Lifting czy wymiana?

Ładne i zadbane okna są wizytówką każdego domu. Aby „Świeciły przykładem” muszą mieć nie tylko estetyczny wygląd ale również utrzymywać w naszym domu odpowiednią temperaturę. Niestety nie każde okno spełnia te zadania.

Sentyment do drewna
 W wielu domach mamy wciąż do czynienia z topornymi, drewnianymi oknami, które nie tylko straszą odchodzącą farbą ale również, z racji swojej nieszczelności, są przyczyną nieustających przeciągów i narażają mieszkańców na wysokie koszty ogrzewania. Jest to wynikiem bardzo często mylnych kalkulacji, z których wynika, że lepiej „odświeżyć” i uszczelnić stare okna niż zainwestować w nowe. Tymczasem stare okna bardzo często z biegiem lat wypaczają się tak, że trudno zrekompensować to zwykłym uszczelnieniem, a ich nieprofesjonalne odmalowywanie często po latach tworzy „efekt maski”, którego nie jest w stanie zakamuflować nawet najlepszy kolor profilu.

Posiadanie starych okien ma swoje minusy również podczas dbania o ich czystość. Zamierzchłe rozwiązania konstrukcyjne powodują, iż zwykłe mycie szyb budzi u użytkowników negatywne emocje. Nic dziwnego, łączy się nieodzownie z męczącym rozkręcaniem drewnianych ram, które pod wpływem czasu i czynników atmosferycznych już dawno się wypaczyły. Minusem jest również czas, który musimy poświęcić na „zabiegi pielęgnacyjne”, gdyż powierzchnia, którą mamy do umycia jest czterokrotnie większa niż by się mogło wydawać. Każde skrzydło okna ma dwie szyby, które trzeba umyć z dwóch stron! Często też niewinne mycie nieoczekiwanie przekształca się w poważniejsze prace remontowe, gdy farba ze starych framug zaczyna się łuszczyć i odpadać lub okno po prostu nie daje się skręcić z powrotem.
 
PVC – Nowocześnie i wygodnie
Rozwiązaniem alternatywnym dla częstych zabiegów konserwujących i męczącej gimnastyki z całym zestawem czyszczącym do mycia szyb są okna z PVC. Ich zdecydowaną  przewagą nad klasycznymi oknami drewnianymi jest szczelność a także prostota w  utrzymaniu i konserwacji. Różnica w eksploatacji jest widoczna niemalże zaraz po wymianie. Po pierwsze nasz dom zyskuje na wyglądzie a my zyskujemy dodatkowe oszczędności podczas płacenia rachunków za ogrzewanie. Okna z PVC cechuje również duża odporność na złe warunki atmosferyczne, takie jak bardzo wysokie czy też bardzo niskie temperatury. Dzięki temu producenci mogą zapewnić nam długoletnie gwarancje, jak np. 7 lat w przypadku firmy OKNOPLAST-Kraków.

Dodatkowym plusem okien PVC jest łatwość w ich pielęgnacji. Konserwacja okien z PVC sprowadza się najczęściej do zwykłego mycia, jednak, co należy podkreślić, nie wymaga używania żadnych nietypowych środków chemicznych. W zupełności wystarczy woda z płynem do mycia naczyń lub jeden z wielu dostępnych na rynku środków do czyszczenia okien. 

Pierwsze skojarzenia, jakie mogą się nasuwać po usłyszeniu „wymiana okien” to wysoka cena oraz męczący, przedłużający się remont. Nic bardziej mylnego... Każdy remont wiąże się z kosztami, ale robiąc rzetelne podsumowanie często okazuje się, że wymiana okien na nowe w rezultacie bywa tylko niewiele droższa od remontu starych. Wymiana okien dokonana przez profesjonalnych monterów zapewni solidne zamocowanie okna oraz prawidłowego uszczelnienia

Anna Czarkowska
PEGASUS

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.