Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Drzwi wewnętrzne niejedno mają imię
Data dodania: 12.02.21

Symbol przejścia z jednej strony na drugą… Drzwi – w swoich domach czy mieszkaniach mamy ich co najmniej kilka par. Wyznaczają granice. Na co dzień dostrzegamy je często dopiero wtedy, gdy okazują się zamknięte. Pełnią bowiem wiele funkcji, w tym przede wszystkim stanowią wizualizację ważnej ludzkiej potrzeby związanej z zachowaniem prywatności – człowiek jest istotą społeczną, ale czasem lubi przecież pobyć sam ze sobą. Czym zatem kierować się przy ich doborze?

 

Trudno wyobrazić sobie dom bez drzwi – nie tylko tych zewnętrznych, lecz także wewnętrznych. Nawet w mieszkaniach o małej powierzchni, projektowanych jest ich co najmniej kilka. Design współczesnego domu skupia się na maksymalnym wykorzystaniu metrażu pod względem funkcjonalnym.

 

20210223INVADO drzwi wewnetrzne z lustrem Mirror aranzacja wnetrza

 

Niewiele osób decyduje się na tzw. open space we własnym M, chcemy bowiem posiadać pokoje, które są dostępne tylko dla naszych oczu, czego doskonałym przykładem jest chociażby sypialnia. Drzwi służą nam zatem na wiele sposobów, a przy tym mają znaczenie estetyczne – dopełniają aranżację wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i montażu?

 

20210223ERKADO drzwi wewnetrzne lakierowane Baldur aranzacja wnetrza 


Za zamkniętymi drzwiami
Podstawowym zadaniem dla drzwi jest oddzielanie poszczególnych pomieszczeń w domu. Stanowią rodzaj przegrody, którą można dostosować do swoich potrzeb. Najbardziej popularne są drzwi ze skrzydłem otwieranym, ale występują również modele w wersji przesuwnej – takie rozwiązanie idealnie sprawdza się przy małym metrażu i pasuje zwłaszcza do wnętrz utrzymanych w klimacie retro.

 

Drzwi kupujemy najczęściej w standardowym rozmiarze – 80 cm szerokości skrzydła. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby poszukać firm, które mają w swojej ofercie mniej popularne wymiarowo wyroby – od 60 do nawet 110 cm. Ponadto, w przypadku dużych pomieszczeń można rozważyć produkt dwuskrzydłowy, zazwyczaj wykorzystywany do oddzielenia holu od reszty mieszkania, czy też jadalni od salonu. Duże znaczenie ma również zaplanowanie kierunku otwierania drzwi (lewe lub prawe).

 

20210223Hörmann drzwi wewnętrzne Concepto DesignLine aranzacja wnetrza 1

 


Do zadań specjalnych
Dodatkowo, dziś niektóre modele drzwi wewnętrznych mogą stanowić barierę o właściwościach zarówno termoizolacyjnych – np. gdy chcemy oddzielić pomieszczenia ogrzewane od gospodarczych bez strat ciepła, jaki i akustycznych – każdy ceni sobie ciszę, przede wszystkim wtedy, gdy zamyka drzwi własnego gabinetu służącego do pracy. Trend home office stał się obecnie przecież bardzo popularny.

 

Co więcej, mogą pełnić różne zadania, dopasowane do charakteru pomieszczeń. Dla przykładu konstrukcja drzwi łazienkowych powinna ułatwiać wentylację. Wówczas warto wybrać wyroby z charakterystycznym podcięciem na dole skrzydła lub z zastosowanymi elementami wentylacyjnymi takimi jak: tuleje bądź kratki wentylacyjne. Z kolei za pomocą drzwi z przeszkleniami doświetlimy lepiej ciemne pomieszczenia, choćby korytarz. Pamiętajmy przy tym jednak, że sypialnie zazwyczaj odgradzamy drzwiami pełnymi.

 

20210223PORTA system drzwi przesuwnych BLACK aranzacja wnetrza

 


Trwałość i piękno na równi
Nowoczesne drzwi wewnętrzne różnią się budową skrzydła (np. lite drewno zaimpregnowane lub polakierowane, płyta drewnopochodna pokryta fornirem, laminatem czy okleiną syntetyczną, szkło w połączeniu z metalem), z których je wykonano, wykończeniem powierzchni, kolorem i designem (minimalistyczne, klasyczne, ekstrawaganckie).

 

Od dwóch pierwszych wymienionych wyróżników zależy ich trwałość i komfort użytkowania, a od dwóch kolejnych – estetyka. Ważne, aby piękno produktu, szło w parze z jego jakością. Dlatego opłaca się podpytać sprzedawcę, co sprawdzi się konkretnie w naszym domu.

 

20210223RONKOWSKI drzwi wewnetrzne ROCO aranzacja wnetrza 1

 

Na fachową pomoc ciężko będzie w tym względzie liczyć, wybierając się na zakupy do marketu budowlanego, lecz w autoryzowanych punktach sprzedaży, otrzymamy z pewnością dużo więcej informacji. Każdy producent stosuje inne rozwiązania technologiczne i innowacje, a więc przed wymianą drzwi z ofertą można wstępnie zapoznać się przez Internet. Oprócz wyglądu drzwi liczy się ponadto dobór odpowiedniej ościeżnicy – stała, bezprzylgowa, ukryta... Wybór jest obecnie duży.

 

Drzwi wewnętrzne to podstawowy element wyposażenia wnętrz. Do ich zakupu warto zatem dobrze się przygotować, analizując swoje potrzeby i możliwości. W autoryzowanych punktach sprzedaży stolarki otworowej eksperci z pewnością dobrze nam doradzą, a przy tym będziemy mogli zakupić je z usługą profesjonalnego montażu, od którego w dużej mierze zależy komfort ich użytkowania.

 

***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” (www.dobrymontaz.com) promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków.

 

Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Roto, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.

 

 

Opisy rozwiązań Partnerów kampanii:

20210223ERKADO drzwi wewnetrzne lakierowane Baldur

 

 

ERKADO Baldur – klasyczny minimalizm
W modne w tym roku style: klasyczny i minimalistyczny idealnie wkomponuje się model BALDUR. To linia drzwi lakierowanych marki ERKADO. Solidna płytowa konstrukcja opierająca się na wewnętrznym, drewnianym ramiaku oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii lakierowania umożliwiło stworzenie satynowej, idealnie gładkiej powierzchni.

 

Możliwość połączenia z czarnym przeszkleniem tworzy jedną z najbardziej klasycznych i eleganckich kompozycji.

 

20210223Hörmann drzwi wewnętrzne Concepto DesignLine aranzacja wnetrza 2

 

Drzwi wewnętrzne Concepto DesignLine od Hörmann
Idealne drzwi do mieszkań w nowoczesnym stylu. Oferowane w czterech eleganckich rodzajach powierzchni i czterech modnych kolorach, które można dowolnie łączyć. Powierzchnie ultramatowa, błyszcząca, strukturalna czy o wzorze lnu w połączeniu z kolorami białym, antracytowym, jasnoszarym lub brązowoszarym dają odmienny efekt estetyczny.

 

Wszystkie rodzaje wykończenia charakteryzuje duża trwałość i wytrzymałość, odporność na uderzenia, ścieranie i zarysowania. Dzięki temu drzwi bardzo długo zachowują piękny wygląd.

 

20210223INVADO drzwi wewnetrzne z lustrem Mirror 1  20210223INVADO drzwi wewnetrzne z lustrem Mirror 2

Mirror – drzwi z lustrem od Invado
Czy drzwi mogą być czymś innym niż tylko drzwiami? Mogą. Projekt firmy Invado spowodował, że drzwi zyskały nową funkcjonalność. Skrzydło pokryte lustrem to doskonały wybór dla tych, którzy chcą optycznie powiększyć wnętrze oraz zyskać duże lustro, w którym swobodnie można się przejrzeć, nie tracąc tym samym miejsca na ścianie, czy wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

 

Mirror to doskonałe połączenie dwóch funkcji oraz skrzydła, które stanowić będą zdecydowany wyróżnik wnętrza. Drzwi dostępne są w 5 rodzajach oklein oraz 21 kolorach. Cena: od 589 zł netto.

 

20210223PORTA system drzwi przesuwnych BLACK

System drzwi przesuwnych BLACK od PORTA
System drzwi przesuwnych BLACK to głęboki ukłon w stronę stylu industrialnego, który w ostatnim czasie znów cieszy się ogromną popularnością. Czarna prowadnica fantastycznie odnajdzie się w aranżacjach inspirowanych loftowymi, pofabrycznymi przestrzeniami. Do wyboru są 2 typy prowadnic: REA (wyeksponowany na skrzydle) oraz LUNA (ukryty wewnątrz skrzydła).

 

Kolorystyka systemu jest niezwykle modnym zestawieniem kontrastu – bieli i czerni. Zarówno czarny uchwyt drzwi, jak i czarna prowadnica, przepięknie odbijają się na tle jasnej płaszczyzny drzwi. System BLACK świetnie sprawdzi się również w estetyce skandynawskiej, a nawet rustykalnej typu barn (co w języku angielskim oznacza stodołę), nawiązujących do ciepłego, sielskiego klimatu. System dostępny jest w wersji jedno- i dwuskrzydłowej.

 

20210223RONKOWSKI drzwi wewnetrzne ROCO aranzacja wnetrza 2

 

Klasyczne i oryginalne rozwiązanie od RONKOWSKI
Drzwi „RONKOWSKI” z kolekcji „ROCO” to klasyczne i oryginalne rozwiązanie, które w połączeniu z nowoczesnym charakterem wnętrza pozwala uzyskać wspaniały efekt wizualny. Drzwi są w pełni naturalne, wykonane w 100% z drewna. Mogą być malowane na dowolny kolor z palety RAL, NCS lub z palety producenta.

 

Drzwi „ROCO” mogą zostać wykonane jako przylgowe, bezprzylgowe, rewersyjne, tj, otwierane na ościeżnicę bądź jako drzwi suwane. Każda sztuka jest wykonywana na wymiar dla klienta – wysokość drzwi nawet do 2500mm.

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także