Szklane balustrady są bardzo często wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Z ich pomocą zabezpiecza się nie tylko balkony lub portfenetry, ale także spoczniki oraz schody wewnętrzne.


W zależności od miejsca zastosowania, inny będzie zalecany sposób ich montażu, a tym samym okucia umożliwiające wykonanie stabilnej konstrukcji. Warto także nadmienić, że szklana balustrada powinna spełniać określone wymogi prawne, określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

 

20180101CDA Polska - szklana balustrada zamocowana z pomoca okuc punktowych z serii Piemonte

Balustrada szklana przymocowana do biegu schodów z pomocą okuć punktowych Piemonte – fot. CDA Polska


Balustrady, w tym także szklane, opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zapisami § 298, balustrada przy schodach, pochylniach, balkonach, ale także portfenetrach i loggiach nie może mieć elementów o ostrych zakończeniach, a sama konstrukcja powinna przenosić obciążenia poziome, opisane w Polskiej Normie PN-EN 1990:2004.

 

Ponadto jej wysokość, a także wypełnienie, muszą gwarantować ochronę przed wypadnięciem. Ten sam paragraf informuje także, że w przypadku szklanych elementów balustrady, zastosowany materiał musi charakteryzować się nie tylko podwyższoną wytrzymałością na uderzenie, ale również powinien tłuc się na drobne, nieostre kawałki. Wymagania te spełnia zarówno szkło hartowane, jak i laminowane, przy czym wskazane jest stosowanie szkła klejonego.

 


W przypadku balustrad wewnętrznych optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szkła warstwowego, składającego się z dwóch tafli o grubości 6 mm. Dodatkowo przepisy określają również właściwą wysokość oraz wielkość prześwitu balustrady, które uzależnione są od charakteru budynku. W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach wielopoziomowych balustrada powinna mieć 90 cm wysokości (mierzonych do wierzchu poręczy), natomiast nie ma wskazanej wielkości otworu pomiędzy elementami wypełnienia. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych, wskazana wysokość to 110 cm, i niezależnie od przepisów, jest to wymiar balustrady stosowany najczęściej, również w budownictwie jednorodzinnym.

 

20180101CDA Polska - Szklana balustrada zamocowana z pomoca okuc punktowych

 Balustrada zamocowana z pomocą okuć punktowych – fot. CDA Polska

 

Rodzaj mocowania, a sposób montażu
W przypadku balustrad instalowanych we wnętrzach, na przykład do biegu schodów lub na spocznikach, zaleca się zazwyczaj dwa rodzaje okuć – specjalne listwy dolne (jest to wówczas tzw. balustrada samonośna, montowana liniowo) oraz mocowania punktowe, czyli relatywnie niewielkie rotule, wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej. – Balustrady samonośne, takie jak system Trapani, montuje się przeważnie do płaskiego, poziomego podłoża.

 

Dlatego spotykamy je w przypadku wnętrz na spocznikach albo jako zabezpieczanie piętra lub antresoli – zaznacza Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska. – Z kolei mocowania punktowe umożliwiają wygodny i bezpieczny montaż do biegu schodów – dodaje.


Montaż liniowy stosowany jest na płaskim podłożu z uwagi na fakt, że za utrzymanie ciężaru szkła odpowiedzialna jest specjalna uszczelka umieszczona w dolnej listwie, która dopasowana jest do grubości tafli. Jeśli ten rodzaj mocowania zostałby wykorzystany przy skosie, istnieje ryzyko, że szyba z czasem mogłaby się na skutek swojego ciężaru obsunąć. Dlatego nie zaleca się montowania balustrad samonośnych do biegu schodów. - Jeśli jednak założenia projektowe wymagają takiego rozwiązania, konieczne będzie wkręcenie w profil nylonowych, kilku milimetrowych blokad, które zapobiegną obsuwaniu się tafli – komentuje Jabłoński.


Z kolei decydując się na zastosowanie okuć punktowych, takich jak seria Piemonte od CDA Polska, warto wybrać rotule regulowane, które umożliwiają regulację zarówno w podstawie, jak i bezpośrednio po zamocowaniu na szkle. Pozwala to na swobodne wypionowanie balustrady oraz zlicowanie sąsiadujących ze sobą szklanych paneli. W tym celu rotule rozmieszcza się w tzw. „zygzak” lub też montuje jedna pod drugą. Alternatywnym sposobem montażu jest zamocowanie szkła w klamrach, przytwierdzanych bezpośrednio do słupka. Ważne jest jednak wówczas to, by szkło zostało odpowiednio przycięte do wysokości schodów.

 

20180101CDA Polska - Balustrada samonosna montaz liniowy

 Balustrada samonośna, montaż liniowy np. z pomocą systemu Trapani – fot. CDA Polska

 

 

Walory estetyczne
Jedną z zasadniczych zalet szkła jest jego transparentność. Dzięki temu, instalacje wykonane przy użyciu tego materiału, stanowią subtelny element wnętrza, który nie ingeruje
w aranżację i pasuje do każdego stylu. – Bardzo ważne jest również to, że szkło nie zakłóca przepływu światła i jest optycznie lekkie, dzięki czemu wykorzystać można je także w mieszkaniach o niewielkim metrażu – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.

 

Jeżeli jednak wykorzystamy szkło barwione w masie, z nadrukiem lub o nieregularnej fakturze, balustrada może stać się ozdobą wnętrza. Estetyka ma także znaczenie podczas wyboru okuć oraz ich wykończenia. Odpowiednio dobrane będą subtelnym dodatkiem, który pozwoli na pełną ekspozycję szkła.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.