2013-07-16-1Nowoczesna, przeszklona bryła Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii w Szczecinie wymagała zastosowania innowacyjnych rozwiązań, w pełni dopasowanych do wizji architekta oraz niepowtarzalnego charakteru budynku. W tej roli sprawdziły się konstrukcje firmy YAWAL.

 

Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii to nowoczesny obiekt, w którym znajdzie się zaplecze badawczo-naukowe dla realizowanych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie kierunków studiów, np. technologii chemicznej, inżynierii chemicznej i procesowej, fizyki technicznej czy nanotechnologii.

 

W budynku o łącznej powierzchni ponad 10 000 m2 będą się mieścić m.in.: zespół 72 laboratoriów dydaktycznych, sala wykładowa dla 500 osób, czytelnia oraz pomieszczenia administracyjne. Funkcjonalny obiekt zapewni studentom i naukowcom dostęp do zaawansowanych technologicznie urządzeń i aparatury, ułatwi współpracę oraz prowadzenie interdyscyplinarnych projektów badawczych.

 

2013-07-17-1

 

Konstrukcja dopasowana do potrzeb

YAWAL S.A., jako dostawca systemów do Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii, uczestniczył już we wczesnej fazie projektowania budynku, co zaowocowało rozwiązaniem w pełni spełniającym wymagania architekta, a także uwzględniającym punkt widzenia firmy instalującej fasadę na obiekcie.

 

Projekt budynku zakładał, że jego elewacja będzie składać się z dwóch powłok: wewnętrznej, gwarantującej doskonałą szczelność i izolacyjność termiczną oraz zewnętrznej, z innowacyjnym systemem elewacyjnym, który miał nadać obiektowi indywidualny charakter. Powłoka wewnętrzna została zaprojektowana jako okna w systemie YAWAL TM 62, natomiast przy powłoce zewnętrznej opracowano rozwiązanie, które umożliwiło stworzenie oryginalnej formy elewacji, wykorzystującej poziome, pionowe i skośne wykusze. Przy realizacji uwzględnione zostały aspekty architektoniczne, bezpieczeństwo użytkowników oraz łatwość montażu konstrukcji aluminiowo- szklanych.

 

2013-07-17-2

 

Nowoczesny projekt techniczny

Na potrzeby inwestycji YAWAL zaprojektował 9 zupełnie nowych profili aluminiowych. Całe rozwiązanie można podzielić na trzy stopnie. Pierwszy to nośna podkonstrukcja aluminiowa, która zapewnia sztywność i nadaje kształt elewacji. Profil nośny stanowi aluminiowa tuba mocowana do budynku przy wykorzystaniu standardowych uchwytów stosowanych w fasadach słupowo-ryglowych. Na profil nakręcone zostały specjalnie zaprojektowane uchwyty zawiasowe, co umożliwia mocowanie tafli szkła odzwierciedlających kształt elewacji.

Drugi stopień to tzw. ramki pośrednie mocowane do uchwytów zawiasowych za pomocą specjalnych haków. Zostały one zaprojektowane tak, by zapewnić płynną regulację położenia ramek pośrednich w trzech płaszczyznach. Regulacja ramek pośrednich odbywa się jeszcze przed montażem szklanych tafli, dzięki czemu montażysta ma pełen komfort instalacji oraz sposobność korekty ich położenia.

Trzeci stopień rozwiązania to zamontowanie specjalnie przygotowanych szklanych tafli (szkło z przyklejonym za pomocą silikonu strukturalnego profilem, którego kształt pozwala na łatwe i jednoznaczne zawieszenie tafli) na uprzednio zainstalowany ruszt. Zawieszona w ten sposób wstępnie tafla jest mocowana na pozostałych trzech krawędziach przy zastosowaniu klipsów zabezpieczających. Końcowy etap montażu to skręcenie klipsów z ramkami przy użyciu wkrętów ze stali nierdzewnej.

 

2013-07-17-3

 

Parametry potwierdzone badaniami

Wszystkie elementy konstrukcji dostarczonej przez YAWAL zostały sprawdzone pod względem nośności i wytrzymałości. Ich parametry były również weryfikowane na maszynie wytrzymałościowej i przeszły testy pod kątem odporności na obciążenie wiatrem w warszawskim Instytucie Techniki Budowlanej. Przeprowadzone badania potwierdziły trwałość zastosowanych w inwestycji rozwiązań konstrukcyjnych. Zaproponowane i dostarczone przez YAWAL unikalne konstrukcje sprawiają, że bryła Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii w Szczecinie zyskuje atrakcyjny i niepowtarzalny kształt. Rozwiązania tam wykorzystane są jedyne w swoim rodzaju i nie posiadają odpowiednika na polskim rynku.

 

(...)

 

YAWAL S.A.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 07-08/2013

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.