Stal, drewno, aluminium
Balustrady i barierki, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zależnie od rodzaju wypełnienia, mogą występować w formie lekkich, ażurowych konstrukcji, bądź zabudowanych, zamkniętych barierek. Ich wypełnienie może być wykonane ze słupków lub np. ze zdobionego szkła, które nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale spełnia również funkcje ochronne.

Balustrady i barierki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, drewna lub aluminium. Często wykorzystywane w tego typu konstrukcjach jest też połączenie różnorodnych materiałów, np. stali i drewna. Na balkonach zazwyczaj stosowane są barierki stalowe lub aluminiowe, ze względu na wyższą w porównaniu z drewnem odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowe możliwości dowolnego kształtowania konstrukcji balustrad i barierek aluminiowych daje ich gięcie. Na zastosowanie takiego rozwiązania pozwalają cechy aluminium: lekkość i łatwość obróbki, połączona z dużą wytrzymałością.

Wykorzystanie aluminium do produkcji profili balustrad i barierek stwarza duże możliwości konstrukcyjne. Aluminium można pomalować na dowolny kolor z palety barw RAL i anodować. Zalety tego materiału widać w systemie BA 50 firmy YAWAL, w którego skład wchodzą profile aluminiowe i akcesoria niezbędne do produkcji balustrad i barierek.

W odróżnieniu od konstrukcji ze stali nierdzewnej, w których poszczególne elementy są spawane i następnie polerowane w celu ukrycia spawów, połączenia w barierkach aluminiowych wykonane są za pomocą złączek. To rozwiązanie pozwala na znaczne skrócenie czasu montażu i wyeliminowanie konieczności używania spawarki.

Montaż na miejscu
Barierki i balustrady wykonane z aluminium cechują się atrakcyjnym, estetycznym i nowoczesnym designem. System BA 50 pozwala na stworzenie konstrukcji o zróżnicowanych kształtach i rodzajach wypełnień wykonanych ze szkła, blachy perforowanej lub tralek. W odróżnieniu od innych, dostępnych na rynku rozwiązań do zabezpieczenia schodów czy balkonów, elementy BA 50 łączone są przy wykorzystaniu nitów lub wkrętów.

Dzięki indywidualnym elementom i szerokiej gamie akcesoriów umożliwiających realizację różnego typu połączeń, zwrotów, załamań i łączeń pod kątem, wygląd barierki czy balustrady w dużej mierze zależy od inwencji wykonawcy. W procesie anodowania profili możliwe jest uzyskanie konstrukcji, która posiadać będzie np. barwę i strukturę stali nierdzewnej. Dopełnieniem oferty BA 50 jest giętarka, umożliwiająca nadanie profilom praktycznie dowolnych kształtów.

Montaż takich balustrad i barierek można wykonać na miejscu. Co istotne, do instalacji nie potrzebne są specjalistyczne narzędzia – wystarczy zwykła piła, wiertarka i nitownica. Szeroka gama akcesoriów (uchwyty, zaślepki, łączniki, kulki ozdobne itd.) pozwala na wykonanie dopasowanej do potrzeb inwestora konstrukcji.

W przypadku balustrad i barierek szczególnie istotne jest bezpieczeństwo podczas wchodzenia oraz schodzenia ze schodów, a także w czasie przebywania na balkonie. System BA 50 jest w pełni bezpieczny i posiada rekomendację techniczną Instytutu Techniki Budowlanej.


Izabela Jurek

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 6/2012

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.