W nowoczesnych biurowcach elewacje są wykonywane niemal w całości ze szkła. Część z tych przeszkleń to okna i drzwi prowadzące na tarasy zewnętrzne i wewnętrzne patia. Choć szyba wydaje się optycznie lekka, to jest najcięższym elementem okien sięgających zwykle od podłogi po sufit. Dlatego, by były one wygodne w obsłudze, należy odpowiednio dobrać do nich okucia.

 

2013-10-27-1

System Patio PS pozwala swobodnie i wygodnie przewietrzyć biuro oraz dowolnie zagospodarować przestrzeń pod oknem (fot. ROTO)

 

Do okien z drewna i z PVC

Duże, rozwierne okna i drzwi tarasowe zabierają miejsce we wnętrzu. Z tego powodu w biurach częściej wykorzystywane są funkcje uchylania i przesuwania. Doskonale sprawdzą się więc drzwi odstawno- przesuwne z okuciami ROTO Patio PS. Podczas otwierania całe skrzydło najpierw płynnie wsuwa się do wnętrza, a dopiero później przesuwa na bok. Do obsługi nie trzeba używać siły, ponieważ duże skrzydło o wysokości maksymalnie 2,35 m i masie nie większej niż 160 kg otwiera się tak samo lekko i bezproblemowo, jak okna o standardowych wymiarach.

Dzięki łatwej obsłudze drzwi z tymi okuciami optymalnie pasują do obiektów, w których otwierane są przez przypadkowych użytkowników. Ustawienie klamki, takie jak w tradycyjnym oknie, umożliwia intuicyjną obsługę drzwi i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Nie ma więc ryzyka ich uszkodzenia podczas prób otwarcia.

 

2013-10-27-2

Wyposażając wszystkie punkty ryglowania ROTO Patio PS w zaczepy mikrowentylacji możemy zostawić rozszczelnione okno na całą noc. Spełnia ono bowiem wymogi klasy zabezpieczeń antywyważeniowych RC2 (fot. ROTO)

 

Dużym atutem tego rozwiązania jest wydajna mikrowentylacja. Po odstawieniu skrzydła od ramy na 6 mm umożliwia ona napływ świeżego powietrza z każdej strony drzwi tarasowych. Skrzydło jest przy tym całkowicie zaryglowane i chroni wnętrze nie tylko przed włamywaczami, ale także przed deszczem, wiatrem i owadami.

Można więc je tak zostawić na noc, a rano nie trzeba zaczynać pracy od wietrzenia biura. Zarówno w pozycji zamkniętej, jak i mikrowentylacji położenie klamki jest takie samo, jak w standardowych oknach rozwierno-uchylnych.

 

2013-10-27-3

Drzwi tarasowe unośno-przesuwne Patio Lift dają się lekko przesuwać i pozwalają na szeroki zakres otwarcia: maksymalna szerokość pojedynczego skrzydła to 3 m. (fot. ROTO)

 

Wygodny dostęp do okna zapewnią też drzwi tarasowe z okuciem uchylno-przesuwnym ROTO Patio S. Stosuje się je w skrzydłach o masie do 160 kg oraz o szerokości 1,65 m i wysokości 2,7 m. Okna i drzwi tarasowe z tymi okuciami są wyposażone w nowatorskie wózki z rolkami o dużej średnicy 28 mm. Ułatwiają one przesuwanie okien i drzwi, a ich bezszelestne działanie nie zakłóca pracowitej atmosfery w biurze.

 

2013-10-28-2

Okno z klamką umieszczoną na dole skrzydła Roto komfort można otworzyć nie wstając z krzesła. Zwłaszcza, gdy stoi przed nim szafka lub biurko. (fot. Roto )

 

Do okien z aluminium

Profile aluminiowe umożliwiają wykonanie przeszkleń znacznie większych niż profile drewniane i z PVC. Drzwi tarasowe z aluminium mogą mieć wysokość i szerokość do 3 m i ważyć nawet 300 kg. Dzięki systemowi unośno-przesuwnemu ROTO Patio Lift łatwe jest operowanie takimi skrzydłami. Skrzydło jest unoszone przez mechanizm okucia i można je przesunąć lub ustawić w pozycji mikrowentylacji.

Okucie umożliwia stosowanie energooszczędnych, dwukomorowych pakietów szybowych oraz realizację 4 podstawowych funkcji drzwi tarasowych: unoszenia, przesuwania, opuszczania i ryglowania. Dzięki temu drzwi dają się lekko przesunąć, pozwalając na szeroki zakres otwarcia w celu wyjścia na taras lub przewietrzenia – od wąskiej szczeliny do otwarcia na pełną szerokość. Dzięki odpowiednim elementom ryglującym możliwa jest także funkcja mikrowentylacji.

 

2013-10-28-3

Możliwość otwierania okna bez kolizji z elementami wyposażenia: przesunięcie w bok i uchył (fot. ROTO)

 

Do okien trudno dostępnych

Wnętrza w biurowcach są zazwyczaj klimatyzowane, dlatego większość okien nie otwiera się. Jedynie niektóre, ponad dużymi przeszkleniami, dają możliwość wietrzenia. Zazwyczaj trudno jest jednak dosięgnąć do wysoko umieszczonych klamek. Dużym komfortem jest więc okno z większą klamką umieszczoną na dole skrzydła ROTO NT Komfort.

Warto w nią także wyposażyć standardowe okna, zarówno w biurach jak i w urzędach. Aby otworzyć takie okno nie trzeba wstawać; można to zrobić z pozycji siedzącej. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy pod oknem stoi szerokie biurko. Będzie to duże ułatwienie także dla pracowników niepełnosprawnych.

 

ROTO FRANK

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 10/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.