Inwestując pieniądze, zwykle posiadamy dość jasno sprecyzowane cele. Kupując akcje zwracamy uwagę czy w krótkim czasie przyniosą one realne zyski. Wybierając nowy samochód chcemy, aby wymarzony wygląd i osiągi szły w parze z bezpieczeństwem i bezawaryjnością. Czym jednak kierować się kupując… okna? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby zakup był udany, a stolarka okienna zapewniała mieszkańcom jak największy komfort użytkowania.

 

 

 20140404Stolbud Wloszczowa okno 2

 

O tym, że okna są niezbędnym i niezwykle ważnym elementem każdego budynku, nie trzeba nikogo przekonywać. Z jednej strony zapewniają pomieszczeniom dopływ naturalnego światła, z drugiej – chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, hałasem czy nieproszonymi gośćmi. Do tego stanowią wizytówkę obiektu – dobrze wkomponowane w jego bryłę, dopełniają całości, dodając charakteru i podnosząc atrakcyjność wizualną nieruchomości.


Inwestycja w komfort
Nawet najpiękniejsze okna muszą zapewniać komfort i wysokie walory użytkowe. W przeciwnym razie, zamiast być dumą ich posiadacza, mogą stać się przyczyną problemów. Stolarka okienna to przecież inwestycja na lata. Dlatego aby uniknąć rozczarowania i ewentualnych problemów, powinniśmy dobrze przemyśleć ten zakup. Wysokiej klasy okna charakteryzują przede wszystkim energooszczędność, izolacyjność akustyczna oraz trwałość. Wszystkie te cechy mają bezpośredni wpływ na komfort ich użytkowania.

 

 20140404Stolbud Wloszczowa okno 1

 

Energooszczędne okna pozwalają przede wszystkim na znaczne ograniczenie strat ciepła, co – zwłaszcza w sezonie grzewczym – dodatnio przekłada się na stan naszego portfela. – Dzięki zastosowaniu specjalnych ciepłych ramek i optymalnych dla danej konstrukcji zestawów szyb, współczesne produkty pozwalają zimą ograniczyć ucieczkę ciepła do minimum, z kolei latem zabezpieczają przed napływem gorącego powietrza – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej. Niebagatelne znaczenie dla zdrowia i komfortu ma również wspomniana izolacyjność akustyczna.

 

Zmęczeni po trudach dnia pragniemy, aby w naszym domu panowała cisza i spokój. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie w miastach, lub gdy mieszkamy w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu. – Przy zakupie koniecznie zwróćmy uwagę na parametry izolacyjności akustycznej. Im lepsze, tym bardziej komfortowo i spokojnie będzie w mieszkaniu. Najbardziej zaawansowane konstrukcje posiadają specjalne certyfikaty, potwierdzające ich ponadprzeciętne walory akustyczne – radzi Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A. – producenta drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD.


Współczesne okna – funkcjonalne i niezawodne
Nowoczesne technologie i doskonałej jakości materiały stosowane przy produkcji stolarki okiennej sprawiają, że okna są nie tylko piękne, ale też trwałe i wygodne w codziennym użytkowaniu. To ważne, bo obecnie niezwykle popularne są te, o wymiarach znacznie większych niż standardowe. Duże przeszklenia pozwalają, nawet w ciasno zabudowanych miejskich przestrzeniach, dostarczyć pomieszczeniom optymalnej ilości naturalnego światła, korzystnie wpływającego na samopoczucie mieszkańców. Jednak wraz ze wzrostem wymiarów, rośnie też masa tych elementów, co ma duży wpływ na komfort obsługi.

 

Dlatego bardzo ważną częścią stolarki okiennej są wysokiej klasy okucia, bez których używanie okien byłoby znacznie utrudnione. Produkty renomowanych firm spełniają najwyższe standardy zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i estetyki oraz wygody użytkowania. Niezwykle przydatnym udogodnieniem, zwłaszcza w ciężkich zestawach okien balkonowych, są różnego rodzaju systemy uchyłu.

 

 20140404Roto naped E-Tec Drive mechanizm

 

Pozwalają one optymalnie wykorzystać przestrzeń we wnętrzach, ponieważ do uchylenia okna nie potrzeba aż tyle miejsca, co do jego pełnego otwarcia. Innym rozwiązaniem pozwalającym na stałą i efektywną wymianę powietrza w mieszkaniu są okna z funkcją wietrzenia szczelinowego. – Powietrze dopływa do budynku przez specjalną szczelinę na całym obwodzie okna. To dobry i przede wszystkim bezpieczny patent, bo okno w pozycji odstawienia cały czas pozostaje zaryglowane – dodaje Augustyn Zioło ze Stolbudu Włoszczowa.


Inteligentne rozwiązania
Producenci okien i okuć wciąż poszukują nowych rozwiązań zwiększających komfort użytkowania tych produktów. Dobrym przykładem są tu automatyczne napędy, nazywane niekiedy elektronicznymi strażnikami dopływu świeżego powietrza. W zależności od potrzeb zapewniają one stały i odpowiedni napływ powietrza, jednocześnie do minimum ograniczając straty energii. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, zwłaszcza w łazienkach oraz w miejscach trudnodostępnych, np. na klatkach schodowych.

 

– Elektroniczne napędy automatycznie sterują uchylaniem i zamykaniem okien. Ich włączanie może odbywać się podobnie do oświetlenia, czyli poprzez włącznik ścienny lub z wykorzystaniem systemu zdalnego sterowania – wyjaśnia Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi firmy Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej zaawansowane technicznie – możemy zaprogramować dokładny czas uchylenia i zamknięcia okna albo powierzyć ten proces specjalnym czujnikom, które będą włączać urządzenie, gdy spełnione zostaną określone warunki dotyczące np. wilgotności powietrza, temperatury czy stężenia dwutlenku węgla.

 

 

 20140404Roto naped E Tec Drive

 

 

– Poza zegarem lub czujnikiem wilgotności, systemy sterowania można wyposażyć też w czujniki wiatru i deszczu, które zwiększą bezpieczeństwo domowników. Okna będą automatycznie zamykane podczas porywistego wiatru bądź burzy – dodaje specjalista z Roto. Nowoczesne napędy są zintegrowane w obwodzie okna. Dzięki temu, nie są widoczne ani z zewnątrz, ani od wewnątrz. Pozwala to na zachowanie nienagannej estetyki wyposażonych w nie elementów stolarki.


Zakup nowych okien to inwestycja na lata, dlatego wymaga odpowiednich przygotowań. Warto poświęcić czas i pieniądze, by wybrać najlepszy dla nas produkt. Stosowane przez wiodących producentów najwyższej jakości materiały oraz nowoczesne okucia i napędy sprawiają, że okna dostarczą nam nie tylko pozytywnych wrażeń estetycznych, ale też zdecydowanie poprawiają komfort życia.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.