26-28 czerwca 2019 r. w Tampere w Finlandii
Adam Nizich, Sam Baer, Silvia Prandelli, Kelly Burkhart
Walter P. Moore & Associates, Inc.
Bibliografia
[1] ASTM E1300-16, 2016. Standard Practice for Determining Load Resistance of Glass Buildings (Standardowa praktyka określania odporności na obciążenia szklanych budynków)
[2] AS 1288-2006 (R2016), 2016. Glass in buildings – Selection and installation (Szkło w budynkach – wybór i montaż).
[3] EN 572-2:2012 Szkło w budownictwie – Podstawowe wyroby ze szkła sodowo-wapniowo-krzemianowego –Część 2: Szkło float
[4] DIN 18008-1:2012. Glass in building – Design and construction rules – Part 1: Terms and general bases, (Szkło w budownictwie – Zasady projektowania i montażu – Część 1: Wymagania i ogólne reguły,)
[5] prEN 16612-2017 Szkło w budownictwie – Wyznaczanie nośności normalnie obciążonych szklanych tafli metodą obliczeniową
[6] Strand7, 2019. Strand7 Finite Element Software, R3 Preview, Strand7 Pty Limited, Sydney
[7] Dow, 2018. Behavioral Data Sheet. DOWSIL 3363 Insulating Glass Sealant, The Dow Chemical Company, Form No. 63-6691-01.
[8] Bensend, A.: Beneath the Surface: Buckling of Cold Formed Glass (Pod powierzchnią: Wyboczenie szkła formowanego na zimno), Glass Performance Days 2015 Conference Proceedings, pp. 241-246, Glass Performance Days, Tampere, 24-26 June 2015
[9] Dow, 2018. Declaration of Performance. No SNF_DOP_005, The Dow Chemical Company, Form No. 62-1886-01 A, Version 3.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2019