Image

W krajach Europy Zachodniej rolety antywłamaniowe w oknach to podstawa ubezpieczenia domu –W Niemczech wszystkie nowo budowane domy posiadają miejsce na montaż rolety lub wręcz są integralną częścią planu architektonicznego budynku – mówi Rafał Wolny z firmy FAAC Polska, producenta automatyki do bram, wjazdów i rolet – Wynika to z praktyczności rolet, jak również z dbałości o środowisko naturalne naszych zachodnich sąsiadów. Oprócz zabezpieczenia, rolety zewnętrzne spełniają także ważną funkcję chroniącą dom przed utratą ciepła w zimie.

Przez otwory okienne ucieka nam aż 20 procent ciepła. Jest to również czynnik brany pod uwagę przy wystawianiu świadectwa energochłonności budynku. Dodatkowo rolety wygłuszają dźwięki dochodzące z zewnątrz, a także dają przyjemny cień w letnie, słoneczne popołudnia. Jeśli zapragnąłeś rolet we własnym domu, warto dowiedzieć się, gdzie można zamontować rolety, jakimi sposobami oraz czy wymagają one dużo wysiłku przy obsłudze.

Image 

Na rolety nigdy nie jest za późno
Najprościej jest zaplanować montaż rolet już w chwili projektowania budynku. Wówczas instalacja przebiega równolegle z budową domu i cały mechanizm rolety montuje się podtynkowo. W Polsce rolety dopiero teraz przeżywają swój rozkwit – mówi Rafał Wolny z FAAC Polska – dlatego znalazła się także możliwość montażu rolet w gotowych, zasiedlonych i wykończonych domach.

Tak zwany montaż adaptacyjny rolet w wykończonych domach polega na tym, że roletę w aluminiowej kasecie wraz z prowadnicami instaluje się na elewacji budynku, bądź w górnej krawędzi okna. Przy drugim wariancie zasłaniamy kilkanaście centymetrów okna, dlatego można wykorzystywać do tego wyłącznie duże tafle okienne.

Image 

Roleto podnieś się!
Roleta składa się ze skrzynki, w której chowa się jej pancerz zbudowany z poziomych listew (profili). Profile połączone są na krawędziach zaczepami nawijanymi na wał schowany w kasecie. Pancerz rolety przesuwa się wzdłuż otworu okiennego po prowadnicach. Nawijanie płaszcza rolety na wał może się odbywać ręcznie za pomocą linki, paska lub korby, oraz mechanicznie z użyciem silnika elektrycznego. Automatyczne podnoszenie rolet jest najwygodniejsze i najbardziej komfortowe – mówi Rafał Wolny z FAAC Polska – nie wymaga bowiem użycia siły, co szczególnie przy roletach, których powierzchnia ma 3 metry kwadratowe lub więcej jest ciężką pracą.

Napęd elektryczny jest jednak wyposażeniem dodatkowym i wymaga niewielkich przeróbek w  domach, ponieważ trzeba odpowiednio rozprowadzić instalację elektryczną. Sterowanie przewodowe to najprostszy sposób automatyzacji rolet, jednak wyłącznie w domach niewykończonych, gdyż konieczne jest przeprowadzenie kabla od przełącznika znajdującego się na ścianie do silnika tubowego w rolecie – mówi ekspert firmy FAAC Rafał Wolny – dlatego klienci chętniej decydują się na sterowanie radiowe,  gdyż montaż  nie wymaga wielu przeróbek.

Wystarczy doprowadzić zasilanie do każdej rolety z gniazdka lub najbliższej puszki elektrycznej. Za sterowanie roletą odpowiada wówczas pilot, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika zintegrowanego z silnikiem rolety.

Ochronna funkcja rolet automatycznych
W serii napędów T-Mode firmy FAAC dostępne jest sterowanie roletami przy użyciu wiatromierza, co może uchronić nasze domy przed niepożądanymi skutkami nagłych burz i nawałnic. Urządzenie to opuszcza automatycznie rolety po przekroczeniu przez wiatr pewnej granicznej prędkości, którą możemy zaprogramować.

Najnowocześniejsze sterowniki mierzą także temperaturę wewnątrz i na zewnątrz domu, nasłonecznienie, a także opady i odpowiednio do prognoz zasłaniają lub odsłaniają okno. Co ważne, zwłaszcza w okresie letnich wyjazdów, w napędach do rolet można również ustawić tzw. funkcję urlopową, kiedy podczas naszej nieobecności rolety podnoszą się na dzień i opuszczają po zmierzchu. Jest to komfort dla roślin domowym, a dodatkowo sprawia się wrażenie naszej obecności odstraszając tym samym złodziei.

wiecej informacji: www.faac.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.