Organizer na garażowy, wisior z pojemnikiem dla diabetyka, skarbonka, przybornik na nici, karmnik, lampa i wiele innych prac napłynęło na I edycję konkursu EduPak Polska. Okazuje się, że „drugie życie szkła” może być naprawdę ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące! 

 

 

2016 12 6 1

 

 

Prawie pięciuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski zgłosiło swoje prace do I edycji konkursu EduPak Polska, którego hasłem przewodnim było „drugie życie szkła”. Wystawa prac konkursowych odbyła się podczas targów Glass&Stone 2016 w Poznaniu, gdzie miały także miejsce obrady Jury, podczas których wyłoniono zwycięzców.

 

 

2016 12 6 2

 

 

Organizatorami EduPak Polska są: Friends of Glass, organizacja non profit oraz Ardagh Group - producent opakowań szklanych. Celem tego projektu edukacyjno-ekologicznego, na który składał się film o produkcji szkła oraz konkurs, było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie recyklingu szkła, a także kreatywne wykorzystanie surowców wtórnych. Po ilości zgłoszonych prac, a przede wszystkim po ich wysokim poziomie, można śmiało stwierdzić, że wszystkie założenia konkursowe zostały zrealizowane z nawiązką.

 

W konkursie brali udział uczniowie szkół zawodowych, techników, a także liceów z całego województwa wielkopolskiego. Mogliśmy także zobaczyć prace uczniów szkół specjalnych – dzieci niewidomych z Owińsk czy też uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kalisza.

 

W zgłoszonych pracach podobała mi się inwencja uczniów, a także użyteczność tego, co stworzyli. Godne podziwu są prace wychowanków z Kalisza – widać, że włożyli w nie dużo wysiłku. Jestem też pod dużym wrażeniem zaangażowania nauczycieli. W pracach ich podopiecznych można dostrzec pasję szkolnych mentorów – mówi Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Poznania, będąca jurorem konkursu.

 

 

2016 12 6 3

 

 

Jestem pod dużym wrażeniem, ponieważ rzadko się zdarza, że na pierwszą edycję konkursu napływa tak wiele różnorodnych zgłoszeń. Natomiast wśród nagrodzonych projektów ujęła mnie ich pomysłowość i estetyka wykonania – informuje drugi z Jurorów konkursu, Krystyna Aleksandrzak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Organizatorzy już dziś zapraszają szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji projektu. – Znakomita większość prac reprezentowała nie tylko wysoki poziom, ale też świadczyła o dużej świadomości ekologicznej uczniów. Niektóre jednak, choć piękne, nie mogły być brane pod uwagę, ponieważ zostały wykonane ze szkła, które nie jest poddawane recyklingowi np. z żarówek. To pokazuje, że przed nami jeszcze wiele pracy nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli – informuje Barbara Maciałczyk z Ardagh Group, reprezentująca organizatora projektu – Friends of Glass Polska.

 

Wielu gości targowych oglądając wystawę zadawało pytanie: „Ile kosztują i gdzie można nabyć te szklane arcydzieła?” A to chyba najlepsza nagroda za włożony trud i wysiłek, który został doceniony nie tylko przez Jury.

 

Więcej informacji na stronach organizatorów: www.friendsofglass.pl, www.ardaghgroup.com 

 

 

 

Nagrody w I edycji konkursu EduPak Polska przyznano: 

Prace indywidualne:

I miejsce – „Karmnik dla ptaków” autorstwa Angeliki Sobczak z Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu. Koordynator szkolny: Danuta Mały.

2016 12 6 4

II miejsce – „Skarbonka” autorstwa Dominiki Bajer z Zespołu Szkół w Opalenicy. Koordynator szkolny: Mariusz Stachowski.

2016 12 6 5

III miejsce – „Przybornik krawiecki” autorstwa Diany Pilarskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Koordynator szkolny: Katarzyna Kominek

2016 12 6 6

 

Prace zbiorowe:

I miejsce – „Kolorowy lampion” autorstwa Szymona Ratajczaka, Jakuba Maciejewskiego, Klaudii Sroka, Natalii Cudaszewskiej i Weroniki Herbowskiej z Technikum Architektury Krajobrazu w Szamotułach: Koordynator szkolny: Marlena Solarz.

2016 12 6 7

II miejsce – „Organizer garażowy” autorstwa Marcela Nowackiego i Gracjana Mikołajczaka z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich .

2016 12 6 8

III miejsce – „Wizualizer barw” autorstwa Niny Kroll, Kamila Cieślaka, Sandry Czamańskiej oraz Natalii Szydłowskiej z Zespół Szkół Licealno-Technicznych Technikum nr 19:. Koordynator szkolny: Hanna Szymanowska.

2016 12 6 9

 

Nagroda dla szkoły, która zgłosiła najwięcej prac: Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich.

 

 

Łukasz Mikołajczak
KOMUcom

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2016

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.