Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Ramki dystansowe w szybach zespolonych – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Data dodania: 26.08.20

Dzisiaj, gdy efektywność energetyczna jest ważniejsza niż kiedykolwiek, nastał dobry czas, aby porozmawiać o ramkach dystansowych do izolacyjnych szyb zespolonych.

 

Podobnie jak w przypadku wypełnienia gazem szlachetnym hermetycznej przestrzeni (komory) zamkniętej między taflami szkła, ramki dystansowe odgrywają znaczącą rolę w właściwościach termicznych szyby zespolonej.

 

Dlatego konieczna jest pewność, że technologia umożliwiająca utrzymanie odpowiedniego dystansu między taflami szkła jest skuteczna i trwała.

 

2020 07 13 1

 

W szybie zespolonej ramki dystansowe zapewniają odpowiednią szerokość komory między dwoma lub więcej taflami szkła. Podstawową rolą przekładek jest zapewnienie stałego odstępu (dystansu) między warstwami szkła.

 

Na przestrzeni lat w przemyśle szklarskim zaszło wiele zmian i nastąpił znaczący rozwój, jeśli chodzi o materiały i technologie stosowane do produkcji ramek dystansowych w szybach zespolonych.

 

Ponieważ mają one znaczący wpływ na ilość ciepła, które może przeniknąć przez szyby, technologia wykonania ramki dystansowej jest jednym z podstawowych czynników zapewniających termoizolacyjne właściwości szyb zespolonych.

 


Obecnie, gdy zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne materiały budowlane jest wysokie, coraz większy nacisk kładzie się na ramki dystansowe w szybach, które mogą podnieść efektywność energetyczną termoizolacyjnych szyb zespolonych

 


Szeroki wybór rodzajów ramek dystansowych
Ramki dystansowe do izolacyjnych szyb zespolonych są wykonane z różnych materiałów, dostępne w wielu kolorach oraz w różnych szerokościach i grubościach.

 

W przypadku szyby zespolonej wszystkie parametry powinny być dokładnie określone, ponieważ mają wpływ na ich efektywność energetyczną. Na przykład, nawet niewielka zmiana grubości przekładki wpływa na wielkość jej przewodności termicznej.

 

Materiał ramki też decyduje o ilości ciepła, które przenika przez szybę, a tym samym odgrywa dużą rolę w efektywności energetycznej szyby. Z tego punktu widzenia, przekładki dzieli się zwykle na dwie główne grupy: ramki aluminiowe lub „ciepłe” ramki z różnych materiałów.

 


Aluminiowe ramki dystansowe
Pierwotnie aluminiowe ramki dystansowe były najczęściej stosowanym rodzajem ramek w szybach zespolonych. Ten materiał jest dostępny od dziesięcioleci i zapewnia podstawowy poziom efektywności energetycznej.

 

Aluminium pozwala uzyskać wytrzymałe profile dystansowe, ale jednocześnie jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Oznacza to, że aluminiowe elementy dystansowe ułatwiają ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz.

 

Co więcej, zimne krawędzie szkła spowodowane przez ramkę aluminiową powodują różnicę temperatur między środkiem tafli szklanej, a jej krawędziami. W konsekwencji izolacyjne szyby zespolone są narażone na kondensację pary wodnej (szczególnie na krawędziach).

 


Ciepłe ramki dystansowe
Rosnące ilości energii zużywanej stworzyło zapotrzebowanie na nowsze rozwiązania w zakresie materiałów pozwalających na oszczędzanie energii. Tak więc ciepłe ramki dystansowe wykonane z materiałów o niskiej przewodności termicznej zostały wprowadzone jako efektywniejsza energetycznie alternatywa dla tradycyjnych, aluminiowych ramek dystansowych.

 

Obecnie dostępna jest szeroka gama wzorów ciepłych ramek dystansowych. Każdy z nich w określonym stopniu eliminuje efekt utraty ciepła, oferując jednocześnie różne wielkości, sztywności i wytrzymałości mechaniczne.

 

Technologia zapewniająca „ciepłą krawędź” szyby zespolonej radykalnie zmieniła rynek okien. Nie tylko pomaga zapobiegać utracie ciepła przez okna i poprawia jego efektywność energetyczną, ale także ogranicza problem kondensacji pary wodnej, prowadzącej niekiedy do pojawienia się pleśni.

 

Ciepłe ramki dystansowe ze stali nierdzewnej
Materiały ze stali nierdzewnej swoimi właściwościami są podobne do aluminiowych ramek dystansowych.

 

Jednak wartość przewodności cieplnej dla stali nierdzewnej stanowi tylko jedną dziesiątą tej dla aluminium, a ponadto stal nierdzewna zapewnia lepszą odporność na kondensację pary wodnej.

 

Z drugiej strony, ramki dystansowe ze stali nierdzewnej przewodzą jednak wielokrotnie więcej ciepła niż ciepłe ramki dystansowe z innych materiałów.

 

 

Hybrydowe ciepłe ramki dystansowe: tworzywo sztuczne i metal
Ten typ ciepłych ramek dystansowych jest zwykle wykonany z tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan, polipropylen i inne, w połączeniu z cienkimi foliami metalowymi.

 

 

Elastyczne ciepłe ramki dystansowe
Elastyczne ramki dystansowe zostały opracowane z użyciem giętkich, elastycznych materiałów termoplastycznych lub pianki strukturalnej na bazie silikonu z wbudowanymi sitami molekularnymi. Wśród nich najbardziej wyróżniają się przekładki z butylu typu hot melt (topliwy w podwyższonej temperaturze) bez żadnych dodatków – czego doskonałym przykładem jest TPS®.

 

2020 07 13 2

 


TPS® – zaawansowane rozwiązanie do izolacyjnych ramek dystansowych
Od momentu wprowadzenia w 1994 roku, technologia TPS® znacznie zmieniła rynek ramek dystansowych do szyb zespolonych. Producentom szyb zespolonych materiał ten umożliwia osiągnięcie doskonałej izolacyjności termicznej i wiele innych istotnych zalet.

 

Zalety technologii TPS®
Aktywna i skuteczna bariera dla przenikania pary wodnej
- Doskonała wytrzymałość na rozciąganie i elastyczność.
- Maksymalna ochrona przed zawilgoceniem nakładanej wstęgi tworzywa (ramki dystansowej) na taflę szklaną.
- Jednorodna i ciągła aplikacja w jednym etapie.
- Dokładna grubość komory w szybie zespolonej.
- Zmniejszenie kosztów ogrzewania dla użytkownika końcowego.
- Dłuższa żywotność elementu dystansowego.
- Szybsze cykle produkcyjne dzięki wyeliminowaniu docinania i gięcia tradycyjnej ramki dystansowej, wypełniania jej środkiem osuszającym i nakładania paska butylowego.
- Czystsza i wydajniejsza metoda produkcji. 

 

 

 

2020 07 13 3IG Manufacturing Line Buyer’s Guide
Bardzo złożony i zróżnicowany rynek nowoczesnych ramek dystansowych do izolacyjnych szyb zespolonych uniemożliwia omówienie wszystkich aspektów tego produktu w krótkim artykule.

 

Poszukującym większej ilosci danych zalecamy skorzystanie z IG Manufacturing Line Buyer’s Guide, który jest dostępny także na stronie internetowej firmy GLASTON.

 

Ten eBook zawiera również obszerną tabelę porównawczą ramek dystansowych różnych producentów   

 

www.glastory.net

Uwe Risle

glaston

 2020 05 44 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 07-08/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec