Grupa YAWAL SA to jeden z liderów na rynku profili aluminiowych w Polsce. Od wielu lat oferuje rozwiązania, które były i są atrakcyjne zarówno dla architektów i inwestorów jak i dla montowni.

 

Tylko w ostatnich miesiącach na rynek weszły dwa nowe ciekawe systemy.

 

Jeden z nich to system okien aluminiowych TM 77HI, który łączy estetyczny wygląd z rygorystycznymi wymogami izolacyjności cieplnej, akustycznej, ochrony przed wiatrem i wodą oraz bezpieczeństwa.

 

YAWAL

TM 77HI

 

Zastosowane w trzyszybowym systemie unikalne rozwiązania izolacyjności termicznej pozwalają na uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła na poziomie Uf=1,1-1,5 W/m2K.

 

Drugi, to system profili aluminiowych FASADA 50N (FA 50N), charakteryzujący się wysoką trwałością i odpornością mechaniczną, łatwością konserwacji i utrzymania w czystości oraz wysokimi właściwościami izolacyjności termicznej i akustycznej.

 

W oparciu o nowy system fasadowy powstaje, będący obecnie w fazie finalizacji projektu, system z oknami równolegle wysuwanymi w fasadzie FA 50N. Nad systemem pracuje dział konstrukcyjny YAWAL, który zatrudnia projektantów z wieloletnim doświadczeniem.

 

Zaprojektowano bardzo interesujące rozwiązanie okna strukturalnego równolegle wysuwanego na zewnątrz budynku w fasadzie słupowo-ryglowej.

 

YAWAL

FA 50N

 

Nowy system jest innowacyjny z wielu względów. Wysunięcie skrzydła okiennego równolegle poza fasadę pozwala osiągnąć bardzo interesujący efekt wizualny. Otwarte okno nie zaburza jednolitego charakteru elewacji aluminiowo-szklanej, jedynie w sposób delikatny podkreśla charakter fasady jako ściany ze szkła.

 

Konstrukcja tego typu oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i architektonicznych posiada również bardzo ważną cechę użytkową. Wysunięte na zewnątrz skrzydło pozwala na swobodny i niczym nie ograniczony przepływ powietrza chłodnego i świeżego do środka oraz gorącego na zewnątrz.

 

Pozwala to znacząco obniżyć koszty klimatyzacji, co jest sprawą niezwykle istotną w dobie rosnących cen energii elektrycznej.

 

Wysuw skrzydła okiennego poza płaszczyznę fasady realizowany jest za pomocą specjalnych nożyc ze stali nierdzewnej. W zależności od wymagań otwieranie i ryglowanie takiego okna może odbywać się za pomocą zwykłej klamki okiennej lub siłowników łańcuchowych. Zastosowanie siłowników wynika przede wszystkim z komfortu użytkowania. Od pewnego ciężaru skrzydła otwieranie ręczne wymaga użycia bardzo dużej siły.

 

Zainstalowanie siłownika rozwiązuje ten problem i ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę. Siłowniki zasilane energią elektryczną dają możliwość sterowania takimi konstrukcjami. Bez trudu można sobie wyobrazić budynek, w którym zainstalowano kilkadziesiąt okien tego typu, a odpowiednio skonfigurowany system sterowania pozwoli jednocześnie otworzyć wszystkie te okna i po przewietrzeniu budynku automatycznie zamknąć.

 

Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w ideę tzw. „inteligentnego domu” czyli domu, w którym wszystkie elementy odpowiedzialne za komfort i warunki życia jego mieszkańców (klimatyzacja, wentylacja, wilgotność, ochrona przeciwsłoneczna i wiele innych) pracują w trybie automatycznym i poza sporadycznym programowaniem lub zmianą ustawień nie wymagają ingerencji mieszkańców.

 

Projekt jest także innowacyjny z innego powodu. Przede wszystkim chodzi o sposób montowania szkła. W oknie jest ono mocowane mechanicznie tzn. „trzymanie” szkła wewnętrznego odbywa się dzięki odpowiednio zaprojektowanemu profilowi mocowanemu do skrzydła za pomocą wkrętów.

 

W razie potrzeby istnieje również możliwość mechanicznego podtrzymywania szyby zewnętrznej. Ten sposób mocowania wypełnienia jest korzystniejszy z punktu widzenia firmy produkującej daną konstrukcję.

 

Producent prefabrykuje okno od początku do końca w swoim warsztacie, tam też montuje uprzednio zamówioną przez siebie odpowiednio dobraną szybę zespoloną.

 

YAWAL

FA 50N SW 

 

Produkt charakteryzuje uniwersalność. Oprócz nożyc dających równoległy wysuw okna z fasady, w te same profile można zamontować inne nożyce, pozwalające uchylać skrzydło dołem (oś pozioma) lub też otwierać skrzydło na zewnątrz (oś pionowa).

 

Dzięki temu te same profile służą do konstruowania różnego typu okien w fasadzie. Daje to na pewno obniżenie kosztów magazynu profili aluminiowych w firmie wykonującej takie konstrukcje.

 

Eksperci z YAWAL przewidują, że produkt ten trafi do sprzedaży w II kwartale br. Będzie on skierowany zwłaszcza do architektów i projektantów elewacji aluminiowo-szklanych, którzy dzięki niemu mogą wzbogacić swoje projekty o nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie.

YAWAL

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2011

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.