Rolety z folii refleksyjnych

Ciepłe, słoneczne dni cieszą zdecydowaną większość z nas. Słońce i światło są zawsze mile widziane nie tylko w domu i ogrodzie, ale także w miejscu pracy. Promienie słoneczne oraz ostre, oślepiające światło mogą być jednak szkodliwe, szczególnie w miejscu pracy wyposażonym w komputer.

 Organizacja miejsc pracy z komputerem
     Słońce stanowi dla ludzi istotny czynnik dobrego samopoczucia. Słońce i światło są ważne dla motywacji oraz podnoszą efektywność w miejscu pracy. Dobre samopoczucie i tym samym klimat pracy poprawiają się dzięki nim. Szczególnie w biurze ma to zasadnicze znaczenie, gdyż biuro stanowi codzienną przestrzeń życiową dla milionów ludzi i jest ważnym środowiskiem, w którym spędzają oni większość dnia. Im więcej światła jest w biurze, tym zdrowsze jest środowisko, tym lepiej czują się tam ludzie.

     Na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat miejsce pracy z komputerem stało się miejscem powszechnie używanym przez cały dzień lub przez znaczną jego część przez większość pracowników, tak w sferze administracji, jak i produkcji. Masowe pojawienie się komputerów w istotny sposób zmieniło całe środowisko pracy przynosząc nieznane wcześniej problemy.

      Odbiciem problemów są wymogi dotyczące koniecznej ochrony przed promieniowaniem słonecznym oraz ochrony przed oślepianiem, bardzo często stojące w sprzeczności z obecnym trendem budowania nowoczesnych budynków o coraz większych, przeszklonych powierzchniach.

      Zdecydowana większość osób pracujących przy monitorze uważa, że ochrona przed odblaskami jest konieczna dopiero wtedy, gdy światło padające na miejsce pracy w szczególności na monitor jest tak intensywne, że powoduje bezpośrednie lub pośrednie oślepienie. Jednak jest to opinia nieprawdziwa – w takich sytuacjach ochrona jest najbardziej potrzebna. Jak bardzo potrzebna pokazuje poniższe zdjęcie fragmentu południowej elewacji biurowca FAT we Wrocławiu.

     Zbyt zaciemnione pomieszczenie biurowe jest monotonne i szybko męczy. Zarówno w odniesieniu do warunków patrzenia, jak również ze względów psychicznych i fizycznych zalecany jest wyważony stosunek jaskrawości światła w polu widzenia. Osoby, które sądzą, że można po prostu dodatkowo włączyć światło sztuczne, są w błędzie. Zupełnie różne widma światła dziennego i światła sztucznego (nawet w tak zwanych lampach światła dziennego) nie zmieniają faktu, że brakuje odpowiednich fal dla dobrego samopoczucia i wydajności. Tylko światło słoneczne ze swym pełnym widmem daje konieczne, dobre dla zdrowia biologiczne skutki, których światło sztuczne nie jest w stanie zapewnić. Doskonałą ilustracją problemu jest nasze gorsze samopoczucie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jasnych, słonecznych dni jest bardzo niewiele.

      Powszechnym sposobem ochrony są różnorodne żaluzje: poziome, pionowe, wewnętrzne, zewnętrzne itp., które w sposób płynny pozwalają dozować ilość wpadającego światła. Problemem tego rodzaju osłon jest takie ich ustawienie, by nie powstawały pola jasnych i ciemnych pasów, refleksy i ich odbicia, które natychmiast widoczne są na monitorze, a jednocześnie, by zalecany przez specjalistów swobodny widok na zewnątrz, był w każdym przypadku zagwarantowany.

     Często stosowane zasłony tekstylne różnych rodzajów i konstrukcji, które wielokrotnie mają także pozytywny walor dekoracyjny, stwarzają poważny problem: dając możliwość widoku na zewnątrz zapewniają zbyt wysoką transmisję światła, przez co ich jaskrawość uniemożliwia pracę w pomieszczeniu. Zastosowanie tkaniny transparentnej ciemnej lub zaciemniającej, które utrzymują transmisję światła w wymaganym zakresie, wyklucza swobodny widok na zewnątrz tak ceniony przez pracowników oraz zalecany w przepisach. Problem ten znany jest decydentom, pracownikom oraz firmie, która dostarczała osłony do prestiżowego, wielokrotnie nagradzanego budynku Europejskiego Funduszu Leasingowego, w którym architekt dopuścił, a wykonawca dostarczył m.in. na południową fasadę budynku rolety tekstylne z jasnej, transparentnej tkaniny.

Po kłopotach wynikających ze zbyt małej ochrony przed słońcem (problemy z pracą przy monitorach oraz problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach) zamontowano dodatkowe osłony z tkanin zaciemniających, co w ograniczonym zakresie rozwiązało problem. Podobne problemy występują w większości nowych realizacji, w których nie przyłożono dostatecznej wagi do ochrony przed słońcem i światłem np.: w biurach Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu, w części elewacji południowej, gdzie nie zamontowano żaluzji zewnętrznych. Pozytywnym przykładem są biurowce firmy Wabco, gdzie firma TASTA wykonała i zamontowała rolety z folii refleksyjnych. (...)

więcej informacji: Świat Szkła 10/2007

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.