Ogromny rozwój produkcji szkła dla nowoczesnej architektury, jego wyrafinowane sposoby wykańczania i zdobienia oraz, montażu, zaowocowały wzrostem zastosowania w modnych wnętrzach mieszkalnych.
Szkło we wnętrzach mieszkalnych z funkcji głównie dekoracyjnej przeszło do roli ważnego materiału do aranżowania przestrzeni. Co więcej, wydaje się objawiać jako materiał, który przyspieszył rozwój przestrzennego kształtowania wnętrz spełniający marzenia o dowolnym dzieleniu i łączeniu poszczególnych pomieszczeń.
Przegląd zastosowania szkła jako materiału na ścianki działowe zacznijmy od pustaków szklanych. Te od dawna stosowane w budownictwie elementy przeszły swoistą metamorfozę dostosowawczą do potrzeb wnętrzarstwa. Produkowane w szerokiej gamie barw, faktur i wykończeń chętnie są stosowane jako stałe (murowane) ścianki działowe lub ich fragmenty.
DURAVIT
SOLARIS
VITROSILICON
Szklane pustaki sprawdziły się na tyle, aby opracować dla nich nowe metody montażu. Dzięki elementom do montażu z tworzywa lub, w wersji luksusowej, z drewna, ścianki lub przepierzenia fragmentów wnętrz można zamontować „na sucho”, bez stosowania murarskiej zaprawy, w dowolnym miejscu przestrzeni mieszkalnej.
Zastąpienie szklanymi pustakami pełnych ścianek działowych bardzo wyraźnie uformowało drogę do zastosowania szkła na przegrody i przepierzenia w mieszkaniach.
Pierwszą korzyścią jest możliwość doprowadzenia światła dziennego do ciemnych łazienek i kuchni, a także przedpokoi, co znacząco przyczyniło się do uzyskania efektu powiększenia ograniczonej przestrzeni, szczególnie małych wnętrz mieszkań.
Drugim, istotnym walorem zastosowania tego materiału jest, z kolei, przenikanie światła naturalnego, a także wydobycie efektu barwy, którą wybrano do zastosowania.
Kolejnym, naprawdę powszechnym, wykorzystaniem szkła do przegród wewnętrznych jest użycie szkła jako materiału na drzwi-fronty szaf i garderób. Dawniej stosowane jako tafle naklejane na płyty meblowe i to najczęściej w postaci lustra, dziś są elementami całoszklanymi, przesuwanymi mimo swoich znacznych wymiarów. Efekt ten uzyskano dzięki sprawnie działającym systemom prowadnic i zaczepów.
Możliwość zastosowania wielkoformatowych, przejrzystych drzwi przesuwanych do szaf uzyskano dzięki szkłu hartowanemu a także zbrojeniu foliami zabezpieczającymi przed stłuczeniem. W miarę wzbogacenia asortymentu szkła pojawiły się wykończenia satynowane, częściowo przezierne, co w połączeniu z wewnętrznym oświetleniem szaf dało efekt lekkości i przestrzenności.
AGC
AGC
PAULI+SOHN Ścianka działowa z rozsuwanymi drzwiami – prowadnica z oświetleniem
LONGHI
AGC Kolory i faktury szkła zastosowanego w drzwiach zamykających garderoby i szafy
RAUMPLUS
DORMA
AGC
Podążające za modą, nowe propozycje drzwi do szaf wykorzystują półprzezroczyste (transparentne) szkła barwne aż do lakierowanych powłokami lakierów nieprzeziernych, o ostrych, pełnych barwach, stanowiących świadomy akcent kolorystyczny wnętrz.
Obok subtelnych kolorystycznie zestawień naturalnego, niebarwionego szkła z drewnem, aluminium czy kamieniem, nowe trendy we wnętrzach charakteryzuje silny kontrast. Dlatego możemy spotkać oferty szklenia w kolorze czerwonym, czarnym, żółtym itp., zestawione z białymi czy metalowymi meblami.
Wraz z bogatą ofertą szklanych drzwi do szaf i garderób pojawiła się nowa forma drzwi rozsuwanych – całoszklanych – zamykających wejścia do poszczególnych pomieszczeń, takich jak kuchnie, łazienki czy pokoje dzienne, szczególnie tam, gdzie zamykanie nie służy całkowitemu oddzieleniu, a głównie separacji od czynników niekorzystnych, jak zapachy kuchenne, para wodna, czy hałas. Drzwi przesuwne mają tę zaletę, że nie wymagają rezerwowania powierzchni na uchylanie skrzydeł drzwiowych, mogą być dobrym rozwiązaniem w wąskich korytarzach, ale również sprawdzają się znakomicie jako zamknięcia dużych otworów, jak na przykład do salonów czy jadalni.
Oprócz tradycyjnych prowadnic, po których drzwi te się przesuwają, umieszczanych w świetle otworów, często stosuje się, wzorem pomieszczeń biurowych, prowadnice przymocowane zewnętrznie do nadproża, po której drzwi przesuwają się na rolkach. System ten zapewnia łatwe, lekkie przesuwanie, niwelując odczuwanie ciężaru dużych tafli. Tam, gdzie we wnętrzu mieszkalnym chcemy uniknąć zbyt technicznego wyglądu prowadnic, zastosować można prowadnice obudowane profilami aluminiowymi kryjącymi konstrukcję.
DORMA Ścianka wydzielająca aneks wypoczynkowy oraz łazienkę
SADEV
DORMA
MWE
DORMA
MWE
Używanie drzwi przesuwnych dało impuls do całkowitego przeszklenia ściany działowej, w której są instalowane. Szklane podziały wnętrza okazały się ze wszech miar doskonałym sposobem łączenia funkcji użytkowych z estetycznymi. Szczególnie korzystne jest uzyskanie efektu separacji, oddzielenia części lub całości poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu, przy zachowaniu poczucia otwartej przestrzeni.
DORMA
LICHT&HARMONIE
Ścianki działowe z rozsuwanymi drzwiami szczególnie dobrze sprawdzają się przy wydzieleniu kuchni z pokoju dziennego – jadalni. Modne w ostatnich latach tzw. „otwarte kuchnie”, łączone bezpośrednio z pokojami, spowodowały znaczący rozwój i podniesienie jakości produkowanych mebli i sprzętów kuchennych. Jednakże nie do końca udaje się eliminowanie przykrych zapachów i zabrudzeń do strefy mieszkalnej. Wydaje się, że oddzielenie szklanym przepierzeniem aneksu kuchennego, nie ujmując nic z atmosfery i atrakcyjności wizualnej, w poważnym stopniu niweluje niekorzystne skutki użytkowania „otwartej kuchni”.
LICHT&HARMONIE
SADEV
DORMA
Podobnie atrakcyjne wydaje się przepierzenie szklaną ścianką ustawioną pomiędzy częścią jadalni a aneksem wypoczynkowym – z telewizorem i sprzętem audio-video. Typowy konflikt między domownikami i gośćmi, którzy chcą prowadzić rozmowy, a tymi którzy w tym samym czasie koniecznie muszą oglądać telewizję rozwiązuje możliwość separacji od hałasu przy zachowaniu łączności wzrokowej. Z kolei, gdy dla celów spotkań towarzyskich chcemy uzyskać dużą przestrzeń – rozsunięcie szklanego przepierzenia i uzyskanie dużej powierzchni wspólnej stanowi nie lada atrakcję... Tak jak niegdyś, w wielorodzinnym i wielopokoleniowym mieszkaniu ciche kąciki dla poszczególnych członków rodziny uzyskiwano przez stosowanie ruchomych parawanów, tak teraz te funkcje mogą pełnić przepierzenia i ściany działowe ze szkła.
Nowe trendy pokazują odmienne pojmowanie wydzielenia poszczególnych pomieszczeń. Często spotykanym przykładem są łazienki o całkowicie przeszklonych ścianach, które służą jedynie ochronie przed wodą i parą wodną, a także ewentualnie wyższą temperaturą. Należy sądzić, że takie rozwiązania sprawdzają się w budownictwie indywidualnym – domach jednorodzinnych, gdzie istnieje naturalny podział na strefę prywatną i ogólnodostępną... Można znaleźć przykłady rozwiązań wnętrz mieszkalnych gdzie wszystkie ścianki działowe są szklane i mogą służyć łączeniu i oddzieleniu poszczególnych funkcji użytkowych w dowolnym czasie i w miarę potrzeb. Choć to rozwiązanie bardzo nowatorskie, wydaje się, że ma wiele zalet i w pewnym sensie przyczynia się do formułowania nowych trendów w aranżacji i kształtowaniu wnętrz mieszkalnych.
DORMA
DORMA
Szkło stosowane we wnętrzach staje się w równym stopniu wysoce użytkowym, jak materiałem o ważnych walorach estetycznych. Bogaty wachlarz sposobów barwienia, dekorowania i urozmaicania faktur szkła daje szansę na uzyskiwanie ciekawych efektów dekoracyjnych. Nową jakością jest efekt uzyskany dzięki przesączaniu światła przez barwione tafle – a więc kolor we wnętrzu uzyskuje nowy, nie spotykany dotychczas walor tworzenia nastroju. Jeśli dodamy do tego możliwość zastosowania kompozycji plastycznych, tworzonych w postaci unikatowych dzieł uzyskanych metodą fusingu (stapiania) szkieł wielowarstwowych i fantazyjnie barwionych możemy uznać, że przed wykorzystaniem szkła we wnętrzach stoją duże możliwości rozwoju.
Ewa Mickiewicz
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
inne artykuły tego autora:
- Szklane ściany działowe w biurach , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2010
- Szkło a ścianki działowe w mieszkaniu , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 12/2009
- Witryny, regały, półki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2009
- Stoły, stoliki, stoliczki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2009
- Fusing - inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło zdobione
- Trudne rozwiązanie , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje
- Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje
- Elegancja higieny - umywalki szklane , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje
- Nie odłączny element wystroju wnętrz , Ewa Mickiewicz, Wydania Specjalne/Szklane inspiracje
- Na szkle, przy szkle i w szkle - szklane meble , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II
- Szkło we wnętrzach mieszkalnych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II
- Lustereczko, powiedz przecie... , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II
- Fusing – inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7/2008
- Biurowe "otwarcie" , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2008
- Nowe łazienki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 3/2008
- Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 2/2008
- Wnętrza biurowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7-8/2007
- Sklepy i salony firmowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 6/2007
- Szklany clubbing , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2007
- Magia sfery publicznej cz. 2 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 11/2006
- Magia sfery publicznej cz. 1 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 10/2006
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne