Elektryczne napędy do lameli pozwalają na zdalne sterowanie oknami żaluzjowymi, wykorzystanie ich w systemach oddymiania lub naturalnej wentylacji, a dzięki odpowiednim jednostkom sterującym dostępne są opcje dodatkowe oraz podłączenie automatyki pogodowej. 

 

Charakterystyka napędu do okien żaluzjowych
    Elektryczny napęd do okien żaluzjowych LA to specjalnie przystosowany napęd zębatkowy. Jest to hermetyczna jednostka napędowa, posiadająca wysoki stopień ochrony IP, elektroniczny wyłącznik krańcowy i przeciążeniowy, charakteryzująca się ogniotrwałością (30 minut / 300oC). Wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz precyzyjna zębatka z zabezpieczeniem antykorozyjnym zapewniają długą żywotność i niezawodną eksploatację, co potwierdzone jest przebadaniem napędu na 10 000 pełnych cykli pracy przy obciążeniu znamionowym wg wymagań DIN 18232.     W zależności od przeznaczenia napędu (oddymianie czy naturalna wentylacja) oraz w zależności od zastosowanych jednostek sterujących, dostępne są napędy LA z zasilaniem na 230 VAC lub 24 VDC, które cechuje niewielki pobór prądu (od 0,5 A), co jest szczególnie ważne przy dużych budynkach i rozbudowanych systemach.    Możliwość indywidualnego dopasowania długości zębatki, zmiany wymiarów konstrukcyjnych, doprowadzenia przewodu zasilającego z lewej lub prawej strony obudowy pozwala na zastosowanie napędów LA w wielu typach lameli wielu producentów okien żaluzjowych.Sterowanie oknami żaluzjowymi

    Lamele wyposażone w napędy elektryczne LA, zarówno z zasilaniem na 230 VAC, jak i na 24 VDC, mogą być otwierane lub zamykane za pomocą przycisków przewietrzania, paneli przycisków, układu zdalnego sterowania lub elektronicznych central sterujących. Istnieje możliwość podłączenia automatyki pogodowej (czujnika wiatru/deszczu, regulatora temperatury pomieszczenia, zegara sterującego z możliwością programowania funkcji, regulatora grzejnikowego Variostat, itp.), a także równoczesne wysterowanie żaluzji pionowych czy markiz przeciwsłonecznych.    Dodatkowo można dowolnie i niezależnie skonfigurować kilka grup przewietrzania, czy powiązać centralę sterującą z zegarem kontrolnym, klimatyzacją, czujnikami świetlnymi poprzez instalację elektryczną budynku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych central pogodowych sterowanych mikroprocesorem, możliwe jest selektywne wysterowanie i konfiguracja central przez magistralę LON.

 

 

 
 
 

Zastosowanie okien żaluzjowych w systemach oddymiania
    Sposób i kąt otwierania lameli pozwala im uzyskać wysokie parametry przepływu aerodynamicznego, które są szczególnie ważne w systemach przeciwpożarowych do odprowadzania gorących gazów i dymu. Z uwagi na budowę, mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako okna oddymiające w systemach oddymiających szybów windowych, gdzie często nie ma warunków technicznych do zamontowania tradycyjnych klap dymowych.Firma D+H opracowała specjalny system oddymiania LSC (Lift Smoke Control), przystosowany do szybów windowych, który nie tylko stale monitoruje szyb windowy pod względem koncentracji szkodliwych gazów i dymu, ale również, w przypadku pożaru, otwiera umiejscowione w górnej części szybu okna żaluzjowe służące od oddymiania, a także steruje kabiną dźwigu tak, żeby zatrzymała się na wyznaczonym przystanku ewakuacyjnym.Dane techniczne napędów LA:
- funkcje: zamykanie-otwieranie oraz funkcja blokady okien
- zasilanie: 24 V (napęd LA) lub 230 V (napęd LA-K)
- siła: 300 N, 800 N, 1000 N
- wysuw: 90 mm lub 165 mm
- niewielki pobór prądu od 0,5 A
- elektroniczny wyłącznik krańcowy i bezpieczeństwa
- wysoki stopień ochrony, IP 65
- zakres pracy: od -5oC do +74oC
- waga: 1,3 kg – 1,5 kg
- odporność ogniowa (30 min/300°C)
 - przebadane na 10 000 cykli pracy przy obciążeniu znamionowym
- tubus: aluminium, anodyzowane srebrem
- obudowa: PC, jasnoszaryOpcje napędów LA:
- skrócenie napędu łącznie z tubą
- lakierowanie obudowy na dowolny kolor wg palety RAL
- opcja BRV – opcja potrzebna do równoczesnego podłączenia w oknach żaluzjowych napędu rygla okiennego FRA lub liniowego napędu blokady VLD
- opcja SA – siłownik wyposażony w mikrowyłącznik do sygnalizacji „otwarte”
- opcja SZ – siłownik wyposażony w mikrowyłącznik do sygnalizacji „zamknięte”
- opcja SA-SZ – siłownik wyposażony w mikrowyłącznik do sygnalizacji „otwarte” oraz „zamknięte”
- opcja SGI – nadajnik położenia
- opcja W – uszczelnienie obudowy napędu umożliwiające montaż na zewnątrz
- opcja WS – specjalne uszczelnienie obudowy napędu umożliwiające montaż na zewnątrz w trudnych warunkach atmosferycznych    Opcje siłowników sygnalizacji położenia i stanu spełniają dużą rolę w obiektach, gdzie szczególnie ważna jest ochrona mienia.    D+H Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem niemieckiej firmy D+H Mechatronic na terenie Polski. 

 

patrz też

- Specjalność: oddymianie , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010  

- Okna żaluzjowe - idealna wentylacja i oddymianie , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2008

- Automatyka do okien żaluzjowych, D+H, Świat Szkła 4/2008  

- Okna lamelowe , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2006

- Elektryczne napędy - nowe możliwości , Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 1/2006  

 

więcej informacji: Świat Szkła 4/2008 
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.