Wysoka jakość rozkroju szkła przy użyciu lasera


Specjalizujące się w laserowej obróbce szkła przedsiębiorstwo H2B Photonics oraz produkująca lasery firma Rofin opracowały nową technologię krojenia szkła, opartą o wykorzystanie lasera do szkła.

 

Owa nowoczesna technologia została po raz pierwszy zaprezentowana na ostatnich targach Glasstec w Düsseldorfie.   Technologię wielowarstwowej absorpcji wiązki laserowej (ang. MLBA) można stosować do krojenia pojedynczych szyb o grubościach od 0,2 mm do 24 mm, a także do rozkroju różnych rodzajów szkła wielowarstwowego (szkło do ekranów monitorów, szkło klejone) w ramach jednej operacji roboczej.

 

Technologia ta eliminuje następującą po rozkroju operację rozłamywania szkła, powszechnie praktykowaną w wypadku stosowania innych technologii rozkroju, co z kolei pozwala klientowi na zaoszczędzenie do 50% czasu produkcji. Oferuje ona również jedyną w swoim rodzaju nowość w skali światowej, jaką jest możliwość selektywnego krojenia pojedynczych tafli szkła ułożonych w stosie oraz możliwość wykrawania konturów w ramach jednej operacji technologicznej.

 

Rozkrój szkła płaskiego
   Unowocześnienia wprowadzone ostatnio przez firmę H2B w omawianej technologii i oparte na zastosowaniu lasera do szkła nowej generacji firmy Rofin pozwoliły na rozszerzenie zakresu zastosowania jej do rozkroju szkła borokrzemianowego przy znacznie wyższych prędkościach krojenia.

 

Dwie formatki szklane, których kontur wycinano jednocześnie w technologii MLBA 

 

   Korzyści oferowane klientowi nie budzą najmniejszych wątpliwości: odznaczające się wysoką starannością obróbki, bezkontaktowe krojenie szkła w technologii MLBA eliminuje zanieczyszczenie szkła pomocniczymi materiałami obróbkowymi (chłodziwo obróbkowe, środki chłodzące), względnie drobinami szkła odpryskującymi przy rozkroju kontaktowym.

 

Dlatego też technologia ta nadaje się do obróbki delikatnych wyrobów szklanych i można ją stosować w procesach produkcyjnych podatnych na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Wysoka jakość obróbki krawędzi, które nie wykazują obecności odprysków i mikropęknięć, pozwala na dwukrotne zwiększenie wytrzymałości wykonanych ze szkła elementów budowlanych.

 

Technologia rozkroju laserowego pozwala również na ograniczenie do minimum strat produkcyjnych, wynikających z pękania szkła oraz mechanicznych uszkodzeń wysokogatunkowych wyrobów szklanych.

 

Nowa technologia krojenia szkła pomysłu H2B pozwala na laserowe cięcie rurek szklanych   Metoda MLBA oparta jest na wykorzystaniu promieniowania emitowanego przez laser YAG(laser pracujący w oparciu o wykorzystanie granatu itrowo-aluminiowego): wiązka promieniowania emitowanego przez taki laser – w przeciwieństwie do wiązki promieniowania emitowanego przez stosowane powszechnie w innych technologiach lasery molekularne pracujące w oparciu o wykorzystanie CO2 – jest absorbowane przez całą objętość szkła.

 

Specjalnie zaprojektowany układ reflektorów prowadzi wiązkę promieniowania laserowego wielokrotnie przez szkło. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano optymalne wykorzystanie energii promieniowania, co z kolei pozwala na odznaczający się wysoką jakością i wykonywany w jednym przejściu roboczym rozkrój szkła, wywołany działaniem termicznych naprężeń wewnętrznych.Technologia rozkroju rurek szklanych

Technologia Tubocut, wykorzystująca również wiązkę promieniowania emitowanego przez laser YAG, służy do odznaczającego się wysoką jakością oraz brakiem odprysków i mikropęknięć cięcia szklanych rurek oraz pojemników.

 

Dzięki zastosowaniu specjalnej konfiguracji wiązki promieniowania laserowego oraz ciętego przedmiotu uzyskano optymalne wykorzystanie energii, a w konsekwencji powierzchnię przełomu odznaczającą się wysoką jakością kantów – identyczną z jakością uzyskiwaną w technologii MLBA.

 

Technologia Tubocut pozwala na znaczną redukcję ilości odpadów powstających podczas następującej po rozkroju obróbki cieplnej i zapewnia klientowi wysoką niezawodność procesu.Podobnie, jak to ma miejsce w innych zastosowaniach, przy rozkroju szkła fundamentalne znaczenie odgrywa rodzaj użytego lasera Wykorzystanie promieniowania emitowanego przez laser YAG pozwala na zastosowanie techniki światłowodowej. Dzięki temu laser ten staje się narzędziem bardzo elastycznym, które można wykorzystywać w prawie każdych warunkach produkcyjnych.Zastosowanie wiązki większej liczby włókien w jednym laserze stwarza możliwości opracowania  odznaczających się wysoką wydajnością, indywidualnych rozwiązań produkcyjnych i ogranicza koszty inwestycji do nabycia źródła promieniowania laserowego, dostosowanego do wymogów konkretnego systemu rozkroju.

Glaswelt 11/2006

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.