Montaż w powszechnie stosowanej cegle otworowej również obfituje w pułapki.

Jak zamocować kotwy? Jak przykleić izolację? To pytania, na które czasami nie można znaleźć odpowiedzi.


Przypadek I
Inwestor zamówił „wysokiej klasy ciepłe okna sześciokomorowe” i zlecił tzw. „ciepły montaż”, tj. z zastosowaniem nie tylko pianki poliuretanowej ale i taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Dla ekipy montażowej było to wyzwanie, gdyż przystępowali do niego po raz pierwszy. No i zaczęły się problemy.

 

32-fot1


Taśma paroszczelna (ta zakładana od wewnątrz na ościeża) nie chciała się kleić do podłoża. Klej nie trzymał a taśma odpadała. Przyczyna była prozaiczna: nierówne podłoże ościeży. Trzeba było zerwać poodklejane taśmy, wyrównać podłoże z użyciem siatki z włókna szklanego i dopiero ponownie nakleić taśmę paroszczelną. Przy odbiorze okazało się jeszcze, że taśma została naklejona odwrotnie. Nie jest to poprawne rozwiązanie, ale już tak zostawiono.

 

32-fot2


Wymontowywanie okien spowodowało, że taśma z gąbki rozprężnej, zastosowana od strony zewnętrznej nierówno się poukładała i miejscami jest wciśnięta w szczelinę. Inwestor nie przyjmował takiego wykonania.

 

32-fot3


Skończyło się na tym, że na styk naklejono dodatkowo taśmę paroprzepuszczalną, dodatkowy koszt nieujęty w kosztorysie montażowym. Kolejnym błędem było posadowienie okien na murkach podokiennych, a drzwi balkonowych na posadzkach. 

 

32-fot4

 


W projekcie przewidziano zastosowanie specjalnych parapetów z twardego styropianu. są to formatki spełniające jednocześnie rolę wspornika okien (jak listwy podokienne) i podkładu pod parapety. Jednak wysokość okien i drzwi balkonowych była za niska.


Przypadek II
Inwestor zlecił montaż okien i drzwi balkonowych w ścianie dwuwarstwowej. Okna zawieszono na kotwach JB-D. Montaż przeprowadzono zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, zachowując odpowiedni rozstaw kotew i podparcie okien na sztywnej stabilnej półce.

 

Do okien przyklejono izolacje paroprzepuszczalne i paroszczelne, styki wypełniono dokładnie pianką poliuretanową. Ale tak się złożyło, że ocieplenie zewnętrzne ścian przełożono o kilka miesięcy. Niespodziewany efekt był taki, że ramy kolorowych okien uległy przegrzaniu i powyginały się,  ponieważ sztywne mocowanie uniemożliwiło kompensację wydłużeń.

 

32-fot5


Przypadek III
Bardzo powszechny, wadliwy montaż okien, w którym uszczelnienie styków ram okna z murem jest niepełne, pozostawiono puste miejsca. Jest to o tyle niewłaściwe i niekorzystne, że same okna mają szyby zespolone dwukomorowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej 44 dB a same okna mają mieć izolacyjność nie mniejsza niż 42 dB. Takie dziury w uszczelnieniu, nawet jeśli będą osłonięte zewnętrzną warstwą izolacji cieplnej, to znacznie pogorszą parametry izolacyjności akustycznej.

 

32-fot6

 

Hałas „przechodzi” nie przez wysokiej klasy okna i tłumiące szyby a przez dziurawe styki. Zdjęcie poniżej ilustruje naklejone papy izolacyjne, do klejenia których zastosowano typowe lepiki na bazie rozpuszczalników. Jak to działa na pianki PU, to nie trzeba wspominać. Gdy podziała na lakier ram okien – okna będą czarne. Już nie wspomnę o kotwach na śruby wbijanych w cegłę.

 

32-fot7


Przypadek IV
Wysokiej klasy okna aluminiowe. Szerokość stolarki zwymiarowano od „tynku do tynku” przy czym uwzględniano szczeliny na uszczelnienie. Nastąpiła pomyłka przy wymiarowaniu i okna okazały się za wysokie. By je zmieścić w otworach rozkuto część murków podokiennych, do których próbowano przykleić taśmy izolacji paroszczelnej.

 

32-fot8

 

Efekt widoczny jest na fotografiach. Do takiego montażu na powierzchni murku z cegły ‘dzurawki” powinny być położone specjalne siatki i wykonane gładkie glify z zaprawy tynkowej. Przyklejanie taśm do dziur jest niemożliwe. Przy okazji tego montażu widać też osadzenie śrub do mocowania ram w otworach cegieł oraz naklejenie zewnętrznych izolacji na lepik.

 

32-fot9


Kolejne fotografie ilustrują izolację pod oknami. Wżery na styropianie (został do fotografii odwrócony) pochodzą od oddziaływania rozpuszczalników z lepików zastosowanych do przyklejenia papy. Inwestor w porę się zorientował, że mu styropian powoli „znika” i wstrzymał wszystkie prace.

 

32-fot10

 

32-fot11

 

32-fot12

 

32-fot13

 

32-fot14

 

32-fot15

 

32-fot16

 

32-fot17

 

32-fot18

 


Jerzy Płoński
Instytut Techniki Budowlanej

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2012

 

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

   - Agata Kostrzewa       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

   - Agnieszka  Roguska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.