Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Rozwiązania oddymiające w Factory Ursus
Data dodania: 15.09.16

Warszawskie Factory Ursus we wrześniu 2015 r. zyskało powierzchnię ponad 6 tys. m², stając się tym samym największym centrum outletowym w Warszawie. Nowa część galerii jest zwieńczona świetlikiem, w którym zastosowano wysokiej jakości okna oddymiające Euro-SHEV firmy D+H Polska.

 

20160909Factory Ursus DH Polska m 00535 hp

 

Outlet Center Factory Ursus powstał w 2002 r. Pierwotny budynek zaprojektowali architekci z Archicon Pracownia Autorska z Warszawy. Po ponad 10 latach podjęto decyzję o rozbudowie – jej projekt powierzono pracowni SUD Architectes, wykonanie zaś spółce Agmet. Prace trwały nieco ponad rok, aż we wrześniu 2015 r. pierwsi klienci mogli zobaczyć centrum w nowej odsłonie – nie tylko z szerszą ofertą sklepów, ale także w ciekawej oprawie architektonicznej. Postawiono na naturalne oświetlenie i wielkopowierzchniowe szklane witryny.

 

Czarna, nowoczesna elewacja została dopasowana do istniejącej części obiektu. Ważnym celem była energooszczędność budynku, dlatego zastosowano technologie, które według szacunków mają pozwolić na zaoszczędzenie ponad 250 MWh w ciągu pięciu lat funkcjonowania centrum.

 

20160909Factory Ursus DH Polska m 00551 h

 

 

Specyfika obiektów handlowych
Projekty centrów handlowych należą do najbardziej wymagających pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Obiekty te pełnią wiele funkcji – od handlowych przez usługowe po rozrywkowe – przyciągając tym samym ogromną liczbę osób, często nieznających zasad postępowania w przypadku zagrożenia.

 

Do tego dochodzi psychologia tłumu, która zwykle wpływa niekorzystnie na sprawną ewakuację. Zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej, np. wybuchu pożaru, to wyzwanie, przed którym stają projektanci i architekci realizujący tego typu inwestycje.

 

20160909Factory Ursus DH Polska m 00795 h

 

 

Dym groźniejszy od ognia
Dym, czyli toksyczne produkty rozkładu termicznego i spalania, jest odpowiedzialny w prawie 90% za śmiertelność podczas pożarów. Rozprzestrzenia się szybko, ogranicza widoczność i często stanowi pierwsze zagrożenie, jeszcze przed ogniem. Skuteczny, dobrze zaprojektowany system oddymiania pozwala nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale także sprawnie przeprowadzić ewakuację osób znajdujących się w budynku.

 

Jednym z jego elementów są okna oddymiające, często stosowane w centrach handlowych, gdzie występują duże przeszklone powierzchnie i świetliki, tak jak w Factory Ursus. W tym wypadku projektanci postawili na okna dachowe Euro-SHEV firmy D+H Polska. Ich nazwa pochodzi od angielskiego smoke and heat exhaust ventilation (systemy rozprzestrzeniania dymu i ciepła).

 

20160909Factory Ursus DH Polska m 00575 h

 

 

Okna oddymiające w świetliku
Przy projektowaniu i doborze dachowych urządzeń oddymiających i przewietrzających należy wziąć pod uwagę kierunek wiatru bocznego, kąt nachylenia dachu lub świetlika oraz strefę obciążenia śniegiem. W Polsce norma wyszczególnia pięć takich stref i w zależności od tego, w której z nich zlokalizowana jest inwestycja, w obliczeniach uwzględnia się odpowiedni wskaźnik naporu śniegu. Jest to ważne zarówno przy doborze okna, jak i odpowiedniego rodzaju i liczby siłowników.


– W Factory Outlet zaprojektowano podłużny, dwuspadowy świetlik, dlatego też do oddymiania zaproponowaliśmy podwójne okna kalenicowe – mówi Kamil Majewski, Product Manager D+H Polska. – Okna kalenicowe połączone są ze sobą górną częścią kołnierza zespalającego. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale także zapewnia dopływ dużej ilości naturalnego światła.

 

20160909Factory Ursus DH Polska m 00664 h

 

 

Rola owiewek
– Zwykle najwięcej kłopotów przy obliczaniu czynnej powierzchni oddymiania przysparza projektantom określenie bezwymiarowego współczynnika przepływu dymu przez okno – mówi Kamil Majewski. –Zgodnie z normą PN-EN 12101-2 musi on uwzględniać wpływ wiatru bocznego na okna dachowe. Do tego typu okien dla poprawy współczynnika przepływu i powierzchni czynnej oddymiania stosuje się deflektory wiatrowe metalowe lub szklane, zwane też owiewkami. Tutaj inwestor zdecydował się na pierwszy wariant – dodaje.

 

 

Funkcjonalność i estetyka
Okna oddymiające D+H ze względu na swoją wagę zostały wyposażone w napędy zębatkowe ZA105/1000-HS. Ich sterowanie odbywa się przez zintegrowany system elektronicznej synchronizacji oznaczony symbolem BSY+. Umożliwia on równomierne rozłożenie ciężaru skrzydła okiennego, jego bezpieczne otwieranie i zamykanie, jak też wyłączanie wszystkich napędów w przypadku przeciążenia. Napędy D+H można lakierować na dowolny kolor, również odwzorowujący wybraną fakturę, dzięki czemu to rozwiązanie da się bez trudu wpasować w każdy projekt architektoniczny.

 

Okna wyprodukowane przez FKA-ALU i wyposażone w napędy firmy D+H zamontowano na systemie MB-SR50 firmy Aluprof. W efekcie udało się uzyskać wrażenie subtelnego szklanego zwieńczenia, które jednocześnie spełnia kilka bardzo ważnych funkcji: doświetla ciągi piesze pasażu oraz zapewnia ich oddymianie w przypadku sytuacji pożarowej.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik