Nowoczesne biurowce i obiekty użyteczności publicznej coraz częściej mają szklane „opakowanie”. Nie jest to zabieg czysto architektoniczny, lecz ma on na celu lepsze doświetlenie dość wysokich wnętrz.

 

20150407 02 Roto Parallel

 

Okna w takich fasadach muszą jednak spełniać wiele wymagań i – co bardzo ważne – otwierać się na zewnątrz.

 

 

 20150407 03 Roto TopHung Zawiasy nozycowe

Okucia Roto Top-Hung , umożliwiają „klapowe” odchylanie okien na zewnątrz. Foto Roto

 

 

 

20150407 04 TSH30 Roto SideHung

Okucia Roto SideHung – otwieranie na zewnątrz. Ich skrzydła zawieszone są na zawiasach nożycowych. Foto Roto

Wysokie wymagania dotyczące ergonomicznego projektowania przestrzeni biurowej sprawiają, że bardzo często nie jest możliwe stosowanie zwykłych okien uchylno-rozwiernych. Trudno byłoby pracownikom obsługiwać duże i ciężkie skrzydła, ale też po otwarciu zabierałby one miejsce w pomieszczeniu. Nie zawsze też jest możliwe zamontowanie w takich budynkach okien przesuwnych. Są one wprawdzie wyposażone w okucia, które bez większego problemu poradzą sobie z uniesieniem masywnych skrzydeł, ale brak tarasów wyklucza ich zastosowanie.

 


Jeśli więc nie da się szklanej elewacji zastąpić oknami w części otwieranymi do środka, najlepszym rozwiązaniem będą otwierane na zewnątrz z okuciami Roto Parallel. Dzięki nim przeszklone skrzydła są równolegle odstawiane na odległość maksymalnie 200 mm (przy otwieraniu ręcznym). Odsuwają się one na zewnątrz przed fasadę budynku (a gdy jest ona podwójna przed jej powłokę wewnętrzną) przy okazji sprawiając, że zmienia ona swój wygląd z płaskiego na przestrzenny.

 

 

20150407 05 TSH TurnPl Roto 0stopni

Okno z zasuwnicą TSH 30 i wielostopnio-wą wentylacją TurnPlus: w pozycji 00 – wentylacja nieaktywna, okno zamknięte

 

20150407 06 TSH TurnPl Roto 90stopni

TurnPlus 900 – nieaktywna, okno otwarte

 

20150407 07 TSH10 20 TurnPl Roto 135stopni

TurnPlus 1350 – funkcja miktowentylacji aktywna. Foto Roto

 

Ten sposób otwierania okien pozwala na dowolne zaaranżowanie przestrzeni wewnątrz i naturalne wietrzenie (najefektywniej nocą przy wyłączonej klimatyzacji). Po wysunięciu skrzydła, zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze jest usuwane na zewnątrz przez szczelinę u góry, a świeże napływa do środka dołem. Okucia Roto Parallel są przeznaczone do skrzydeł o znacznych wymiarach i masie. Maksymalny ciężar pojedynczego skrzydła otwieranego ręcznie wynosi 200 kg. Największe skrzydło z napędem elektrycznym wyprodukowane z użyciem tego rodzaju okuć ma wysokość aż 6 m i waży 1000 kg!

 

 

20150407 08 TSH30 Roto Zasuwnica

Zasuwnica TSH 30 może występować w wersji ze standar-dowym narożnikiem lub z ryglem krawędziowym.  Foto Roto

 

Innym rozwiązaniem umożliwiającym otwieranie okien na zewnątrz są zawiasy nożycowe Roto Top-Hung. Oś obrotu takiego okna jest umieszczona w górnej jego części, pozwalając na odchylanie klapowe skrzydeł o maksymalnej masie 180 kg. Inną wersją tego okucia jest Roto Side-Hung z pionową osią obrotu okna. Sprawia to, że skrzydła o maksymalnej masie 47 kg otwierają się w pionie na zewnątrz. W obydwu typach okien skrzydła zawieszone na zawiasach nożycowych obsługiwane są jedną klamką – prostą lub odgiętą.

 

 

 

20150407 09 TSH30 RotoRygiel    20150407 11 Zamkniecie Sr Przeciwbiezne Roto

Zabezpieczenia okien otwieranych  na zewnątrz: rygiel krawędziowy i zamknięcie środkowe przeciwbieżne z rolkami ryglującymi Roto Twin-Cam. Foto Roto

 

 


Oprócz zawiasów nożycowych w skład okucia Roto Top-Hung i Side-Hung wchodzi zasuwnica z rolkami grzybkowymi, na przykład: standardowa NT, Defender Lock, SSL lub TSH-30.

 

Zasuwnice TSH-30 mają stabilizator pozycji klamki i wielostopniową wentylację TurnPlus. Mogą być stosowane do okien o maksymalnej wysokości 2,4 metra z profilami wykonanymi z drewna, PVC oraz aluminium z rowkiem Euro 9,3 mm.

 

 

20150407 10 Klamka Roto MK3 prosta

Klamka prosta MK3 z kluczem

20150407 12

 

Klamka odgięta RotoLine

 

Okna z okuciami Roto Top-Hung i Side-Hung obsługiwane są za pomocą klamek prostych lub odgiętych. W sytuacji, gdy jest mało miejsca na uchwyt, klamki odgięte zapewniają wygodniejszą obsługę i zapobiegają przytrzaśnięciu ręki. Foto Roto

 


Zasuwnica TSH 30 łączona jest z odpowiednimi narożnikami lub ryglami krawędziowymi, w zależności od wymaganego stopnia zabezpieczenia i szczelności. Ponadto jest ona kompatybilna z elementami systemu NT – narożnikami oraz przeciwbieżnymi zamknięciami środkowymi z funkcją Twin-Cam, wyposażonymi w przeciwbieżne rolki ryglujące.

 

Rolki ryglujące zakotwiczają się w wycięciach po obydwu stronach zaczepu antywyważeniowego podczas ryglowania skrzydła. Każda próba podważenia jednej z nich powoduje silniejsze zakotwienie w zaczepie drugiej.

 

20150407 01 TSH30 Roto Osiedle 3

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.