Jest wszechobecny. Dociera do nas zewsząd i nawet najspokojniejszych potrafi przyprawić o ból głowy – dosłownie. Mowa o hałasie i nie będzie dużą przesadą, jeśli powiemy, że cisza to dzisiaj prawdziwy luksus. Dlatego budując dom warto zatroszczyć się nie tylko o wrażenia estetyczne czy funkcjonalność powierzchni, lecz także o odpowiednią izolację akustyczną, bo od niej w dużej mierze będzie zależało, czy będziemy czuli się komfortowo we własnych czterech ścianach.

 

20190911baumit budynek jednorodzinny os zlotniki wroclaw 01 m

Fot. Baumit

 

Hałas to nic innego jak wszystkie niepożądane dźwięki, które przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu, wzbudzają niepokój lub irytację. Jego postrzeganie ma charakter subiektywny – to jak dźwięk jest odbierany zależy od percepcji osób na niego narażonych. Każdy z nas zetknął się z nim nie raz. Każdy też wie, że nie jest on naszym sprzymierzeńcem. Pozostawanie pod jego wpływem może powodować fizyczny ból i uszkodzenie narządu słuchu. Jednak lista negatywnych skutków dla naszego organizmu jest znacznie dłuższa. Dlatego zaraz po zanieczyszczeniu powietrza wymienia się go jako najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie dla zdrowia.

 

20190911baumit halas grafika z tekstem m

 Fot. Baumit

 

Hałas może być źródłem chorób

Szkodliwy wpływ hałasu może przybierać różne formy, począwszy od lekkiego rozdrażnienia po naprawdę poważne dolegliwości. Zalicza się go do najbardziej nieprzyjemnych oddziaływań środowiskowych i najsilniejszych czynników stresogennych. Niech świadczy o tym choćby fakt, że nawet najspokojniejszych potrafi doprowadzić do rozstroju nerwowego. Ponadto, już dźwięki o natężeniu powyżej 35 dB mogą powodować odczuwalne zmęczenie i negatywne reakcje układu nerwowego, a głośniejsze skutkują szybszym biciem serca, przyspieszeniem oddechu oraz wyższym ciśnieniem krwi. Mogą być odpowiedzialne także za skok poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie zaburzyć nasz metabolizm. Jeśli hałas dzia¬ła długo na organizm, staje się również czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia zawałów serca i udarów. Co niepokojące, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia codziennie na hałas mogący mieć niekorzystny wpływ na zdrowie wystawiane jest ok. 10 proc. społeczeństwa.

 

 

Uwaga, hałas!

Jako mieszkańcy każdego dnia jesteśmy w swoich domach narażeni na niepożądane bodźce dźwiękowe. Docierają do nas z różnych stron. Z zewnątrz są to między innymi odgłosy ruchu ulicznego, przechodniów i innych rozmaitych elementów otoczenia. We wnętrzach możemy usłyszeć efekty aktywności sąsiadów, np. ich kroki. Także takie sprzęty jak telewizory, radia, kina domowe, odkurzacze, pralki, zmywarki, wentylatory, klimatyzatory, kosiarki, które z założenia mają nam ułatwiać życie, mogą być źródłem nieznośnego hałasu. Dzieci, u których poziom głośności jest zwykle wprost proporcjonalny do radości życia, też potrafią być bardzo głośne. I tak dla przykładu przeciętna rozmowa generuje hałas o natężeniu od 30 do 60 dB. Zmywarki osiągają 40-50 dB. Oglądanie telewizji to już 60-75 dB. Przeciętna pralka podczas prania wytwarza dźwięki o natężeniu 50-60 dB, a podczas wirowania mogą one osiągać nawet powyżej 80 dB. Głośna muzyka w pomieszczeniach generuje nawet 80 dB. Tymczasem wartości od 35 do 70 dB wpływają na zmęczenie układu nerwowego, utrudniając zrozumienie mowy, zasypianie oraz wypoczynek. Z kolei hałas o natężeniu od 70 do 85 dB obniżają naszą wydajność, a przy tym mogą być szkodliwe dla zdrowia i powodować uszkodzenia słuchu.

 

 

Nic nie zastąpi masy

Jak zatem chronić się przed niechcianym hałasem w mieszkaniu, by nie odbierał nam radości z przebywania w miejscu, w którym wszyscy poszukujemy bezpieczeństwa, spokoju i odpoczynku? Sprawa nie jest prosta, ale mając wiedzę o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą przebywanie w hałasie, można podejmować bardziej świadome decyzje. Gdy od źródeł hałasu nie można uciec, warto pomyśleć o środkach zaradczych. Jakich? Jeśli chcemy stworzyć ze swojego domu miejsce, w którym będziemy mogli spokojnie odpocząć i zrelaksować się, postawmy na masywne ściany, podkłady podłogowe i tynki. Te bowiem wpływają korzystnie na izolację akustyczną, zapewniając efekt tłumienia oraz lepszą ochronę przed wszelkimi dźwiękami.

 

Jak zapewnia Tomasz Dzierwa, product manager w Baumit Polska, stosując materiały budowlane o wysokiej masie, możemy w znacznym stopniu poprawić komfort akustyczny i jakość naszego życia. Pozwalają one bowiem istotnie zredukować dźwięki, na co jednoznacznie wskazują pomiary przeprowadzone w naszym parku badawczym Baumit Viva, w którym we współpracy z niezależnymi ekspertami sprawdzamy wpływ poszczególnych technologii oraz materiałów budowlanych na czynniki środowiskowe, kształtujące mikroklimat wnętrz, jak m.in. temperatura, wilgotność, zanieczyszczenie powietrza czy właśnie oddziaływanie dźwięków. I tak przykładowo możemy dzisiaj z pełnym przekonaniem powiedzieć, że hałas zewnętrzny w domach zbudowanych z betonu jest z reguły odbierany jako o połowę mniej głośny w porównaniu z budynkami o konstrukcji drewnianej i z płyt gipsowo-kartonowych. Także systemy ociepleń ścian zewnętrznych mogą przyczynić się do poprawy izolacyjności akustycznej naszych domów.

 

Warto przy tym również pamiętać, że masywne materiały budowlane działają na zasadzie akumulatora, pochłaniając, przechowując i uwalniając energię cieplną. Pomieszczenia, w których masa akumulacyjna jest wysoka, nagrzewają się oraz ochładzają znacznie wolniej. Ponadto, materiały te składają się głównie z naturalnych substancji mineralnych, pomagając uniknąć zanieczyszczeń w powietrzu wewnątrz budynku. Wszystko to razem sprawia, że mają one bezpośredni wpływ na samopoczucie użytkowników pomieszczeń i budynków.

 

Obciążenie niepożądanymi dźwiękami powoduje obniżenie komfortu życia, dlatego wszelkiego rodzaju pomieszczenia powinny spełniać wymagania związane z odpowiednią ochroną hałasem. O to, by go wyeliminować lub ograniczyć najlepiej zadbać już na etapie projektu – mamy wtedy dużo więcej możliwości – zarówno w doborze rozwiązań, jak i materiałów.

 

Przy doborze rozwiązań dla izolacji akustycznej podłóg, znaczącą pomoc może stanowić opracowane przez firmę Baumit oprogramowanie Baumit Akustik. Program umożliwia szybkie obliczenie wskaźnika L’n,w (przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego), który charakteryzuje izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami rozdzielonymi stropem i podłogą. Program pozwala na podstawie określonych parametrów wyznaczyć prognozowaną „skuteczność” danego rozwiązania w budynku, przy uwzględnieniu przenoszenia bocznego przez ściany. Funkcjonalność oprogramowania umożliwia także porównanie uzyskanych dla danego rozwiązania wartości z wymaganiami obowiązujących przepisów. Dzięki temu ułatwia wybór właściwego systemu zależnie od projektowanego rodzaju pomieszczenia oraz typu budynku. Warto pamiętać, że właściwa izolacja akustyczna stropów ma bezpośredni wpływ na komfort pomieszczeń. Oprogramowanie Baumit Akustik jest dostępne na stronie: http://akustik.baumit.pl.

 


www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.