20140612 Yawal logo
20140612 Yawal Lumon logo
Zużycie energii cieplnej w mieszkaniach w starych budynkach wielopiętrowych można obniżyć o 5,9%, jeśli balkony zostaną wyposażone w otwierane systemy szklanej zabudowy bezramowej. Energooszczędny efekt takich rozwiązań odpowiada zastosowaniu dodatkowej warstwy termoizolacyjnej o gr. 100 mm.

 

 

W Finlandii balkony były wyposażane w przeszklenia od połowy lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W latach dziewięćdziesiątych popularność przeszklonych balkonów gwałtownie wzrosła, ponieważ mieszkańcy budynków wielopiętrowych częściej zaczęli doceniać użyteczność swoich balkonów w chłodnych warunkach wiosny i jesieni.

 

 

W ciągu ostatnich pięciu lat udział przeszklonych systemów zabudowy balkonowej w poprawie energooszczędności mieszkania stał się istotnym, dodatkowym kryterium wyboru systemów oszklenia dla zabudowy balkonowej.

 

Z punktu widzenia cyklu życia budynku, wartość systemów oszklenia wzrośnie jeszcze bardziej w najbliższej przyszłości, z powodu uwzględnienia śladu węglowego różnych materiałów w badaniach. Regulacje w zakresie energooszczędności wprowadzone w poprzednim i w bieżącym roku zawierają wymagania, których uwzględnienie spowoduje, że wpływ systemów oszklenia będzie jeszcze bardziej odczuwalny, niż przed zaostrzeniem przepisów.

 

2014-05-25-2

 

Kimmo Hilliaho, dr inż. z Uniwersytetu Technologicznego w Tampere w Finlandii, przeprowadził badania energooszczędności systemów oszklenia zabudowy balkonowej w ramach swojej pracy magisterskiej na Uniwersytecie Technologicznym w Tampere, a następnie w kolejnych projektach badawczych przeprowadzonych przez Ramboll Finland Oy na zlecenie Lumon Oy. Wyniki badań uzyskane w ostatnich projektach badawczych przedstawił na seminarium na temat fizyki budowli w październiku 2013 r. Seminarium zostało zorganizowane przez Uniwersytet Technologiczny w Tampere.

Największe korzyści uzyskano w przypadków domów z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

 

2014-05-26-3

Ile energii pozwala zaoszczędzić oszklenie balkonu?

 • Oszklenie balkonu sprawia że staje się on termiczną strefą buforową przed budynkiem, pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wewnętrzną przestrzenią mieszkania. Bufor ten zbiera zarówno tzw. ciepło pasywne z promieni słonecznych, jak też uciekające ciepło z wnętrza mieszkania. Na tym polega mechanizm oszczędzania energii cieplnej.
 • Wnętrze balkonu jest średnio o 2-8oC cieplejsze niż powietrze na zewnątrz.
 • Bufor ten jest bardzo skuteczny i odpowiada dodatkowej izolacji cieplnej o gr. 100 mm.
 • Okres korzystania z balkonu jest średnio wydłużony do 1 miesiąca w ciągu roku, a w najlepszym przypadku nawet do 2 ½ miesięca.
 • Oszklenie balkonu niweluje też skoki temperaury – ostatnio w lutym zanotowano różnice temperatur wynoszące ponad 20oC.

 

2014-05-25-1

 

Hilliaho w swoich badaniach badał wpływ systemów oszklenia zabudowy balkonowej na wydajność energetyczną budynków wielopiętrowych, wybudowanych w dzielnicy Hervanta w Tampere w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Ocenę wydajności energetycznej przeprowadzono na podstawie wyników uzyskanych w procesie modelowania dynamicznego i pomiarów temperatury oraz ich wzajemnego porównania.

 

2014-05-26-1

 

Wyniki, które przedstawił Kimmo Hilliaho i Eerik Mäkitalo, projektant energetyk w firmie RAMBOLL, wykazały istotne różnice w wydajności energetycznej budynków w zależności od tego, czy ich balkony były, lub nie były, wyposażone w przeszklenia.

Wpływ wydajności energetycznej systemów oszklenia jest pozytywny, szczególnie w budynkach z lat siedemdziesiątych, w przypadku których przykładano mniejszą uwagę do ich izolacji i kryteriów wydajności energetycznej w trakcie ich budowy. Korzyści związane z zastosowaniem oszklenia były jeszcze bardziej widoczne w przypadku balkonów znajdujących się we wnękach (tzw. loggie), które z trzech stron są zamknięte ścianami” wyjaśnia Hilliaho.

 

2014-05-26-4

Kiedy oszczędność energii zrekompensuje inwestycję, czyli koszty oszklenia balkonu?

 • Efekty oszczędzania energii przez oszklenie balkonu są największe w przypadku południowej Finlandii i krajów Europy Środkowej, w domach wybudowanych w latach 70. XX w., w których balkony są umiejscowione na elewacji skierowanej na południe. Balkony (loggie) znajdują sie wewnątrz linii elewacji i wymieniane powietrze wentylacyjne jest pobierane przez balkon do przestrzeni wewnętrznej.
 • Okres zwrotu jest obliczany na przypadku kamienicy zbudowanej w 1970 r., w której balkony zostały obudowane oszkleniem złożonym z 6 tafli szkła i gdzie oszczędność energii zuzytej do ogrzewania pomieszczeń waha się od 180 do 250 kwh/m2a, a roczny wzrostu cen energii jest w zakresie 1-3%
 • Jak przedstawiają krzywe na wykresie, czas zwrotu inwestycji waha się od 15 do 25 lat

 

Zainstalowanie systemu oszklenia w zabudowie balkonu może, w najlepszym przypadku, przynieść 10% oszczędności w rachunkach za energię grzewczą w warunkach pogodowych panujących w Finlandii. Badanie symulacyjne przeprowadzone dla 256 mieszkań w wielopiętrowych budynkach na przedmieściach wykazało średnie oszczędności w zużyciu energii na poziomie 5,9%.

 

2014-05-26-2

 

Według słów Hilliaho to Helsinki, których zabudowa jest oparta na wielokondygnacyjnych budynkach z lat siedemdziesiątych, wyposażonych w balkony- loggie skierowane na południe i w których powietrze do systemów wentylacyjnych jest nawiewane z balkonów, odniosą największe korzyści z zastosowania systemów oszklenia zabudowy balkonowej.

 

www.lumon.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym  I elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 05/2014

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.