Modelowanie informacji o budynkach i budowlach (ang. Building Information Modelling, BIM) znajduje coraz szersze zastosowanie w projektach budynków i budowli dużych i małych, prywatnych i publicznych. Dla ułatwienia pracy Q-railing oferuje obecnie dokumentację BIM dla wielu systemów balustrad Easy Glass®. Można ją pobrać ze strony internetowej: www.q-railing.com.
Podstawy
Coraz więcej projektów jest wykonywanych i zarządzanych za pomocą systemów działających na zasadach BIM. Jest to obecnie powszechna praktyka w Stanach Zjednoczonych oraz coraz częstsza – w Wielkiej Brytanii, Holandii i różnych krajach skandynawskich. W kolejce czekają kolejne kraje europejskie.
Zasadniczo BIM stanowi wspólną bazę danych wykorzystywaną przez wszystkie osoby zaangażowane w dany projekt budowlany. Każda osoba przechowuje w niej własne informacje o projekcie oraz wymagania w centralnym repozytorium. Baza danych wykonuje złożone obliczenia na podstawie przechowywanych informacji i modeluje informację o budynku lub budowli, generując trójwymiarową wizualizację. Poza wymiarami model zawiera wiele innych krytycznych informacji. „Chmura” ta zawiera dane geograficzne, wymagane ilości i właściwości komponentów łącznie z danymi producenta. Model może być pomocny w analizie relacji przestrzennych oraz oświetlenia. Może dostarczyć informacje na temat ram czasowych projektu oraz kosztów.
System EASY GLASS PRO dostępny jest teraz także w formacie BIM
Obiekty BIM
Przed dodaniem komponentu budynku do BIM, komponent ten musi zostać poddany modelowaniu jako obiekt BIM. Q-railing wykonał modelowanie dla swoich systemów balustrad całoszklanych Easy Glass® Slim, Easy Glass® Pro i Easy Glass® Max. W przyszłości dołączą do nich kolejne systemy. Obiekty BIM są kompatybilne z większością najpopularniejszego oprogramowania do modelowania, Revit i Archi- CAD oraz zawierają informację o modelowaniu 3D, rysunki i ważne dane o projekcie. Obiekty BIM umożliwiają architektom i innym wykorzystanie właściwych dla danego producenta materiałów budowlanych i komponentów w ich systemach CAD. Tradycyjne systemy architektoniczne CAD już zawierają podstawowe modele okien, drzwi, umeblowania itp. Obiekty BIM to środki, za pomocą których można integrować wszelkie informacje o produktach danego dostawcy.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2015