Filharmonia nad Łabą zlokalizowana w zachodnim krańcu dzielnicy HafenCity w Hamburgu w Niemczech, mieści jedną z największych i najlepszych pod względem warunków akustycznych sal koncertowych na świecie i jest przykładem niezwykłej architektury.

  

grdpr145l elbphilharmonie hamburg guardian

 

Ten wielofunkcyjny obiekt o wyjątkowej bryle został zaprojektowany przez pracownię Herzog & de Meuro. Budynek jest nie tylko świątynią muzyki – to w pełni funkcjonalny kompleks mieszkaniowo-usługowy.

 

Wysoki na 108 metrów obiekt, oficjalnie otwarty w styczniu 2017 roku, posiada sale koncertowe, restauracje, bary, taras z panoramicznym widokiem na Hamburg i port, luksusowe apartamenty, hotel, centrum fitness, sale konferencyjne oraz parkingi.

 

grdpr145m elbphilharmonie hamburg guardian


Bryła budynku przypominająca rozpięty żagiel z dachem jak wzburzone morskie fale nawiązuje do lokalizacji w porcie oraz muzycznej przeszłości miasta.

 

Wzniesiona na zachowanych fragmentach dawnego portowego spichlerza, przeszklona konstrukcja budynku wpisuje się w ceglaną podmurówkę istniejącego, starego budynku, z którego wyrasta.

 

Jednak, zarówno w górnej, jak i w dolnej części, nowa konstrukcja prezentuje całkowice odmienny wygląd niż, prosty spichlerz, na którego bazie powstała.

 

grdpr145p elbphilharmonie hamburg guardian

 

Gięta elewacja szklana
Szklana elewacja budynku o powierzchni 21.800 m2 to w części szkło gięte (ok. 5.000 m2) które sprawia, że konstrukcja przypomina olbrzymi kryształ kwarcu, nieustannie zmieniający się pod wpływem odbijającego się w nim nieba, wody i świateł miasta. 

 

Za opracowanie szklanej elewacji odpowiedzialna była firma Josef Gartner GmbH. Elewację wykonano z płaskich oraz giętych zestawów szyb zespolonych, a także z potrójnie laminowanych, giętych szyb monolitycznych w loggii.

 

grdpr145i elbphilharmonie hamburg guardian

 


Jednym z głównych wyzwań było wykonanie giętych modułów szklanych. Nikt do tej pory nie giął paneli szklanych o tak złożonej, trójwymiarowej geometrii. Kolejnym wyzwaniem było zachowanie funkcjonalności powłok w procesie przetwarzania szkła.

 

Oszklona fasada to panele ze szkła niskoemisyjnego, przeciwsłonecznego, szyby z sitodrukiem, wzorem bazaltowych kropek, o różnym stopniu zagęszczenia. Zastosowanie powłoki przeciwsłonecznej oraz kropek bazaltu miało kluczowe znaczenie przy spełnieniu wymagań założonych przez inwestora.

 

grdpr145b elbphilharmonie hamburg guardian 1

 

 

Firma Gartner obawiała się, że wysokie temperatury podczas podgrzewania szkła w procesie gięcia mogą zniszczyć powłokę, bądź negatywnie wpłynąć na jej funkcjonalność.
— Rozmawialiśmy z wieloma firmami, a firma Guardian była jedyną, która mogła zaoferować szkło gwarantujące,że powłoka przeciwsłoneczna zachowa swoje właściwości po procesie przetworzenia – mówi Karl Lindenmaier, Starszy Kierownik Projektu Filharmonii nad Łabą w firmie Josef Gartner. — W ścisłej współpracy z firmą Guardian udało nam się spełnić wymagania klientów.

 

grdpr145k elbphilharmonie hamburg guardian a


Poza kontaktem z firmą Gartner w fazie projektowania elewacji, zespół Guardian Glass współpracował ściśle również z przetwórcą szkła giętego, SunGlass Srl. Wsparcie to sprawiło, że gięte szkło spełniło założenia architektów dotyczące właściwości i estetyki (tj. kształu, wyglądu i poziomu odbicia kolorów).

 

grdpr145o elbphilharmonie hamburg guardian

 


Produkty Guardian Glass
Architekci Herzog & de Meuron wybrali jako szkło bazowe, dla całej elewacji, szkło float Guardian ExtraClear®, charakteryzujące się wyjątkowym połączeniem właściwości, przejrzystości i estetyki.

 

grdpr145n elbphilharmonie hamburg guardian

 

Firma Guardian dostarczyła na projekt również powlekane szkło przeciwsłoneczne SunGuard® Solar Light Blue 52. Szkło to posiada odpowiednią stabilność w procesie gięcia, spełniając jednocześnie pozostałe wymagania architektów. W szybie zespolonej o standardowej budowie*, powłoka SunGuard Solar Light Blue 52 zapewnia przepuszczalność światła widzialnego na poziomie 47%.

 

Ma również niski współczynnik przenikania energii słonecznej (36%), co pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację i kontrolować temperaturę wewnątrz budynku. Ponadto, powłoka SunGuard Solar Light Blue 52 daje możliwość nanoszenia wzoru metodą sitodruku bezpośrednio na powłokę.

 

grdpr145d elbphilharmonie hamburg guardianAby zapewnić optymalne właściwości giętych szyb zespolonych, firma Guardian zaproponowała powlekane szkło przeciwsłoneczne ClimaGuard® DT. Ten produkt łączy w sobie neutralność koloru, izolację termiczną, trwałość oraz łatwą obróbkę. Zapewnił wyjątkowo wysoką stabilność w procesie gięcia szkła, jednocześnie spełniając pozostałe założenia projektowe architektów.
*6 mm SunGuard Solar Light Blue 52, powłoka na poz #2 – 16 mm Argon – 4 mm Guardian ClimaGuard® Premium2, powłoka na poz.#3

 

grdpr145c elbphilharmonie hamburg guardian

 


Wsparcie techniczne
Dostarczając wysokiej jakości szkło powlekane, firma Guardian zapewniała jednocześnie odpowiednie wsparcie techniczne obejmujące dokonywanie obliczeń właściwości spektrofotometrycznych i termicznych podanej konfiguracji przeszklenia oraz określanie dopuszczalnych naprężeń termicznych szkła w konstrukcji budynku Wykorzystując własne bogate doświadczenie i wiedzę, firma Guardian zapewniła nieocenioną pomoc i doradztwo w zakresie gięcia szkła i sitodruku na szkle powlekanym.

 

grdpr145j elbphilharmonie hamburg guardian

 

 

Guardian Glass:
Szkło float Guardian ExtraClear® 
Szkło termoizolacyjne Guardian ClimaGuard® DT
Szkło przeciwsłoneczne Guardian SunGuard® Solar Light Blue 52

Architekt:
Pracownia Herzog & de Meuron

Inwestor:
Miasto Hamburg, Niemcy; reprezentowane przez ReGe Hamburg Project-Realisierungsgesellschaft mbH

Główny wykonawca:
Adamanta Grundstücks-Vermietungsgesellschaft mbH & Co. z Hochtief Solutions AG

Fasada:
Josef Gartner GmbH

Przetwórca szkła:
SUNGLASS Srl – szkło gięte oraz szkło gięte laminowane 
BGT Bischoff Glastechnik GmbH & Co. KG – formatki szklane i szkło z sitodrukiem [bazaltowe kropki] ;
Interpane GmbH –sitodruk bazaltowe kropki, szyby zespolone z powłoką termoizolacyjną, montaż paneli szklanych.Guardian Glass jest główną jednostką biznesową Guardian Industries Corp. By uzyskać więcej informacji na temat produktów wykorzystanych w budynku Filharmonii nad Łabą, zapraszamy na www.guardianglass.com lub www.sunguardglass.com.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.