Szkło w nowoczesnych wnętrzach


 Szkło podnosi elegancję wszędzie, gdzie jest używane. Bardziej niż jakikolwiek inny materiał szkło może być poddawane różnorodnym przekształcaniom i z powodu tej własności zostało niedawno ponownie „odkryte”.

   Szkło ma różnorodne zastosowanie we wnętrzach – zapewnia izolację przed wpływami atmosferycznymi i ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu, służy dla ochrony osób, rzeczy i jako izolacja akustyczna. Projektanci wnętrz używają jego własności by tworzyć nowe przestrzenie, by rozświetlić je i ozdobić jednocześnie. Zgodnie z jego neutralnym charakterem, może być w elegancki sposób połączone z innymi materiałami używanymi dla dekoracji wnętrz: drewnem, metalami, okładzinami i różnorodnymi tekstyliami.

Szkło matowe
   Ta grupa składa się z produktów o zmniejszonej przezierności: piaskowanych, wytrawianych kwasami, lakierowanych albo emaliowanych oraz szkła wielowarstwowego z folią w mlecznym kolorze.
   Główną cechą tych produktów jest zapewnienie możliwości zidentyfikowania przedmiotu ulokowanego za szybą, bez dokładnego rozpoznawania jego sylwetki, a takze zdolność do równomiernego rozpraszania światła. Takie szkło może być zrobione z różnych rodzajów szkła float, zarówno bezbarwnego jak i zabarwionego.
   W przypadku szkła wytrawianego kwasem, stopień przezroczystości osiągany jest przez głębokość wytrawienia powierzchni szkła. Te produkty mogą też być dostarczone z całą albo częściowo (z dekoracyjnymi wzorami) wytrawianą powierzchnią.
   Szkła matowione poprzez lakierowanie albo emaliowanie powstają przez nakładanie na nie mlecznych lub opalizujących powłok. Matowe szkło lakierowane może być dostarczane w typowych rozmiarach arkuszy lub przycięte „na wymiar”.

Szkła laminowane, wielowarstwowe
   Oprócz tego, że szkło laminowane zapewnia bezpieczeństwo, jest też używane w architekturze wnętrz z powodu możliwości stosowania różnorodnych foliowych międzywarstw, bardziej lub mniej przeźroczystych. Wybór barw jest bardzo duży, a ponadto dodatkowo wzbogacony przez specjalne dekoracyjne elementy (cienie z graficznymi motywami, cienie metaliczne i inne).
   Szkło wielowarstwowe, przeznaczone do zdobienia wnętrz obejmuje też produkty posiadających inne międzywarstwy oprócz typowych PVB lub EVA. Są one otrzymywane w różnych procesach produkcyjnych i umożliwiają „integrację“ zróżnicowanych elementów dekoracyjnych (na przykład tkanin, siatek metalowych, włókien, fotografii itp) z wnętrzem tafli szyby laminowanej.

   

   Inną funkcją, która nie może być pominięta w projektowaniu wnętrz, jest tłumienie hałasu (wykorzystywana na przykład w konstrukcji ścian działowych). Szkło wielowarstwowe oferuje doskonałe właściwości akustyczne, które mogą być jeszcze bardziej poprawione przez zastosowanie specjalnego rodzaju folii PVB.

Szkło ornamentowe
   Szkło ornamentowe o różnym stopniu przezroczystości może stanowić zasadniczy komponent architektury wnętrza.
   Z powodu dużej skali nanoszonych wzorów, szkło takie ma zastosowanie w różnorodnych konstrukcjach szklanych, stałych i ruchomych ściankach działowych, drzwiach wewnętrznych, kabinach prysznicowych, meblach (np. stoły, biurka, ławy oraz drzwiczki szklane szafek i regałów) oraz innych wyrobach szklanych dostosowanych do potrzeb klienta. Dekoracyjny motyw odciśnięty na powierzchni szkła jest zrobiony przez przejście tafli szkła między walcami, których powierzchnia została odpowiednio ukształtowana.
   Większość rodzajów szkła ornamentowego może być hartowana i laminowana. Szkło ornamentowe może być również zbrojone przez zatopienie w masie szkła siatki metalowej.

Lustra
   Cechami luster, które są najbardziej preferowane przez architektów wnętrz jest zdolność do rozszerzania przestrzeni we wnętrzu oraz możliwość „zabawy” ze światłem i odbiciami.   Lustra mogą być zrobione z praktycznie jakiegokolwiek bezbarwnego, kolorowego i wytrawianego szkła float. Na rynku są też lustra „antyczne”, które są odpowiednie głównie dla zastosowań we wnętrzach stylizowanych na dawne. W wyniku opracowania przez firmę Glaverbel luster „Mirox New Generation Ecological”, wielu producentów może produkować lustra ekologiczne (bez miedzi).
   Lustra mogą być dostarczone z podklejoną folią jako lustra bezpieczne, stosownie do normy europejskiej (EN 12600).

Szkło lakierowane
   Ten rodzaj szkła jest szczególnie rozwijany dla dekoracyjnych celów we wnętrzach. Lakierowane szkło jest wyprodukowane za pomocą nakładania powłok z lakierów wysokiej jakości na powierzchnię szkła float.
   Lakierowane szkło jest przeznaczone dla stałych i ruchomych ścianek działowych, wewnętrznych okładzin ściennych i sufitowych, nowoczesnych mebli, bablot sklepowych i innych dekoracyjnych aplikacji szkła we wnętrzu.

Kiedy pozwolisz kolorom rozjaśnić wnętrza….
   Wbudowane i oddzielnie stojące kredensy, biblioteczki, przestrzenie w ściennych niszach, pod schodami i w strychach, do wykonania których użyto szkła, mogą odznaczać się różnymi formami i niespotykanymi kombinacjami kolorów. Są one interesujące z powodu ich praktycznych zalet, łatwego kształtowania i ciekawego uzupełnienia wyglądu wnętrza. Obecne projekty opierają się głównie na klasycznych formach, materiałach i technicznych rozwiązaniach. Nowoczesne szkło lakierowane i trawione może być nazwane nowością ze względu na dostępne w większej skali kolory i odcienie, co pozwala na zharmonizowanie ze sobą mebli, ścian działowych, drzwi i innych elementów wyposażenia wnętrza.


   Szkło lakierowane nieprzeźroczystym lakierem może dostarczyć silnych wrażeń estetycznych. Matowe szkło ma miękkie, „atłasowe” wykończenie, zmiękczające kontury przedmiotów ulokowanych za nim i rozprasza przechodzące światło. Oba rodzaje szkła są szczególnie predystynowane do stosowania we wnętrzach – są też odporne na zaplamienie i działanie wilgoci. W przypadku zabrudzeń łatwo je umyć, łagodnymi środkami, przyjaznymi dla środowiska. Niezależnie od czasu użytkowania nie zmieniają swojego wyglądu. Lakierowaniu może być także poddawane szkło bezpieczne – hartowane lub laminowane.

   Dekoracyjne powierzchnie szkła stały się aktualnie modne.
Grające ze sobą cienie ze światłem sprawiają że pomieszczenie ma niespotykany wygląd zmieniający się w różnych porach dnia.


   Szeroka paleta kolorów, w tym pastelowych, w różnych odcieniach, również z połyskiem metalicznym – to nowoczesne barwy, zapewniające niespotykaną estetykę. Sprawiają, że są ciekawym rozwiązaniem, zdobywającym popularność w przemyśle meblowym. Zarówno lakierowane jak i wytrawiane szkło doskonale komponują się z innymi materiałami, jak drewno, stal nierdzewna albo kamień. Są idealne dla stosowania we wnętrzach – do konstruowania ścianek stałych i drzwi rozsuwanych, mebli szklanych, okładzin ściennych. Możemy zobaczyć wiele rozwiązań w łazienkach, kuchniach, jak również w pokojach mieszkalnych.

GLAVERBEL
www.myglaverbel.pl

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.