2013 12 4-fot1Okna bez rtęci
Rynek mas uszczelniających i klejących do produkcji szyb zespolonych ulega w ostatnich kilku latach ciągłym przemianom. Te przemiany mają zasadniczy wpływ na przemysł przetwórstwa szkła i produkcji szyb zespolonych, a to z kolei w sposób pośredni wpływa na cały rynek okien i drzwi w Europie. Stąd nie lada wyzwaniem jest tworzenie okien z komponentów sprzyjających poszanowaniu środowiska.

 


Bezrtęciowe szczeliwo IGK 130 – oferowane z płynnym lub gęstym (w postaci pasty) katalizatorem – nie straciło niczego ze swoich parametrów wytrzymałościowych i technicznych. Spełnia nie tylko podstawowe wymagania opisane normami EN 1279, czy CEKAL ale również pozytywnie przechodzi jeden z najtrudniejszych testów związanych z ekspozycją szczeliwa na UV, przeprowadzanym przez Instytut TNO.

 


IGK 130 jest dwuskładnikową, niezawierającą rozpuszczalników masą uszczelniającą i klejącą, opracowaną specjalnie do uszczelniania i łączenia termoizolacyjnych szyb zespolonych i, w przypadku DRUTEX-u, jest stosowany do szkła i ramek dystansowych. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, IGK 130 wykazuje najniższą zawartość rtęci <1 ppm (1ppm=1/106).*)

*) Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach w 2012 r.

 


Dziś DRUTEX jest największym odbiorcą szczeliwa IGK 130. Przy produkcji własnych szyb zespolonych i potencjale produkcyjnym pozwalającym na wytwarzanie 5000 okien dziennie, tego rodzaju polityka związana z eliminacją szkodliwej rtęci jest kwestią kluczową dla środowiska i zdrowia.


Tajemnica materiału pierwotnego
Materiał w 100% pierwotny jest wykorzystywany przez niewielu producentów profili okienno-drzwiowych. DRUTEX należy do wąskiej elity firm, które wytwarzają swoje produkty wyłącznie z materiału pierwotnego, w związku z czym profile PVC marki GL System są wysokiej jakości, trwałe, odporne na wypaczenia i zachowują ponadprzeciętne parametry w zakresie energooszczędności i bezpieczeństwa. Racjonalna gospodarka odpadami jest dla firmy priorytetem, ponieważ ma bezpośredni wpływ na jakość produktów.

 

Dzięki temu dziś okna IGLO ENERGY wyróżniają się o 100% lepszym współczynnikiem przenikalności cieplnej, aniżeli wymaga tego rynek. Profile GL System są stabilizowane przyjaznymi środowisku związkami wapniowo-cynkowymi.

 


Najnowszy system DRUTEX-u, okna IGLO ENERGY, wyróżniają się przede wszystkim wysokim stopniem energooszczędności, estetyką i funkcjonalnością. Zaawansowana technologia, związana z innowacyjnym systemem uszczelnienia ze spienionego EPDM, umożliwiła osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła na poziomie zaledwie Uw=0,6 W/(m2K)**).

**) dla okna o wymiarach 1230mm x1480mm zgodnie z badaniami instytutu CSI w Czechach

 

Dzięki tak niskim parametrom okno nadaje się również dla budynków pasywnych i energooszczędnych, odpowiadających wymaganiom zrównoważonego budownictwa.


Agnieszka Zagdan
DRUTEX S.A.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 12/2013 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.