System Easy Glass Pro firmy Q-RAILING jest przeznaczony do montażu całoszklanej balustrady – wyróżnia się on wzornictwem, przejrzystością, bezpieczeństwem i ekonomicznością. Jest rozwiązaniem sprawdzającym się szczególnie w trudnych warunkach montażowych, ponieważ pozwala na niezbędną regulację szklanych tafli od wewnętrznej, bezpiecznej strony balkonu czy tarasu. Nowy system mocowania Safety Wedge umożliwia łatwą regulację szklanych paneli nawet do 10 mm w każdym kierunku (czyli +/-1o w pionie) – bez stosowania rusztowań czy specjalistycznych narzędzi.

 

System można zainstalować za pomocą wiertarki i prostych narzędzi ręcznych. Można go zamontować i rozmontować w dowolnym momencie (na każdym etapie prac wykończeniowych w budynku). Położenie szyb ustala się za pomocą młotka gumowego i specjalnego pobijaka dostarczanego montażystom przez firmę Q-RAILING (do ustalenia pozycji szyby nie trzeba stosować śrub). System pozwala na dokładną regulację wszystkich paneli szklanych i uzyskanie idealnie równej linii tafli szkła.

 

 

2015 01 24 1

 

 

Linia Pro obejmuje cztery różne profile, stanowiące doskonałe dopełnienie architektury budynku czy wnętrza, znakomicie ułatwiające i przyspieszające instalację: dwa profile do montażu posadzkowego oraz dwa do montażu bocznego. Wyjątkową cechą linii Pro jest kształt nowych profili bazowych: przypominający literę F (do montażu posadzkowego) i literę Y (do montażu bocznego). Oba profile zostały zaprojektowane specjalnie do montażu na niewykończonych podłogach i pozwalają na umiejscowienie profilu bazowego bezpośrednio na powierzchni betonu. Nowy profil do montażu posadzkowego umożliwia też instalację balustrady blisko krawędzi płyty stropowej.

 

 

2015 01 24 2

Rys. 1. Linia Pro obejmuje cztery różne profile

 

 

Profil do montażu posadzkowego Easy Glass posiada powłokę anodowaną grubości 25 mikronów, dającą efekt stali szlachetnej, dzięki czemu nie wymaga stosowania okładziny zewnętrznej. 

 

Do montażu szklanych tafli Easy Glass Pro niepotrzebne są kotwy z łbem wpuszczanym. Instalacja odbywa się z wykorzystaniem bardziej ekonomicznych kotew z łbem sześciokątnym. Ponadto nowe profile posadzkowe wymagają zastosowania mniejszej liczby kotew w porównaniu z innymi systemami, co oznacza szybszą instalację i niższe koszty.

 

(...)

 

Easy Glass Pro spełnia wymagania dotyczące montażu w pomieszczeniach i na zewnątrz, może służyć do montażu balustrad na tarasach, podestach, balkonach czy schodach – walory instalacyjne, użytkowe i estetyczne zadowolą nawet najbardziej wymagających.

 

Profile bazowe, określane też jako konsole kanałowe lub tzw. buty (ang. shoe), dostępne są w postaci odcinków prostych o długości 2,3 i 5 m oraz odcinków kątowych (połączenia do kątów wewnętrznych i zewnętrznych wielkości 90o). Dostępne są też profile drenażowe oraz zaślepki końcowe profili, a przypadku profili do montażu bocznego również ozdobne zaślepki otworów montażowych i okładziny maskujące.

 

 

2015 01 25 1

Rys. 2. W przypadku obydwu profili do montażu podłogowego można stosować mniej kotew niż zwykle używa się montując profile innych firm

 

 

Komplet uszczelek i podkładek gumowych pozwala bezpiecznie montować różnej grubości tafle szkła: hartowane monolityczne – o gr. od 12 mm do 19 mm i laminowane o grubości od 12,76 mm (VSG 6.6.2) do 21,52 mm (VSG 10.10.4), natomiast system Safety Wedge, czyli szereg klinów z trwałego tworzywa ABS – w dwóch typach dolnym i górnym (w różnych kolorach aby ich nie pomylić), dla dużej wygody w montażu tylko wkładane z jednej strony tafli – służą do łatwej i jednocześnie dokładnej do regulacji położenia tafli szkła (w wyniku łatwej zmiany pozycji klinów). 

 

Dostępne są też sworznie (łączniki) ze stali nierdzewnej, tzw. piny, do dokładnego łączenia profili „po długości”, profile tak połączone pracują jako całość, co zwiększa ich wytrzymałość. 

 

Ukształtowanie dna profili pozwala na zastosowanie kotew z łbem sześciokątnym (tańszych i łatwiejszych w dokręcaniu, niż z łbem wpuszczanym), oraz małej ich ilości – odległość między zakotwieniami wynosi 200 mm lub 400 mm (zależnie od rodzaju profili i obciążenia). W przypadku obydwu profili do montażu podłogowego można stosować mniej kotew niż zwykle używa się montując profile innych firm. Mogą być stosowane kotwy mechaniczne lub chemiczne, zależnie od jakości aktualnej wytrzymałości na ściskanie betonu (spękania, rysy).

 

 

2015 01 25 2

 

 

System Easy Glass Pro jest przeznaczony do miejsc z lekkim i średnim obciążeniem (czyli 0,5 kN/m lub 1,0 kN/m), pełna wysokość systemu: do 1600 mm od poziomu posadzki. Może być montowany na powierzchni: betonu zbrojonego (żelbet), konstrukcji stalowej lub drewnianej. Specjalne wycięcia w dolnej części profili oraz dodatkowe profile drenażowe umożliwiają efektywne spływanie wody z posadzki, co jest szczególnie ważne przy balustradach na tarasach zewnętrznych, gdzie pożądane jest szybkie odprowadzenie wód opadowych po intensywnym deszczu.

 

Możliwe jest wykończenie krawędzi tafli szklanych rurami profilowanymi (tzw. poręcze nakładkowe) oraz zastosowanie dodatkowych poręczy tradycyjnych.

 

 

2015 01 25 3

 

 

Systemy posiadają certyfikat CE oraz atesty umożliwiające stosowanie w obiektach budowlanych w różnych państwach. 

 

Systemy Q-railing sprawdziły się z powodzeniem na skalę światową w wielu projektach prywatnych domów, biur, muzeów, centrów handlowych, na lotniskach i stadionach. Nie można pominąć faktu, że stadiony Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 w Rio de Janeiro i Sao Paulo były wyposażone w balustrady Q-RAILING.

 

 

Bartosz Kretkowski 
Q-RAILING

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 1/2015

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.