Przy projektowaniu fasad szklanych architekci coraz częściej stosują konstrukcję z mocowaniami punktowymi. Takie rozwiązanie jest popularne, ponieważ pozwala zrealizować nawet najbardziej skomplikowane i nietypowe rozwiązania architektoniczne, a także uzyskać przejrzystość konstrukcji i zachować jej lekkość. Całość daje dużo ciekawszy efekt niż stosowane masowo rozwiązania fasad słupowo-ryglowych z użyciem profili aluminiowych lub stalowych.

 

Szklane belki stanowią konstrukcję nośną. Są wykonywane ze szkła hartowanego i laminowanego. Długość pojedynczego elementu żebra szklanego zależy od producenta szkła i wynosi najczęściej ok. 4,5 m. Żebra szklane można ze sobą łączyć, co daje praktycznie nieskończoną długość elementu nośnego.

 

WGsystem

Dach na żebrach szklanych – biurowiec NDI w Sopocie

Na rynku jest wielu dostawców szkła. Wszyscy oni są w stanie wyprodukować elementy szkła laminowanego, które można zastosować do żebra szklanego. Taki element musi posiadać otwory, aby można było zamocować na nim konsole, do których z kolei przymocowane są pająki zaopatrzone w rotule. Rotule te zamocowane są do właściwej formatki szkła, którą chcemy wzmocnić żebrem.

 

Firmą, która jako jedyna na polskim rynku posiada aprobatę techniczną na projektowany i produkowany przez siebie system mocowania punktowego szkła jest WG System Sp. z o.o. System WGSpider jest jedynym systemem punktowego mocowania szkła w całości produkowanym i zaprojektowanym w Polsce oraz montowanym, jako cała konstrukcja (okucie plus szkło), przez samego producenta. System WGSpider jest stosowany również do montażu żeber szklanych.

 

Stosowane rozwiązanie posiada dedykowany system amortyzatorów pozwalający na swobodną pracę podkonstrukcji, dając gwarancję odporności na drgania i pracę szkła pod obciążeniem. Najbardziej narażone na uszkodzenia i pęknięcia są otwory w szkle, do których wprowadza się rotule mocujące.

 

Miejsca wokół otworów w szkle są zazwyczaj bardzo kruche, co wynika z procesu hartowania szkła, a przez to najmniej odporne na uszkodzenia powstające podczas pracy całej tafli szkła. System WGSpider, posiadający rotule typu grzybkowego i dodatkowo amortyzatory, daje gwarancję odpowiedniego poddawania się tafli szkła pod naporem wiatru czy obciążeń (np. śniegu, w przypadku zastosowania systemu w dachach lub świetlikach).Dlatego też rozwiązania tego systemu, z zastosowaniem żeber szklanych, znalazły szerokie zastosowania między innymi w całoszklanych obudowach szybów windowych, fasadach w mocowaniu punktowym, dachach szklanych i – ostatnio – w 9-metrowej kaskadzie z płynącą po szklanych taflach wodą.

 

Sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu (rotuli, żeber szklanych, konsol mocujących), odległości między mini, rozmiary – ze względu na niepowtarzalność każdej projektowanej konstrukcji – wymagają za każdym razem indywidualnych przeliczeń. System jest zawsze dostosowywany do wymagań inwestora, architekta, z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.

 

22-fot2

Żebra szklane – Teatr Rozrywki w Chorzowie

 

Szkłem najczęściej stosowanym do żeber szklanych jest szkło bezpieczne hartowane, laminowane, np. dwie formatki 8 mm wzmocnione 4 foliami. Takie rozwiązanie daje bezpieczeństwo, że szkło po stłuczeniu nie rozpryśnie się, ale zostanie zatrzymane na folii i drugiej formatce. Grubość szkła i liczba oddzielających je folii dobierane są odpowiednio do projektu.Również szerokość żeber szklanych i ich liczba zależy od wielkości np. fasady, dachu i poszczególnych formatek szkła w niej zastosowanych. Konsole, pająki i rotule łączące system WGSpider, stosowane do mechanicznego „spinania” całej konstrukcji, w większości realizacji wykonane są ze stali nierdzewnej i wyprodukowane przy użyciu precyzyjnego urządzenia do cięcia strumieniem wody Water Jet. Jego zaletą jest precyzyjna dokładność cięcia – 0,1 mm.

 

Daje to gwarancję, że wyprodukowane przy jego użyciu okucia są idealnie dopasowane, a ich walory estetyczne sprawiają, że inwestorzy chętnie je eksponują w widocznych miejscach.

 

22-fot4

 

 

Maksymalne możliwe wymiary żeber są uzależnione od rodzaju konstrukcji i dostawcy szkła. To on określa wytrzymałość formatek szkła.

 

Szkło może być barwione w masie, np. na kolor zielony, niebieski lub z folią matową, może być też emaliowane (dowolny kolor RAL) – tu również wszystko zależy od rodzaju zastosowanego szkła, a więc jego producenta.

 

WGsystem

 

Odpowiednio zaprojektowane, przeliczone przez konstruktorów rozwiązanie stanowi bardzo ciekawy efekt wizualny. Niesamowitą lekkość uzyskują też olbrzymie zadaszenia wykonane na żebrach szklanych, umieszczane przed wejściami do reprezentacyjnych budynków, czy panoramiczne windy pięknie eksponujące jeżdżące w nich kabiny. To wszystko można osiągnąć dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w których elementy stalowe zostały zastąpione szkłem.

 

WGsystem

 

Piotr Pęczek

WGsystem Sp. z o.o.

 

WGsystem

 

patrz też:

-  Mocowanie punktowe szkła, Świat Szkła 4/2010

Ściana kurtynowa typu ''szklane żebro'' , Krzysztof Wiśniakowski, Świat Szkła 7-8/2006

 

 

więcej informacji: Świat Szkła 5/2010

 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 

 

WGsystem

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.