Piłkarska gorączka związana z EURO 2012 wprawdzie jest już za nami, ale na zbudowanych i zmodernizowanych arenach sportowych czeka nas jeszcze wiele emocji. Nowoczesne stadiony gwarantują kibicom nie tylko bezpieczeństwo, ale i ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład przed nadmiernym nasłonecznieniem.

W okresie letnich upałów piłkarska gorączka może być wynikiem nie tylko sportowych emocji, ale i panujących wówczas wysokich temperatur. Większość najważniejszych rozgrywek piłki nożnej w Polsce rusza w połowie sierpnia, gdy upały wciąż jeszcze dają o sobie znać. Dlatego też, coraz więcej stadionów wyposażonych jest  w rozwiązania pozwalające na komfortowe oglądanie meczów nawet przy silnym nasłonecznieniu. 

 

 Image

Yawal Sun protection - realizacja Stadion Miejski Gdynia;  fot. Yawal

 

Bezpieczeństwo i komfort
Liczba widzów zasiadających na trybunach bezpośrednio przekłada się na zyski generowane przez dany stadion. Coraz bardziej istotną częścią budżetów klubów piłkarskich są tzw. przychody z dnia meczowego, w które wliczają się nie tylko zyski z biletów, ale i ze sprzedaży pamiątek klubowych i przekąsek. Aby przyciągnąć jak największą liczbę widzów, trzeba im jednak zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiedni komfort oglądania wydarzeń rozgrywających się na płycie boiska.

 

Wymaga to zastosowania na stadionie konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych – zadaszenia, wygodnych krzesełek, a także ochrony przeciwsłonecznej.  Gorączkę na trybunach mogą bowiem wywołać nie tylko spektakularne akcje zawodników, ale również nadmiernie świecące słońce, które potrafi zepsuć całe widowisko. W celu ograniczenia nieprzyjemnie rażącego światła słonecznego na stadionach wykorzystuje się tzw. łamacze światła i żaluzje.

 

 Image

Yawal Sun protection - realizacja Stadion Miejski Gdynia;  fot. Yawal

 

Łamacze światła i żaluzje to rozwiązania powszechnie stosowane w budynkach biurowych. Popularność tego typu konstrukcji rośnie, gdyż umożliwiają one nie tylko ograniczenie nagrzewania się wnętrz, ale pozwalają również na zmniejszenie rachunków za energię. Wykorzystanie rozwiązań  w postaci systemów przeciwsłonecznych sprawia bowiem, że nie ma potrzeby włączania klimatyzacji budynku.

 

Zastosowanie łamaczy światła i żaluzji na stadionach powoduje, że światło słoneczne zostaje skutecznie odbite i rozproszone, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się obszaru trybun i „oślepieniu” osób na nich przebywających. Łamacze są zazwyczaj wykonane z aluminium, które pozwala na zmniejszenie ciężaru całej konstrukcji. Zamontowane na słupkach i wspornikach profile łamaczy mogą być zainstalowane pod różnymi kątami w stosunku do kąta padania światła.

 

 Image

Yawal Sun protection - realizacja ;  fot. Yawal

 

Trybuny pod osłoną
Łamacze światła, dla poprawy widoczności z trybun, są zazwyczaj instalowane na krawędziach zadaszenia trybun, szczególnie narażonych na silne promienie słońca. Systemy przeciwsłoneczne mogą być też montowane za ostatnimi rzędami krzesełek w miejscu, gdzie kończy się dach.

 

Takie rozwiązanie zastosowano np. na jednej z trybun Stadionu Miejskiego w Gdyni, na którym swoje mecze rozgrywa  na co dzień Arka Gdynia – zespół występujący obecnie na zapleczu Ekstraklasy.

 

W konstrukcji Stadionu Miejskiego w Gdyni  wykorzystano system Yawal Sun Protection – System ten zawiera szereg rozwiązań umożliwiających kompleksową ochronę różnorodnych obiektów budowlanych przed nadmiernym nasłonecznieniem – tłumaczy Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu Yawal S.A., jednego z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce

 

– Yawal Sun Protection składa się   z wykonanych z aluminium żaluzji i łamaczy światła, które dostępne są w wersji stałej i ruchomej – dodaje Agnieszka Jeznach. Łamacze w wersji ruchomej dają możliwość dowolnego sterowania położeniem profili, które są poruszane przez odpowiednio zamontowane silniki liniowe, mogące współpracować z różnego typu urządzeniami sterującymi. Dzięki takiej ochronie przeciwsłonecznej możliwe jest zacienienie trybun dokładnie wtedy, gdy jest to potrzebne.

 

 Image

Yawal Sun protection ;  fot. Yawal

 

Szczególny komfort oglądania meczów powinien być zapewniony w strefach i salonach VIP, które są najbardziej prestiżowymi miejscami na stadionie. Są one zazwyczaj wykonane z materiałów o bardzo wysokiej jakości  i gwarantują swoim użytkownikom ekskluzywną atmosferę. W przypadku nowych obiektów, standardem w takich strefach są miękkie, skórzane fotele, obsługa kelnerska i bogata oferta cateringowa. Zastosowanie tu dodatkowych rozwiązań w postaci systemów ochrony przeciwsłonecznej z pewnością zwiększy jakość oglądania widowiska i zapewni VIP-om doskonałą widoczność.

 

Wysoki poziom techniczny systemów chroniących przed słońcem, powinien się również wiązać z ich wysoką estetyką. Tak jest właśnie w przypadku systemu Yawal Sun Protection. Łamacze światła oraz żaluzje Yawal są malowane proszkowo i charakteryzują się funkcjonalnością oraz atrakcyjnym designem, który wzbogaca bryłę obiektu. Istnieje również możliwość anodowania profili, z których zbudowane są systemy przeciwsłoneczne Yawal. Zastosowanie takiego rozwiązania zwiększa odporność całej konstrukcji na korozję.

 

Współczesne stadiony to miejsca, na których odbywają się nie tylko mecze piłkarskie, ale również wydarzenia pozasportowe - koncerty oraz inne imprezy. Każdy, kto zasiada na trybunach takiej areny powinien mieć zagwarantowany świetny widok, bez względu na panujące warunki pogodowe. Zastosowanie systemów ochrony przeciwsłonecznej zdecydowanie poprawia widoczność i komfort oglądania wydarzeń, co może się przełożyć na poprawę frekwencji i tym samym, na optymalne wykorzystanie całego obiektu.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 

więcej informacj: Świat Szkła 7-8/2012

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.