Architektoniczny krajobraz Polski ewoluuje i zmienia się na lepsze, wpływając na jakość naszego codziennego życia. Współczesne rozwiązania elewacyjne dostępne w budownictwie pozwalają urzeczywistnić nawet najbardziej nowatorskie projekty, czyniąc z nich wizytówki większych i mniejszych miast. Prawdziwe perełki znajdujemy między innymi wśród budynków niemieszkalnych, które coraz częściej zachwycają niebanalną bryłą i niestandardowym wykończeniem. Przykładem takiego miejskiego dzieła sztuki jest poznański Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii, który za swoją oryginalność otrzymał tytuł Fasady Roku 2014.

 

 

 20150722baumit budynek niemieszklany nobel tower poznan3

Nobel Tower w Poznaniu – Fasada Roku 2014 w kategorii budynek niemieszkalny, Fot. Baumit

 

Wieżowiec Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii to zlokalizowany w Poznaniu budynek parku naukowo-technologicznego, który szturmem zdobył serca Polaków swoim niekonwencjonalnym designem autorstwa Piotra Z. Barełkowskiego.

 

„Elewacja Nobel Tower inspirowana była układem tkanki mięśniowej, która ma odzwierciedlać działalność medyczno-technologiczną prowadzoną w budynku. Dzięki temu Nobel Tower wyróżnia się zdecydowanie na tle otaczającej go okolicy oraz całego miasta. Niebanalny wygląd uzyskano między innymi dzięki minimalizacji ilości okien, których stosunek do powierzchni elewacji wynosi 1:3. Wartość ta spełnia minimalne wartości normowe, a jednocześnie stwarza odpowiedni komfort użytkowania i pracy. Jednocześnie mimo optymalizacji powierzchni okien zadbano o to, by zapewnić należne widoki z wnętrz budynku, co ma istotny wpływ na jakość przestrzeni biurowej” – mówi arch. Piotr Z. Barełkowski Studio ADS, Iron Tower Investment.

 

Struktura budynku została tak zaplanowana, aby minimalizacja przestrzeni podłogi technicznej do niezbędnej strefy przyokiennej dała przy wysokości obiektu 55 m dodatkową kondygnację, co pozwoliło na maksymalne wykorzystanie kubatury budynku. Zastosowano również nowoczesne rozwiązanie w postaci stropów grzewczo-chłodzących oraz rozproszonego systemu wentylacji i klimatyzacji z bezpośrednim poborem świeżego powietrza regulowanego przez czujniki CO₂ w celu zachowania możliwości otwierania okien podczas pracy klimatyzatorów.

 

Niecodzienną wizję architektów urzeczywistniła firma Lan-Bud Grzegorz Landowski. Skala przedsięwzięcia wymagała dodatkowej kooperacji z wieloma podmiotami zewnętrznymi. Wśród firm obdarzonych zaufaniem znalazła się m.in. firma Baumit, która dostarczyła produkty do wykończenia ok. 12 000 m2 elewacji. Wykonawca wykorzystał najbardziej zaawansowany system ociepleń firmy Bamit - Baumit Star, w tym zaprawę klejowo-szpachlową Baumit StarContact White, siatkę z włókna szklanego Baumit StarTex i podkład gruntujący Baumit UniPrimer, a także na modelowany tynk strukturalny Baumit CreativTop.

 

Duża praca – wielki efekt

Nobel Tower wymagał od architektów najwyższego profesjonalizmu oraz ogromnego zaangażowania. „Praca nad projektem Nobel Tower była dla nas dużym wyzwaniem. Zarówno problematyka wysokiego budynku i jego ochrony pożarowej, jak i stworzenie obiektu o unikatowym komforcie wymagała od nas niezwykłego zaangażowania, profesjonalizmu oraz dbałości o szczegóły w obliczu przyjętych założeń budżetowych” – mówi Piotr Z. Barełkowski z Iron Tower Investment. „Każdy wygrany konkurs jest świadectwem docenionej pracy, a jeżeli idzie on w parze z oceną użytkowników i odwiedzających, jak w przypadku Nobel Tower, to jest to powodem satysfakcji i nagrodą za dobrze wykonane zadanie.

 

Tytuł Fasady Roku 2014 jest nagrodą ogólnopolską. To zawsze podnosi rangę konkursów, a w tym wypadku stanowi także promesę do udziału w plebiscycie międzynarodowym. To bez wątpienia znaczące wyróżnienie. Czy zaowocuje ono kolejnymi projektami? Zobaczymy. Myślę, że nagrodzone prace zawsze dają architektom większe szanse na pokazanie warsztatu i ciekawych rozwiązań, co czyni je bardziej popularnymi i otwiera przez inwestorami szansę na kolejne wyzwania” – podsumowuje architekt.

 


Niecodzienny projekt inspirowany funkcją obiektu oraz efektowny sposób wykorzystania technologii i materiałów doceniło Jury konkursu Fasada Roku 2014, przyznając inwestycji Centrum Zaawansowanych Technologii nagrodę główną w kategorii „budynek niemieszkalny” za udaną próbę wprowadzenia nowej jakości w otoczenie. Zwyciężając na poziomie krajowym, obiekt otrzymał automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge, co oznacza, że w przyszłym roku będzie miał szansę zawalczyć o kolejną prestiżową nagrodę – tytuł Europejskiej Fasady Roku.

 

Firma Baumit w swojej misji podkreśla pozytywy płynące ze zrównoważonego rozwoju oraz dbania o dobro środowiska, a Nobel Tower to energooszczędny, przyjazny dla użytkowników budynek. Połączenie wysokiej jakości materiałów z kreatywnością i doświadczeniem architektów oraz wykonawców zaowocowało stworzeniem wyjątkowej budowli, która już rok po oddaniu do użytku jest rozpoznawalnym punktem na mapie Poznania, odkrywającym nowoczesne oblicze tego miasta.

 

 20150722baumit budynek niemieszklany nobel tower poznan

Nobel Tower w Poznaniu – Fasada Roku 2014 w kategorii budynek niemieszkalny, Fot. Baumit

 


Producent: Baumit

www.baumit.com
www.fasadaroku.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.