Gięte i hartowane szkło od dawna cieszy się wielkim zainteresowaniem na rynku. Proces wytwarzania wysokiej jakości hartowanego i giętego szkła ewoluował na przestrzeni lat. Kontynuowane prace badawcze i rozwojowe, najlepsze wykorzystywanie najnowszej technologii i doświadczenie ekspertów przemysłowych przenoszą szkło do nowego wymiaru.

 

2019 02 48 1

 

Szkło jest tak bardzo rozpowszechnionym materiałem, że łatwo można zapomnieć o tym, iż nie poznaliśmy jeszcze wszystkich jego możliwości.

 

Gięte szkło jest używane w budownictwie od początków dziewiętnastego wieku. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, po skonstruowaniu pierwszej poziomej maszyny do hartowania szkła z piecem do gięcia, gięte hartowane szkło o wystarczająco dobrej jakości optycznej stało się powszechnie dostępne.

 

Mimo to nadal istnieje sporo granic i ograniczeń. W ciągu ostatnich lat włożono wiele wysiłku w doskonalenie technologii, metod i techniki obróbki hartowanego giętego szkła, a także w osiąganie jego najwyższej jakości.

 

2019 02 48 2

 

Proces gięcia i hartowania w skrócie
Nowoczesne poziome linie technologiczne gięcia i hartowania zazwyczaj działają w następujący sposób:
1. Najpierw płaskie szkło jest podgrzewane do temperatury ponad 630°C – do rozżarzenia do czerwoności.
2. Po ogrzaniu szkło jest przemieszczane wewnątrz pieca do stanowiska gięcia, gdzie jest gięte do żądanego docelowego promienia.
3. Szkło może być skręcane w kierunku swojego przepływu, co jest znane jako gięcie wzdłużne.
4. Może być także gięte w poprzek przepływu szkła, co jest znane jako gięcie poprzeczne.
5. Gięte szkło jest następnie hartowane przez schłodzenie w celu wywołania naprężeń wstępnych wewnątrz szkła.
6. Gięte i hartowane szkło jest wyjmowane z pieca.


Można śmiało powiedzieć, że główne etapy tegoprocesu nie zmieniły się od lat dziewięćdziesiątych. Ale technologie tak.

 

Są powody, dla których gięte hartowane szkło jest dobrze widziane
Istnieje kilka powszechnie stosowanych metod zakrzywiania, czyli gięcia szkła.

 

Należą do nich gięcie na gorąco, gięcie z laminowaniem, gięcie z hartowaniem oraz gięcie na zimno. Jednakże jedynie metoda gięcia z hartowaniem ma zalety, które czynią ją tak atrakcyjną dla nowoczesnych architektów i projektantów.

 

2019 02 48 3

 

Przede wszystkim, hartowane gięte szkło jest szkłem bezpiecznym. W razie pęknięcia nie stwarza zagrożeń dla ludzi.

 

Dlatego też tam, gdzie wymagany jest wysoki stopień bezpieczeństwa, w takich zastosowaniach jak okna, ściany osłonowe, balustrady lub świetliki – jest najbardziej praktycznym rodzajem giętego szkła.

 

Po drugie, gięte i hartowane szkło oferuje zwiększoną wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i termiczne, jak również odporność na działania zmian temperatury. Hartowane gięte szkło wytrzymuje pięciokrotnie wyższe mechaniczne obciążenia niż gięte szkło odprężone – co znów czyni je bardziej użytecznym z punktu widzenia budowlańców.

 

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą jest to, że gięte i hartowane szkło jest tańsze w produkcji niż gięte na gorąco szkło laminowane, ponieważ jest uzyskiwane w pojedynczym procesie i nie wymaga laminowania.

 

Uzyskanie możliwości jednoczesnego gięcia i hartowania szkła pomogło wprowadzeniu szkła jako materiału na bardziej zaawansowany poziom, zwiększając znacząco wartość końcowego produktu.

 

Gięte szkło dodaje elegancji i energii każdej projektowanej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to budowla architektoniczna, czy tylko część twojego najnowszego wyposażenia domu.

 

Pozwala na artystyczne wykorzystanie naturalnego światła we wnętrzach. Ale przede wszystkim ważna jest pewność, że ulepszone termicznie gięte szkło spełnia wymagania bezpieczeństwa. To jego najcenniejsza cecha.

 

Gdzie jesteśmy dzisiaj?
Ogólnie rzecz biorąc, technika gięcia i hartowania poczyniła postępy osiągając dzisiaj nowe standardy, odległe od tych sprzed dziesięciu lat. Jednakże nadal istnieją pewne ograniczenia. Dotyczą one maksymalnych wymiarów, masy, grubości szkła, a także skomplikowanych kształtów tafli.

 

Obecnie te ograniczenia muszą być brane pod uwagę podczas projektowania szklanych konstrukcji. Jednakże producenci urządzeń do obróbki szkła mobilizują się do ich przezwyciężenia. A ponieważ technologie ewoluują szybko, wkrótce nastąpi całkowite przekształcenie procesu technologicznego, pozwalające ludziom zajmującym się obróbką szkła sięgnąć poza granice.

 

Na przykład dzięki ostatnim osiągnięciom istnieje obecnie możliwość hartowania i gięcia dla o wiele szerszego zakresu wymiarów i grubości. Wśród nich znajduje się innowacyjna maszyna, która po raz pierwszy usuwa negatywne zjawiska optyczne – stanowiące problem w przeszłości. Obecnie, dzięki odpowiedniej technologii uzyskiwanie jakości optycznej najwyższego rzędu w każdej serii nie stwarza już trudności.

 

To, co dziesięć lat temu było uważane za praktycznie niemożliwe, jest obecnie korzystnym finansowo i łatwym w zastosowaniu sposobem produkcji wysokiej jakości bezpiecznego szkła giętego przy minimalnym czasie przestawiania się, bez zjawiska anizotropii i bez ręcznego ustawiania narzędzi. Obecnie dostępne są maszyny do giętego szkła budowlanego z miękką powłoką.

 


Przyszłość giętego hartowanego szkła
Zainteresowanie profilowanymi formami szkła ciągle rośnie. Będzie rosło nawet szybciej, gdy dekoratorzy i architekci poznają najnowsze osiągnięcia w dziedzinie gięcia i hartowania.

 

Świat jest zakrzywiony. Takie też powinno być szkło − i nasze myślenie. Nie ma usprawiedliwienia dla wmuszania starych wzorów z użyciem płaskiego szkła, teraz możemy nareszcie zaufać wygiętym formom.

 

Gięte hartowane szkło nie jest już eksperymentalne. Dzięki kontynuowanym pracom badawczo-rozwojowym i nowym transformacjom technologicznym niestandardowe gięte szkło przynosi piękno formy w powiązaniu z funkcjonalnością dla jutrzejszych projektów i zastosowań, stwarzając nowe możliwości w świecie szkła. Może stać się teraz wysokiej jakości ekonomicznym i bezpiecznym materiałem o dziesiątkach tysięcy kształtów.

 

Juha Karisola
GLASTON

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2019

2019 02 48 4

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.